Изгледа дека паметните телефони се вистинска опасност за корисниците. Несовесни корисници веќе имаа куп незгоди при селфи фотографии. Секако небезбедно е и движењето по улица додека гледаме во екранот. За ова секако мора да се пронајде решение. Наместо да ги казнува граѓаните кои го користат телефонот премногу, холандскиот град Бодегравен бара друго решение. Наместо висечки семафор, […]

Прочитај повеќе

Xiaomi го претстави својот прв процесор. Surge S1 е осум-јадрен процесор кој за прв пат ќе дојде во Mi 5C. Компанијата прв пат го спомена процесорот во октомври 2014 година. „Способноста за креирање на сопствени процесори е врв за секој производител на паметни телефони. За Xiaomi ова е клучен исчекор во нашиот развој. За да […]

Прочитај повеќе

Nokia долг период беше гигант и ги имаше најпродаваните телефони. Сепак со излегувањето на првиот iPhone и паметните телефони на Samsung започна и падот на компанијата. Иако по продажбата на Microsoft, финската компанија и целосно пропадна, голем број на фановите не го заборавиле квалитетот на телефоните на Nokia. Nokia веќе не произведува телефони, дури и […]

Прочитај повеќе

Најмалку една апликација на Google Play е заразена со ransomware. EnergyRescue е апликација во која е пронајден ransomware код, јавува безбедносната компанија Check Point. Еден телефон со сигурност е заразен со вирусот. Апликацијата најпрво ги краде SMS контактите, потоа ќе ги украде контактите на корисникот и ќе побара дозвола за администраторски пристап. Ако примателот на оваа порака одговори потврдно, Charger […]

Прочитај повеќе

Корејскиот производител LG, го најави следниот „flagship“ телефон LG G6. Станува збор за уред со 5.7-инчен QHD+ LCD дисплеј кој ќе биде достапен оваа година. Екранот на телeфонот е импресивен. QHD+ овозможува резолуција od 1.440х2.880 и 564 ppi. Новитет е промената на стандардниот однос на должината и ширината на екранот, кој овој пат е 18:9 […]

Прочитај повеќе

Дали некогаш сте се заинтресирале што се случува со вашиот телефон откако ќе го украдат? Благодарение на Cerberus или пак на самиот софтвер што го нуди телефонот, како на пример Find my iPhone на iCloud може да го следите телефонот и откако ќе ви го украдат. Cerberus овозможува малку понапредни опции каде што имате пристап до […]

Прочитај повеќе

Во почетокот на 2017 поранешниот гигант се враќа со нов уред. Со новиот телефон компанијата нема да експериметира со оперативни системи, туку доаѓа со најпопуларниот оперативен систем, Android. Новиот телефон ќе биде во соработка со HMD Global. Првите уреди се основни и најверојатно ќе ве потсетат на телефони од пред неколку години. Телефоните кои доаѓаат […]

Прочитај повеќе

Новите телефони кои ги претстави Google не се никакво изненадување. Изгледот на телефонот, логото и ребрендирањето од Nexus во Pixel, се беше познато пред воопшто да почне настанот. Познато беше и дека компанијaта ќе претстави два уреди Pixel и Pixel XL. Сепак ова се први телефони кои доаѓаат директно под капата на Google. Компанијата долго време се […]

Прочитај повеќе

Google за 4 октомври најави настан на кој по сѐ изгледа ќе бидат презентирани новите телефони. Шпекулациите од поодамна говорат дека Google ќе го замени Nexus со Pixel, а формите кои може да ги забележиме секако наликуваат на телефон. До настанот нѐ делат две недели па нема потреба од премногу шпекулирање. October is coming. #madebygoogle […]

Прочитај повеќе

Google одлучи да се откаже од својот модуларен телефон и да престане со развој на Project Ara. Со ова барем засега компанијата го прекинува развојот на модуларните телефони, јави Reuters. Веста за откажување на проектот доаѓа шест месеци по конференцијата Google I/O. Компанијата тогаш најави дека има партнери кои ќе ги прават модулите. Идејата беше секој […]

Прочитај повеќе

Мобилните уреди се изборот на најголемиот број на корисниците, и сега станаа првите екрани на кои погледнуваме, вели анализата на Appannie. Корисниците сега користат повеќе време во апликациите, а користењето на апликации е во постојан пораст. За само две години времето кое луѓето го поминуваат користејќи апликации е двојно зголемено, тренд кој продолжува благодарение на […]

Прочитај повеќе

Без разлика колку мислите дека се безбедни вашите паметни телефони, агенциите можат едноставно да се здобијат со контрола врз нив, вели Едвард Сноуден за BBC. Главен фокус на интервјуто е Британската агенција за разузнавање GCHQ за која г. Сноуден тврди дека агенцијата може да ги следи своите жртви. Но, тој овојпат откри и дека GCHQ […]

Прочитај повеќе