Инвестицискиот фонд South Central Ventures (SC Ventures) ја направи својата најголема инвестиција до сега, инвестирајќи 2 милиони евра во хрватската компанија Bulb Technologies. Компанијата Bulb Technologies е софтверска компанија која се фокусира на телеком секторот, нудејќи им платформа за корисничка поддршка и подобрување на корисничкото искуство. Главниот продукт на компанијата е CEMPRESSO, кој претставува решение за менаџмент на корисничко […]

Прочитај повеќе

Правилата кои важат за Facebook и Google наскоро би можеле да важат и за интерент провајдерите. Федералната комисија за комуникација на САД предлага построги правила за провајдерите отколку за компаниите кои ги прибираат податоците од корисниците. Веста и што ќе излезе од неа е доста значајна за целиот свет и телеком операторите, бидејќи САД е […]

Прочитај повеќе

Британскиот оператор Lycamobile, кој влезе во Македонија како виртуелен оператор како еден од условите за спојувањето меѓу One и Vip, е под истрага за затајување на данок и перење на пари во Франција. Скандалот тежи неколку милиони долари и веќе 19 вработени се приведени, јави Нова ТВ, повикувајќи се на француските медиуми. Не може да […]

Прочитај повеќе

Британскиот оператор Lycamobile ќе биде трет виртуелен оператор кој ќе се обиде да се натпреварува во Македонија. Пред него имавме неуспешни обиди на WTI и Албафон, а по него веќе имаме два огромни оператори Telekom и one.Vip кои имаат сериозна контрола врз локалниот пазар. Компанијата влегува на македонскиот пазар по спојувањето на One и Vip, […]

Прочитај повеќе

Откако во 2015-та Vip и One се споија во нова компанија one.Vip, сега телеком провајдерите, придружени од Blizoo – кој исто така беше купен од страна на one.Vip, најавија дека на 11-ти мај ќе работат под еден бренд – Vip. Со ова, Vip ќе ја зголеми значајно својата корисничка база и ќе го прошири своето […]

Прочитај повеќе

Vip оператор планира да понуди VoLTE и VoWifi услуги, или говор преку 4G и Wifi, со кои ќе ја подобри комуникацијата и ќе понуди нови услуги. Новите 4G мрежи можат да пренесат поголеми пакети на податоци, и со тоа да гo подобрат квалитетот на разговорите, што ќе му помогне на седумгодишниот Vip да стане уште […]

Прочитај повеќе

Европската Комисија работи на план со кој ќе им забрани на мобилните оператори да наплаќаат за роаминг услуги, иако таа одлука ќе ги чини операторите до 7 милијарди евра, открива Guardian. Европската Унија уште од лани започна со методолошко намалување на цените. Секој први јули од 2012-та година цените на роаминг повици и интернет во […]

Прочитај повеќе

Фондацијата е-Македонија на Македонски Телеком стартува проект за отварање на три е-училници преку кои ќе им се овозможи и на социјално загрозените граѓани бесплатно да научат компјутерски вештини. Во моментов се распишува тендер за кој да го спроведе проектот. Трите е-училници ќе бидат распределени во Скопје, и по еден во источна и западна Македонија. Во […]

Прочитај повеќе

После пет месеци пауза граѓаните на Либија повторно имаат пристап до Интернет, и со тоа пристап до остатокот на светот. На официјалната веб страница на либискиот телеком стои: „ Либија, ви честитаме за ослободувањето од владеењето на тиранот“. IT компанијата Renesys која ја следи целата ситуација поврзана со интернетот, изјавуви дека интернетот во Либија на неколку […]

Прочитај повеќе

На 8 април годинава кинескиот телеком киднапирал 15 отсто од светскиот интернет сообраќај, држејќи ги во „заложништво“ цели 18 минути, се вели во извештајот на Комисијата за економски и безбедносен преглед меѓу САД и Кина.

Прочитај повеќе

Наместо да предаваме во училница и да трошиме и печатиме книги би можеле да правиме и HD едукација, значи да направиме телевизиска едукација на голем број корисници, повеќе отколку што собира едно училиште. Вака размислува 9-годишниот Марко Чаласан кој неодамна стана најмладиот Мicrosoft систем администратор во светот.

Прочитај повеќе

Пиратската партија доби второ место во Европскиот парламент, благодарејќи на Чешка која го ратификува Лисабонскиот договор со кој парламентот се прошири за 18 места. Од тие додатни места, едно припадна на Амелија Андерсдотер, членка на шведската Пиратска партија. Таа стана најмладиот парламентарец во Европскиот парламент со само 21 година. „Мојата политичка амбиција вклучува целосна ревизија […]

Прочитај повеќе