IT.com.mk ви посакува Среќни празници и Среќна нова 2011 година, во која не очекуваат уште неверојатни ИТ уреди и неверојатни ИТ сервиси кои ќе направат неверојатна ИТ револуција. Само погледнете се што се случи во 2010-та и ќе стане јасно дека информатичко-комуникациската технологија е во постојано движење напред рекреирајќи го навикнатото секојдневие во нешто ново и интересно.

Прочитај повеќе

Стив Џобс е прогласен за визионер на годината, за личност која го издигна Apple на врвот на светот со своите визионерски продукти, од влијателниот Financial Times.

Прочитај повеќе

Research in motion (RIM) го претстави својот прв таблет компјутер Blackberry Playbook. Playbook би требало да се појави во САД до крај на годините, а во други земји на пролет и можеби ќе се обиде да му конкурира на Apple iPad.

Прочитај повеќе

Ноутбуковите кои ќе работат на Chrome оперативниот систем ќе се појават до крај на годината и ќе бидат произведени од Samsung, Acer, Asus, Toshibа и HP, вели главниот дизајнер на Chrome ОС, Глен Марфи во интервју за Sydnеy Morning Herald.

Прочитај повеќе

Нa Reddit се појави листава со скоро 20 Android таблет компјутери, од кои некои ќе се појават при крај на годинава, а за други нема датум. За некои модели има и цена, која варира од 99 долари до 500 долари, зависно од спецификациите.

Прочитај повеќе

Samsung Galaxy Tab е таблет кој работи на Android 2.2. (Froyo), има 7 инчен TFT-LCD екран со резолуција од 1024×600 пиксели, 512 MB рам и 16 или 32 GB внатрешна меморија, има 3MP камера со блиц, како и предна камера за видео четови, WiFi и 3G конекција, тежи 380 грама и би требало да биде директна конкуренција на Apple iPad.

Прочитај повеќе

Intel за 1.4 милијарди долари го купи одделот за безжични решенија на германската компанија Infineon која се занимава со чипови за мобилни. Intel се почесто инвестира во мобилната технологија обидувајќи се да стане конкурент на пазарот за паметните телефони.

Прочитај повеќе

Индискиот таблет од 35 долари е наменет за учениците од основните, средните училишта како и за студентите со цел да им се даде можност и на сиромашните да напредуваат во учењето.

Прочитај повеќе

Со iPad-от, всушност со следнава ера на таблет компјутерите, магазините добија ново поле како можат да се модернизираат. Веб страните делуваа некако ограничено бидејќи магазини не се читаат седејќи нон стоп пред компјутер, додека мобилните не се за читање текстови, но таблет компјутерите… тие се мобилни уреди кои се доволно големи да се чита на нив, доволно лесни за користење со можност за листање на страни со допир како и прав магазин, само во дигитална форма.

Прочитај повеќе

Acer, Dell, Samsung, Toshiba, Sony и уште неколку производители на компјутери веќе работат на Windows таблет PC-јата, рече директорот на Мicrosoft, Стив Балмер, на WorldWide Partner Conference.

Прочитај повеќе

Cius е Android таблет фокусиран за потребите на бизнис корисниците , вклучувајќи можности за видео конференции со 720p камера напред и 5 мегапикселна камера позади.

Прочитај повеќе

Драган Тренчевски е дизајнер на интересната е-ролна, или eRoll. Идејата е да се извлекува екранот на допир и со него да се читаат книги и списанија, во секој случај полесен уред за носење од таблет PC-jaта. Сега за сега е само идеја, но Драган се надева дека eRoll ќе може да се реализира. Еве што вели 22-годишниот студент по индустриски дизајн за својата идеја:

Прочитај повеќе