По пратениците, сега и членовите на Државната изборна комисија (ДИК) ќе добијат скапи таблет компјутери. Интересно, но оваа набавка не помина без сомнежи околу правилноста. Како што пишува МКД.мк првичната проценка беше да се одделат 255.000 денари за таблет компјутерите, но таа сума сега е двојно зголемена. По повторена постапка потпишан е договор за набавка […]

Прочитај повеќе

Нови Surface хибриди, нови Lumia телефони, кул чудесии во проширената и виртуелната реалност и супер изненадување лаптоп од Microsoft… Ова се само дел од презентациите на Microsoft: Новиот Surface Pro 4 е 30 отсто побрз од претходната верзија, а што е уште поважно доаѓа во период кога Apple и Google, со свои хибридни – повеќе […]

Прочитај повеќе

Најголем дел од студентите кои ги исполнуваат условите за ваучер за таблет компјутер, веќе ги подигнале своите ваучери, вели ИТ министерот Иво Ивановски. Околу 5.160 студенти ги подигнале ваучерите, а уште 80 треба да го направат ова пред истекот на рокот. За ваучер кои се даваат на студенти од загрозени семејства и со посебни потреби […]

Прочитај повеќе

На форумот на IT.com.mk се води интересна дискусија околу потребата од таблет компјутерите. Според анкетата, скоро 52 отсто од форумџиите сметаат таблет компјутерит ене се потребни ако имате „фаблет“, односно телефон со огромен екран, често поголем од 5 инчи. Ваквите „фаблети“ се хит меѓу корисниците и компаниите бидејќи се огромни уреди во кои може да […]

Прочитај повеќе

Собранието на Република Македонија оваа недела го изгласа законот со кој дел од студентите ќе добијат ваучери кои ќе можат да ги искористат за купување на таблет комјутери со тастатура. Ваучерот е со вредност од 8.000 денари и ќе биде достапен за социјално загрозените студенти од фамилии чии приходи се помали од 32.741 денари. За […]

Прочитај повеќе

Сите сакаме побрза услуга, од гостите до угостителите. Но како до таа услуга? R-keeper, руски сервис кој од неодамна е достапен во Македонија, верува дека го има решението за модернизација на угостителството. R-keeper e софтвер кој e наменет за еден куп бизниси – од хотели, ресторани, кафулиња, клубови, достава, ресторани за брза храна, бањски и […]

Прочитај повеќе

Nvidia откри дека очекува до крајот на третото тримесечие на 2014 година, на пазарот да се појави првиот уред со Tegra K1 процесор, уредот доаѓа од HTC и ќе биде првиот Nexus 9 таблет компјутер. Доколку е точно HTC Nexus 9 „Volantis“ ќе го означи враќањето на HTC на пазарот на таблет компјутери. Најавата доаѓа […]

Прочитај повеќе

NFL и Microsoft влегоа во партнерство кои ќе им овозможи на клубовите да користат таблет компјутери за време на натпреварите. Лигата ќе треба да му исплати на Microsoft 400 милиони долари за сепкувната технологијата, меѓу која фановите ќе видат и Surface таблет компјутери. Таблет компјутерите ќе се користат за идентификација на противничките играчи и поставеноста […]

Прочитај повеќе

Microsoft размислува да воведе бесплатна верзија на Windows Phone и Windows RT кои би им биле достапни на производителите на паметни телефони и таблет компјутери. Сепак во моментов Microsoft е концентран на следната надградба на оперативниот систем Windows 8.2 Threshold, јавува Verge. Бесплатниот оперативен систем ќе значи и пад на цената на телефоните, за кои […]

Прочитај повеќе

Гледањето на телевизиски програми на паметни телефони и таблет компјутери никогаш не било попопуларано. Анализата на Nielsen покажува дека преносните уреди се повеќе се прв избор на гледачите кои се определуваат и да ги откажат своите претплати на кабловските провајдери, јавува Business Insider. Најголем дел од гледачите сè уште претпочитаат телевизијата да ја гледаат на […]

Прочитај повеќе

Microsoft е сериозен во своите намери сериозно да не подзамисли и да ги одбереме токму Surface таблет компјутерите или Windows Phone паметните телефони. Новата понуда на компанијата трае до 27 октомври, а овозможува корисниците да ги заменат своите iPhone, iPad или Android уреди, за вредносни ваучери со кои можат да купат Microsoft мобилни уреди. Откако минатата недела […]

Прочитај повеќе

Нова реклама од Microsoft за Windows таблет компјутерите повторно е фокусирана околу конкурентниот Apple iPad. Овојпат споредбата не е помеѓу Surface и iPad, туку помеѓу iPad Мini и Acer Iconia W3, таблет кој е цел на немилосрдни критики од најлош екран во класата до „таблетот кој никогаш не требаше да се појави“. Но, иако Iconia […]

Прочитај повеќе