(Доколку сакате да дискутирaте за рецензијата, да прашате или споделите искуство, слободно приклучите се на форумот на IT.com.mk) Кој е најдобар таблет за цената која ќе ја платиме? Нашиот скромен пазар располага со спектар од таблет компјутери кои можат да ги задоволат сите разновидни потреби на потрошувачите. Еден од неколкуте брендови можат да се најдат […]

Прочитај повеќе

Sony на Mobile World Congress во Барселона го претстави 6,9 милиметри тенкиот таблет компјутер – Xperia Tablet Z. Овој уред не само што е најтенок на пазарот, туку е и еден од ретките уреди кои се водоотпорни. Уредот може да стои и до 30 минути под вода без да се оштети. Teнкиот Xperia Tablet Z, […]

Прочитај повеќе

Canonical најави дека Ubuntu за таблет компјутерите ќе биде претставен на Mobile World Congress кој ќе се одржи од 25 до 28-ми февруари. Првите уреди кои ќе можат да користат Ubuntu се Nexus 7 и Nexus 10 таблет компјутерите на Google. Тоа што е најавено во Ubuntu таблетот е можноста за мулти-таскинг, така што на […]

Прочитај повеќе

Таблетот на Microsoft, Surface Pro е најавен со 128 или 64 GB внатрешна меморија. Сепак слично како и RT таблетот, откако ќе се наполни со оперативниот систем, апликациите кои доаѓаат со него и просоторот кој ви е потребен за реинсталирање на Windows, ќе ви останат само 23 GB слободни кај верзијата од 64GB, односно 83 […]

Прочитај повеќе

Од следната недела Apple ќе го пушти во продажба iPad 4 со Retina дисплеј кој ќе има 128 GB простор. Ова е скоро двојно повеќе од 64-те GB кои беа максималниот простор на досегашните верзии на популарниот таблет компјутер. Помалите верзии имаат 16 и 32 GB простор. Цената на верзијата со 128 GB со само […]

Прочитај повеќе

Неделава Amazon ќе го претстави наследникот на Kindle Fire, кој, според нив, е најраспространетиот Android таблет компјутер до сега. Сепак, како што забележува The Verge, Kindle е прилично далеку од другите Android уреди. Пред се, тоа е алатка која овозможува пристап до содржините на Amazon. [youtube]4JwfRmzlIsw[/youtube] Барем што се однесува до таблет компјутерите, оперативниот систем […]

Прочитај повеќе

Главниот за мобилната платформа на Google, Енди Рубив вели дека Android таблет компјутерите не се толку лоши, всушност ги има околу 6 милиони ширум светот од најразлични производители. Сепак, тој потенцираше дека „има“ но не и дека се продадени сите тие таблет компјутери. Споредено со конкуренцијата, а тоа е iPad, Apple има продадено 40 милиони […]

Прочитај повеќе

По одоговлекување, објавување па тргање на апликацијата од iTunes, Skype за iPad сега е достапeн за симнување. Апликацијата изгледа одлично, супер е дизајнирана со лесен за користење кориснички интерфејст. Контактите со кои четувате се од десна страна, додека од лево се или листата со контакти на домашната страна, или стартуваниот чет. Сепак тоа што е […]

Прочитај повеќе

Amazon се борат со Apple за продажба на дигитални книги, дигитална музика и мобилни апликации, а сега ќе се судрат и на нов фронт: на пазарот на таблет компјутери, пишува Wall Street Journal повикувајќи се на извори запознаени со Amazon. Токму дигиталната содржина може да биде предност Amazon да претстави поуспешен таблет од сите други […]

Прочитај повеќе

Еден процент од севкупното глобално сурфање се прави преку таблет компјутерот на Apple, покажува извештајот на фирмата за веб анализа, NetMarketShare.

Прочитај повеќе

Не се iPad, но седум и десет-инчниот Archos таблет компјутер е поефтина Android 2.2.1 опција која е одлична за читање и прегледување на веб сајтови. Archos 101 е еден од најголемите вакви уреди на пазарот, поголем и од 9.7-инчниот iPad. Иако е голем, сепак уредот е доста тенок, само 12mm, односно 10mm за 7-инчниот модел, и тежат само 480 грама, односно Аrchos 70 тежи само 300 грама.

Прочитај повеќе

Sony претстави два модели на таблет компјутери кои ќе работат на Android Honeycomb оперативниот систем, и ќе започнат да се продаваат ширум светот оваа есен. S1 ќе има 9.4 инчен екран, додека S2 ќе има 5.5 инчен екран кој може да се преклопува.

Прочитај повеќе