Стар телевизор е причина за интернет прекини во селото Аберхосан во Велс. Жителите и провајдерот 18 месеци се обидуваа да ја пронајдат причината за пречки пред да го лоцираат телевизорот, пренесе BBC. Секое утро во 7 часот сопственикот на телевизорот го вклучувал својот приемник без да знае дека предизвикува пречки во целата широкопојасна инфраструктура. Мистеријата […]

Прочитај повеќе

Ако на минатогодишниот CES кај телевизорите фокус беа огромните димензии, оваа година ова не е случај. Најинтересниот уред кој го видовме оваа година е 75-инчниот MicroLED телевизор на Samsung. Секако 75-инчи не е мал телевизор, но претходниот телевизор со MicroLED технологија беше 219-инчниот The Wall. Она што е интересно е дека Samsung успеа да ги […]

Прочитај повеќе

Самсунг денес во рамки на прес-конференцијата која ја одржа на ИФА 2018 во Берлин го претстави новиот Q900R QLED 8K телевизор со 8K AI зголемување на резолуцијата. Достапен во четири ултра-големи различни димензии на екранот (65”, 75”, 82” и 85”), Самсунг QLED 8K телевизорот ќе има неколку 8К подобрувања, вклучувајќи QLR8K, Real 8К резолуција и […]

Прочитај повеќе

Новите телевизори од LG се ултра тенки, а овојпат кога велиме ултра навистина и го мислиме тоа. Серијата W7 е потенка од 3 милиметри, да бидеме прецизни, точно 2.6 милиметри.  Единствен начин за инсталација на телевизорот е да се прицврсти на ѕид. Серијата е со резулуција 4К која станува стандард кај новите модели. Сепак ова е […]

Прочитај повеќе

На форумот има интересна дискусија за купување на 4К ТВ за буџет од околу 40.000 денари и за тоа кои се главните карактеристики на кои корисниците треба да внимаваат кога купувааат телевизор. Дискусијата ја започна членот Taurus барајќи препорака. Првичните „влезни“ податоци кои мора да се разгледаат е буџетот и местоположбата од каде што ќе биде гледан телевизорот. […]

Прочитај повеќе

Корејската компанија LG на IFA 2016 во Берлин за презентација на можностите на своите телевизори креираше тунел од OLED телевизори. Составен од 216, 55-инчни телевизори, тунелот е долг 15 метри. Посетителите во него можат да уживаат во прикази од подводниот свет и небото.

Прочитај повеќе

Телевизорот кој Samsung го презентираше na CES 2014, 105-инчен 4К телевизор со заоблен екран, импресионираше со димензиите но и со цената. Неверојатни 120.000 американски долари се потребни за негово купување! Екранот на телевизорот е со сооднос 21:9 што прави да биде со димензии од приближно 250х105 сантиметри. „Продолжуваме да поставуваме стандарди како лидерни на UHD […]

Прочитај повеќе

Купувачите на нови телевизори на Samsung, кои ќе се продаваат од 2014-та година, ќе имаат телевизор со гласовна контрола и ќе можат да навигираат низ содржините со гестикулации. Покрај подобрената интеракција, Samsung на CES 2014 ќе претстави и нов телевизор Ultra HD кој ќе биде од 105-инчи со закривен екран, со резолуција 5.120х2.160. Цената не […]

Прочитај повеќе

Гледањето на телевизиски програми на паметни телефони и таблет компјутери никогаш не било попопуларано. Анализата на Nielsen покажува дека преносните уреди се повеќе се прв избор на гледачите кои се определуваат и да ги откажат своите претплати на кабловските провајдери, јавува Business Insider. Најголем дел од гледачите сè уште претпочитаат телевизијата да ја гледаат на […]

Прочитај повеќе

Thomson е бренд кој стрикно е посветен на мултимедијалните решенија и од неодамна достапни и кај нас. Oва е всушност европски бренд на TCL multimedia групацијата од Хонг Конг која е проширена низ целиот свет. Имаат висок квалитет на LED и LCD телевизори со прилично конкурентни цени. Заинтересираноста за „нов“ бренд на нашиот пазар е […]

Прочитај повеќе

Ubuntu TV е оптимизирана верзија на оперативниот систем за десктопи со Unity интерфејс. Системот, претставен на Consumer Electronics Show, содржи мултимедиски центар, DVR опции и продавници за филмови, телевизиски програми и музика, кои ќе бидат стримани директно преку веб, како и YouTube апликација. Ubuntu TV ќе биде со отворен код за сите производители да го […]

Прочитај повеќе

И Panasonic претстави свој таблет компјутер на на овгодинешниов Consumer Electronic Show. Viera таблетот, како и многу други, работи на Android оперативниот систем, ќе биде достапен во 4, 7 и 10-инчна (25cm) големина и ќе има LCD дисплеј.

Прочитај повеќе