Колку се издржливи телефони кои чинат околу 1 000 долари? Може ли да издржат пад од околу 10 метри? Не. Ако го изгледате видеото на TechSmart ќе видите зошто iPhone XR, иако е поевтин, сепак е поиздржлив телефон од поскапиот iPhone XS.

Прочитај повеќе

Futuremark работи на тест платформа за уредите за виртуелна реалност. VRMark ќе биде бенчмарк алатка за тестирање на можностите на Oculus Rift, Project Morpheus, но и куп други уреди за виртуелна реалност кои се во различни фази на развој. Како и остантите слични алатки и VRMark ќе овозможува анализа, споредба и мерење на перформансите на […]

Прочитај повеќе

Дали сте сигурни дека можете да разликувате робот од човек? New York Times има одличен тест во кој преку статии и текстови напишани од новинари и од алгоритам ќе може да видите дали баш секојпат може да ги разликувате компјутерите од луѓето. Тестот е составен од новинарски статии, поеми креирани од апликации и други пасуси […]

Прочитај повеќе

Со бенчмаркот на најновата верзија на 3DMark, ќе може да се споредуваат перформансите на најразлични уреди, десктоп или лаптоп компјутери, но и паметни телефони или таблет компјутери. Futuremark компанијата зад 3DMark планира покрај Windows 7, Windows 8 и Android, наскоро да издаде и iOS и Windows RT верзија. Тестот се составен од три дела два […]

Прочитај повеќе

Стотици возила опремени со уреди за меѓусебна комуникација возат по улиците на Ен Арбор, Мичиген. Станува збор за тест фаза на уреди кои кога се поставуваат во возилото ги предупредуваат возачите за опасност во сообраќајот на местата кои се тешко забележливи за возачите. Според податоците кои ги сподели владата на САД, дури 80 проценти од […]

Прочитај повеќе

Дечките од GizmoSlip објавија видео во кое ја тестираат издржливоста на Samsung Galaxy S3. Популарниот телефон е релативно скап, чини околу 30.000 денари, и овие тестови ќе ви симулираат (и предупредат) што да очекувате ако телефонот ви падне од раце. За жал, телефонот не се покажа баш најиздржлив. Во сите три теста имаше оштета, од […]

Прочитај повеќе

MyGadge е нова специјализирана продавница за гаџети и компјутерска опрема која е официјален партнер за Македонија на Prestigio и Canyon. Производите што ќе ги продава се од гаџети или „ит играчки“, до компјутерска галантерија како глувчиња, слушалки, звучници, и таблет компјутери. Тоа што може да биде ново е што MyGadge најави дека ќе дозволи тестирање […]

Прочитај повеќе

Брзината на вчитување на сајтот игра огромна улога во корисничкото искуство, а од пред некое време и во рангирањето на интернет пребарувачите. Доколку вашиот сајт има проблеми со својата брзина, дали заради неподсреден код или заради лош хостинг провајдер, ќе се соочите со голем број на незадоволни корисници и поплаки. На веб постојат неколку интересни […]

Прочитај повеќе

Facebook тестира страничен бар кој ќе се прикажува на десната страна од ѕидот и ќе прикажува активности кои се „случуваат сега“, oткрива Dazeinfo.

Прочитај повеќе

Софтверскиот центар на Ubuntu во идната 11.04 верзија ќе има опција да се тестираат апликации пред да се инсталираат.

Прочитај повеќе

Моzilla Firefox 4 Release Candidate 1 е достапен за симнување на македонски јазици. Firefox 4 RC 1 ги содржи новините како Sync и Panorama. Но, oваа верзија на прелистувачот не е конечна, туку е кандидат за објавување, сè уште во фаза на тестирање и собирање фидбек од корисниците, па може да се појави по некој проблем при користењето.

Прочитај повеќе

Lumosity е креативен стартап кој се грижи за нашиот мозок кој го користат над 11.000 корисници од повеќе од 190 земји. Иако почна како веб базиран сервис, сега постојат и апликации за iPhone, Android и webOS, кој досега биле симнати повеќе од 6 милиони пати.

Прочитај повеќе