Производството на поевтини електрични автомобили е една од работите кои Елон Маск ги ветува одамна. За жал возилата и натаму не се поевтини, а иако е на самиот врв кога се проценува вредностa на производителите на возила, Tesla произведува значително помалку автомобили од конкуренцијата. Giga Press е огромна автоматизирана преса за лиење која треба да […]

Прочитај повеќе

Tesla промени дел од имињата на работните позиции во своите канцеларии. Како последица на ова Елон Маск не е повеќе извршен директор туку „технокрал“. И со новата позиција г. Маск ќе остане на позиција директор на Tesla. Покрај името на позицијата извршен директор има промена и во извршниот финансиски директор кој до следната промена ќе […]

Прочитај повеќе

Tesla е највредниот производител на автомобили во светот, но ова не значи дека компанијата нема проблеми. Агенцијата за безбедност на возила побара од производителот да повлече 158 716 возила. Причината за повлекувањето на возилата е проблем со екранот на допир. Возилата кои го имаат проблемот се постариот Model S и урбаното теренско возило Model X. […]

Прочитај повеќе

Најпопуларниот производител на електрични автомобили Tesla, најави две нови електрични возила. Заедно со оваа најава Илон Маск сподели интересни вести за Giga фабриките во Шангај и Берлин. Двете возила се дел од планот на Tesla за производство и развој на нови и поевтини возила. Основачот на Tesla, Елон Маск најави возило кое ќе биде поевтино […]

Прочитај повеќе

Производителот на електрични автомобили и батерии Tesla Motor е новиот највреден производител на возила. Акциите на компанијата вредат 208 милијарди долари. Со ова компанијата ја помина Toyota која сега падна на второто место и е проценета на 202, 74 милиони долари. Tesla последната година значително го зголеми производството на автомобили, но се далеку зад конкурентите. […]

Прочитај повеќе

Tesla Motors без сомневање е компанијата која имаше најголемо учество во популаризацијата на електричните возила, а со ова помага и за намалување на загадувањето. Сепак ова не ги импресионира германските екологисти, кои се обидуваат да ја запрат изградбата на Gigafatory на Tesla во близина Берлин. За потребите на изградбата на фабриката треба да се исечат […]

Прочитај повеќе

Производителот на електрични возила Tesla, откри нови детали за системот за асистенција при возење. Засега автопилотот во нивните возила не е сосем автономен, но компанијата се надева дека ова ќе се промени во иднина. На сајтот на компанијата има одлично објаснување за хардверот, вештачката интелигенција и можностите на пилотот на Tesla. Тимови на компанијата во […]

Прочитај повеќе

Илон Маск не е баш срамежлив кога друштвените мрежи се во прашање. Често твита и комуницира на оваа платформа. Сепак ова недела имавме ретка пригода на неговите профили на Twitter и Instagram да видиме слики и видеа од погонот во кој се произведува Tesla Model 3. Засега компанијата доцни со планираното производство на возила. Ова […]

Прочитај повеќе

По автомобилите и теренските возила, Tesla го претстави и првиот електричен камион. Камионите се 7% од сите возила на улиците во САД, па новиот камиот треба да го освои овој пазар. Замената на традиционалните камиони со електрични, ќе го намали загадувањето од возила за 20 %. Судејќи по првите податоци, купувачите на електричните камиони ќе […]

Прочитај повеќе

Видео објавено на YouTube на 27 декември од страна на холанѓанецот Ханс Нордсиџ, кое е всушност снимка од камерата во неговото возило, прикажува како авто-пилотот во автомобилот Tesla Model S предвидува сообраќајна несреќа и кочи пред самиот возач да притисне на кочниците. На видеото се слуша како авто-пилотот реагира и го предупредува возачот неколку секунди пред да се случи несреќата, […]

Прочитај повеќе

Илон Маск најави дека ќе има големо соопштение на 17 октомври. Ова за жал не се оствари и настанот се одложи. Но, компанијата денес соопшти дека сите следни возила на Tesla Motors ќе бидат подготвени за 5-нивоа на автономија. „Возбудени сме да објавиме дека сите возила, вклучувајќи го и Tesla Model 3, ќе го имаат […]

Прочитај повеќе

„Продукт на Tesla ќе биде презентиран на 17. октомври (неочекуван за многумина), следен од Tesla/SolarCity настан на 28. октомври.“, најави Елон Маск. Изненадувањето е првиот настан кој не е очекуван, а дополнително ниту мистериозната објава на г. Маск не помага со податоци. Најголема е веројатноста дека компанијата ќе презентира 2.0 верзија на авто-пилотот, но можност […]

Прочитај повеќе