Некогашниот гигант и производител на најпродаваните телефони на пазарот,  повторно планира да се врати во игра. Овојпат наместо лошите оперативни системи кои во голема мера придонесоа за пропаста на Nokia, компанијата најавува нов телефон со Android оперативен систем. Неодамнешните тестови на Geekbench овозможуваат прв поглед на уредот. Nokia D1C доаѓа со 8-јадрен Qualcomm процесор на 1.4GHz, […]

Прочитај повеќе

Најголемиот производител на паметни телефони Samsung, како што вчера објавивме најави дека новите пратки на Note 7 ќе доцнат, а денес вестите се веќе полоши. Постои можност Samsung да ги повлече сите Galaxy Note 7 уреди, јавува Verge. Компанијата го одложи лансирањето на телефонот во Велика Британија, а се бара начин да се повлечат и […]

Прочитај повеќе

Samsung официјално го претстави новиот паметен телефон, Galaxy Note 7. Доколку ги следите уредите на Samsung најверојатно забележавте дека компанијата го прескокна Note 6 и вложија труд во Note 7. Ова нема да ги обесхрабри, бидејќи судејќи по првите прегледи, телефонот не само што ги воодушеви сите, туку и го прогласија за најдобар телефон на Samsung […]

Прочитај повеќе

Една од изјавите на Доналд Трамп со која се обидува да го привлече вниманието на гласачите, е дека доколку биде избран за претседател на САД ќе го врати производството на iPhone во земјата. Неговата намера е најдобрата американска компанија да произведува американски производ од американски работници. Но, настрана од неговата дволичност за која може да […]

Прочитај повеќе

Кинескиот производител на телефони LeEco претстави невообичаен уред. Се работи за телефон вграден во велосипед, или за велосипед со телефон, сеедно. Во рамката на Le Syvrac е сместен телефон со 4-инчен дисплеј и четири јадрен процесор. Освен ова, велосипедот доаѓа со 4GB RAM меморија, ласерски покажувачи и сензор за следење на работа на срцето, јави […]

Прочитај повеќе

Sharp го претстави RoboHon, кој е паметен телефон и робот во исто време. Роботот се движи и игра, но во исто време се користи и како телефон со импресивна цена од 1.800 долари. Роботот може да се користи и како гласовен асистент, функција која се чини одлично ја извршува, но и како видео проектор. Интеракцијата […]

Прочитај повеќе

Новосадските архитекти Alter Ego Architects сакаат да ја стават Србија на мапата на иновативен хардвер. Компанијата неодамна го претстави својот „глупав“ телефон, Ophone кој изгледа навистина одлично. За разлика од останатите телефони, Ophone доаѓа со e-ink дисплеј кој не само што не ги заморува очите, туку е далеку поштедлив, па ова овозможува долготрајност на батеријата. […]

Прочитај повеќе

LG G5 би требало да биде најдобриот телефон на јужнокорејската компанија. Но, иако уште не е претставен, LG веќе се обидува да го привлече вниманието на корисниците со претставување на паметни додатоци за телефонот. Станува збор за навистина кул маска за телефонот која покрај заштита на екранот, функционира како мал екран на допир преку кој […]

Прочитај повеќе

Првите модуларни телефони се веќе достапни, а можеби мало изненадување е што најинтересните не доаѓаат од Project Ara на Google, туку од Fairphone, холандски стартап. Fairphone 2 веќе ќе се испорачува од декември, по цена од 525 евра. Иако се чини превисока цена за непознат бренд, тоа што го прави телефонот интересен е можноста за […]

Прочитај повеќе

Првите Ubuntu телефони ќе започнат да се продаваат во Европа веќе оваа недела. Телефоните Aquaris E4.5 Ubuntu Edition ќе бидат достапни преку BQ и ќе чинат 170 евра. За почеток се наменети за ентузијастите, а лоша вест за сите кои се надеваа на PC-хибрид e што првите телефони нема да станат PC доколку се приклучат […]

Прочитај повеќе

Јапонскиот производител Panasonic ги изненади сите си новиот Lumix C1 паметен телефон со Android 4.4. Компанијата се откажа од пазарот на паметни телефони пред неколку години, но сега причина за враќањето е новиот CM1-сензор. Станува збор за еден инчен фото-сензор, кој може да се пронајде и на дел од фотоапаратите. Lumix C1 всушност е многу […]

Прочитај повеќе

Штом ќе започне да се продава првин во Русија, а потоа и ширум светот, Samsung Z и официјално ќе стане првиот паметен телефон кој ќе работи на Tizen оперативниот систем. Јужнокорејскиот производител се надева дека Tizen ќе стане конкурентен ОС кој во иднина ќе може да го замени Android на Google, кој е платформа од […]

Прочитај повеќе