Oд сликање портрети преку диџеи до класична музика на концерт, iPad-от или ако сакате таблет компјутерите имаат можност да ги променат сите тие нешта и да донесат нова креативност и нови идеи. Подолу се неколку видеоа од Роберт Скобле, познат по блогот Scobleizer и сајтот Building43, во кои можете да видите како се користи iPad-от за креирање уметност.

Прочитај повеќе

Dell го објави 5 инчниот Streak таблет кој работи на Google Android кој е првиот од многуте вакви планирани продукти на Dell. Интересните карактеристики на Streak, малата големина и можност за телефонски повици, се наменети пред се за телефонот таблетот да биде лесен за користење додека се движите.

Прочитај повеќе

devArt, популарната друштвена мрежа за уметници, стартуваше нова верзија 7 за својот сајт. Покрај промена на изгледот т.е баровите сега има подобрена навигација, повеќе фокус на аватарите на корисниците, како и подобрено прегледување на фотографиите.

Прочитај повеќе

На Google I/O конференцијата Nvidia го претстави прототипот на Android базираниот таблет Tegra 2 кој користи ARM Cortex 9 процесор и има 1 GB меморија, има микрофон и веб камера, како и два USB портови.

Прочитај повеќе

Gizmodo отвори интересна тема – кој е поголем визионер, Бил Гејтс или Стив Џобс? Кога на All Thigs Digital во 2007 година го прашаа Бил Гејтс што е иднината на компјутерите за 5 години, Бил Гејтс не двоумејќи се одговори дека тоа се таблет компјутерите.

Прочитај повеќе

На Web 2.0 Expo кој е моментално во тек во Сан Франциско, Аdobe претстави прототип на таблет PC кој што работи на Android и подржува Flash и Аir апликациите.

Прочитај повеќе

Сликата погоре јасно покажува World of Warcraft на iPad. Но таблет PC-то го нема потребниот хардвер да ја стартува видео играта?!

Прочитај повеќе

Toa што требаше да биде конкурент на Apple iPad, сега стана минато и пред да биде направено. Microsoft го повлече Courier, прототип на таблет PC-то со двоен еркан.

Прочитај повеќе

Од пред неколку дена почна да кружи информацијата дека новиот таблет на Apple, наречен iPad, е достапен да се купи и во Македонија преку лаптоп центарот КупиЛаптоп и тоа само 7 дена по официјалното претставување на американскиот пазар.

Прочитај повеќе

Во видеото подолу Џејмс Кендрик од JkOntheRun.com покажува како неколку негови омилени апликации работат на новиот Apple уред, меѓу кои Twitteriffic (клиент за Twitter), NetNewsWire, iBooks, Safari, Maill… има и Kindle апликација за iPad. (Kindle e е-читач на книги од Amazon, кој се гледа како конкурент на iPad-от)

Прочитај повеќе

Slate е новиот таблет PC од HP кој моментално е директен конкурент на Apple-овиот iPad.

Прочитај повеќе

Apple објави дека во првиот ден од продажбата на нивниот таблет се продадени над 300.000 iPad-и во Америка. iPad чини од 500 до 800 долари, зависно од спецификациите, додека за европскиот пазар се уште не е објавена цената. Apple додаде дека новите iPad корисници симнале и над 1 милион апликации за уредот, и над 250.000 е-книги купени од новиот iBookStore, продавница за електронски книги.

Прочитај повеќе