Уредникот на еден од најпопуларните сајтови за технологија, TechCrunch, ќе биде гостин на Codefest. Пред работата во TechCrunch г. Бигс беше дел и од Gizmodo, CrunchGearа има и длабока позадина во областа на хардвер стартапи, 3D печатење и blockchain. Неговата работа била дел и од Men’s Health, Wired, и New York Times. Во Охрид, како […]

Прочитај повеќе

StartQube – Startup Camp e интернационален настан закажан од 30-ти август до 6-ти септември во Велестово, Охрид, на кој стартапи и стартап ентузијасти ќе споделуваат иновативни идеи, ќе се дружат и учат за тајните на претприемаштвото од познати и искусни експерти. Меѓу најавените ментори се наоаѓа и едно „blockbuster“ име. Тоа е уредникoт на влијателниот […]

Прочитај повеќе

ТechCrunch наиде на веб страна, која сега е тргната, наменета за програмери во која се прикажуваaт опции од мобилна веб апликација на Facebook и слики кои „до сега не сме ги виделе“. Според иконите за пораки, нотификации и барање пријателство TechCrunch вели дека се работи за Project Spartan. Потврдено им е и од други извори […]

Прочитај повеќе

TechCrunch откри дека кодот за Facebook апликација за iPad e скриен во кодот за iPhone апликацијата. Интересно кодот за iPad апликацијата може и да се стартува. Друг извор потврди дека се работи за официјална апликација која е во изработка. Според како функционирала апликацијата, МГ Зиглер од ИТ блогот претпоставува дека апликацијата е скоро готова за […]

Прочитај повеќе

Facebook подготвува мобилна апликација за споделување на сите 6 милијарди фотографии кои се закачуваат месечно на мрежата, на која сега вкупно има над 100 милијарди фотографии. Со мобилните фотоапарати (читај: паметни телефони со 5+ мегапиксели камера) сликањето е една од поомилените активности на корисниците, а споделувањето е само еден клик од тука. Затоа Facebook ќе стартува своја мобилна апликација за да ги мотивира корисниците да споделуваат директно на мрежата.

Прочитај повеќе

Disrupt NYC 2011 e конференција на влијателниот ИТ блог ТechCrunch каде покрај интервјуа со влијателни ИТ луѓе од стартап сцената, има и „бојно поле“ за стартапите, односно се претставуваат новите сервиси и веб алатки.

Прочитај повеќе

Од Џастин Бибер, Џим Кери, Angry Birds и Лего до Old Spice, Onion, NewYorker, Dropbox и Funny or Die… на 15-тите по ред престижни интернационални Webby Awards се прогласија победници според жирито од Интернационалната академија за дигитална уметност и наука, и според публика во скоро 70 категории.

Прочитај повеќе

Според TechCrunch, Тwitter го купи популарниот клиент за твитање TweetDeck за меѓу 40 и 50 милиони долари. TweetDeck е Аdobe Air апликација со која може да се организира следењето на стримот со твитови, како и креирање листи со следбеници за полесно следење на што се случува на сервисот за микро-блогирање во 140 карактери.

Прочитај повеќе

Интернетот е поголем од било кога. Експанзијата на нови сервиси, експоненцијалниот раст на нови корисници, веб компании кои растат со неверојатна брзина. Можеби е изненадувачки фактот кој следи, но бројките покажуваат дека за ова виновни се – жените.

Прочитај повеќе

Google.com страницата доби нов, редизајниран горен навигационен бар чии десни опции се групирани на едно место, што е најверојатно инспирирано од Chrome прелистувачот.

Прочитај повеќе

Google тестира нова алатка која е вид на онлајн складиште за фајлови, пишува TechCrunch повикувајќи се на информации од неколку Google форуми.

Прочитај повеќе

Moshi Monsters, стартап за чување на виртуелно милениче е победник на Гранд при наградата на неодамна одржаните The Europas награди за најдобар европски почетничка компанија/сервис организиран од Мајк Бучер од TechCrunch Europe.

Прочитај повеќе