Android платформата и понатаму продолжува со исфрлување огромен број игри. Ова се најновите и најдобрите игри за вашата омилена пренослива направа. Lull Aby, авантура за еден играч, излезена на 31 јули, оценка: 4.9 Шармантна игра која ги тестира вашите когнитивни вештини со уникатни механики, сместени во преубав свет. Водете ја Аби низ нејзината потсвест и […]

Прочитај повеќе

Ворен Бафет деневно минува 5 до 6 часа во читање; Бил Гејтс секоја година чита барем 50 книги; Марк Закерберг чита една книга на два недели; Додека растел Илон Маск читал 2 книги дневно; Марк Кубан чита барем 3 часа во денот. Читањето книги има повеќе придобивки: од збогатување на речникот, до намалување на стресот, […]

Прочитај повеќе

Следниот хардвер од Microsoft би можел да биде серија поевтини таблет компјутери. Компанијата планира ова да го направи веќе во втората половина на 2018, велат извори за Bloomberg. Високтата цена на Surface Pro е сериозна пречка за сите кои можеби и размислуваат за уред од Microsoft, па новите уреди може да ја заживеат хардвер дивизијата […]

Прочитај повеќе

Очекувано, Apple претстави нов iPad. Цената на уредот најавен како едукативен модел, е 300 долари. Уредот функционира со електронското пенкало, но пенкалото за жал се продава одделно. Новиот iPad е веќе достапен во продажба и може да се купи од Apple Store, секако ако државата има официјална продавница. Таблет компјутерот е достапен во неколку бои: сребрена, […]

Прочитај повеќе

Најверојатно не е никаква тајна дека кога се во прашање таблетите за читање, Kindle на Amazon е пред конкуренцијата. Ова главно се должи на огромната бибилиотека на Amazon, но и компанијата постојано го надградува уредот. Десет години по почетокот на продажбата на првиот Kindle, Amazon ја претстави надградбата на Kindle Oasis. Kindle Oasis е најновата […]

Прочитај повеќе

Дали e-ink екраните ќе успеат да ја заменат хартијата? Стартапот reMarkable се надева дека со својот таблет ќе успее да натера дел од љубителите на  хартија да се префрлат на дигитална верзија. ReMarkable е голем 10-3-инчен таблет, со 226 ppi. Уредот доаѓа со електронско пенкало кое овозможува цртање и пишување на екранпот. Она што е […]

Прочитај повеќе

И оваа година којзнае кој пат по ред најпродаваните телефони и таблет компјутери доаѓаат од Apple. Дури 44 отсто од активираните уреди овие празници се произведени од Apple, јави Flurry, сервисот за мобилна аналитика. Втори на листата се уредите на Samsung, кои ја задржаа предноста пред конкурентите, иако Note 7 не е на продажба. На […]

Прочитај повеќе

Lenovo Yoga Book е најверојатно еден од најубавите хибридни уреди кои се достапни на пазарот. Дополнително уредот треба да биде патоказ за дел од останатите прозводители за дизајнот кој треба да го следат. Најголем проблем на уредот, оперативните системи. „Yoga Book делува на природна еволуција на категорија на производи која има проблеми изминативе години. И ова […]

Прочитај повеќе

Шпанскиот производител BQ започна со промоција на подолго најавуваниот Ubuntu хибрид. Aquaris M10 е таблет кој може да се користи и како десктоп доколку се поврзе со монитор. Без монитор, Aquarius M10 има 10,1 инчен екран со 800х1280 резолуција, што е сосем доволно доколку се поврзе со глувче и тастатура да се користи како лаптоп. […]

Прочитај повеќе

Amazon ќе се обиде со нов супер евтин таблет Amazon Fire да ги убеди корисниците да им дадат уште една шанса на нивните електронски уреди. Новиот таблет ќе биде најевтиниот уред кој доаѓа од Amazon, а ќе чини само 50 долари. Најверојатно никој не очекува неверојатен таблет за овие пари, а хардверот навистина е далеку […]

Прочитај повеќе

Таблетот на Amazon, Kindle, со 42.5 отсто од измерениот сообрaќај е најупотребуван Android таблет компјутер за пристап на интернет на северноамериканскиот пазар. Сепак кога станува збор за најкористен таблет компјутер, првото место останува во „рацете“ на iPad со 84.3 отсто од интернет сообраќајот и пораст од 1.9 отсто од јуни, покажува анализата на Chitika. Интересно […]

Прочитај повеќе

Следната генерација на таблет компјутерот Nexus 7 ќе се појави до крајот на месецот, велат извори на Focus Taiwan. Оваа вест доаѓа заедно со спецификациите и слики, споделени на Google+, од разговорот со вработен во ASUS. Новиот Nexus според најавата доаѓа со 7-инчен LED дисплеј со резолуција 1980х1200, Qualcomm Snapdragon 600 процесор, 2 GB RAM […]

Прочитај повеќе