По години поминати во убедување дека корисниците немаат потреба од поголем екран, Apple конечно попушти и му го претстави на светот својот прв огромен телефон – 5,5 инчниот iPhone 6 Plus. По сите дефиниции, iPhone 6+ e „фаблет“ уред (телефон со големина блиска до таблет компјутер), и иако беше неочекувано од Apple, бидејќи го чекавме […]

Прочитај повеќе

Dell го претстави Dell Venue 8 7000, таблет компјутер кој Verge го прогласи за „највозбудливиот Android таблет компјутер кој ќе излезе во 2014“. Таблетот доаѓа со дебелина од само 6 милиметри, изработен е од алуминиум, но тоа што е импресивно се можностите кои ги добива таблетот поради двете задни RealSense камери, кои се вградени во […]

Прочитај повеќе

Google и HTC веќе работат на следниот 8-инчен таблет компјутер кој доколку продолжи трендот со имињата од последните неколку години ќе дојде под името Nexus 8. Двете компании соработуваат и на додаток покривка со тастатура за таблетот. Тоа што ќе го разликува Nеxus 8 од останатите уреди е Bluetooth тастатурата која ќе биде во пар […]

Прочитај повеќе

Apple размислува за големи работи. За поголем 4,7 инчен iPhone, кој можеби беше истуркан од конкуренцијата од Samsung и HTC кои немаат телефон помал од 4,5 инчи, дури и Mini верзиите; и за поголем 12,9 инчен iPad кој би требало да биде претставен во 2015-та година. Според Bloomberg, партнерите на Apple веќе се подготвуваат за […]

Прочитај повеќе

„Таблет кој ќе го замени вашиот лаптоп“ е новото мото на Microsoft кое ја обележува маркетинг кампањата за Surface Pro 3 таблет компјутерите. Таблетот доаѓа со екран на допир, но и со „пенкалото“ кое отвора дополнителни можности. Излегувањето на Surface Pro 3 го враќа и ривалството помеѓу Apple и Microsoft од деведесеттите, кога Apple излегуваше […]

Прочитај повеќе

Има нов локален играч на пазарот на таблет компјутери. Станува збор за Tesla Тablet 7.85, првиот српски таблет компјутер, кој се рекламира како „достоен на своето име“, алудираќи на познатиот изумител со српско потекло Никола Тесла. Таблетот е изработен од српската компанија Comtrade, во соработка со Intel, кој вгради Intel Atom Z2580 2.0GHz процесор изработен […]

Прочитај повеќе

Microsoft продолжува со промоцијата на својот таблет компјутер Surface со 650 долари кредит за сите MacBook Air модели кои можат да бидат искористени за купување на Microsoft Surface Pro 3 таблет компјутерот. Со ова Microsoft овојпат не го напаѓа iPad, туку го нуди Surface како замена за лаптоп компјутер што со оглед на хардверо и […]

Прочитај повеќе

Oткако ги претрка на пазарот на паметни телефони, Samsung сега се обидува да ги стигне 70-те милиони испрачани Аpple iPad-и. Samsung, кој има вкупно 10 таблет компјутери на пазарот, испорачани во 40 милиони парчиња, својата шанса ја гледа во Galaxy Tab S кој е потенок и полесен од iPad Air. [youtube]qwpfT9jtsMk[/youtube] Првите рецензии се одлични. […]

Прочитај повеќе

Intel со Core M-серијата на процесори сака да ја донесе моќта од десктоп на таблет комјутерите. Ова се разбира значи дека новите процесори ќе мораат да имаат поскромна потрошувачка на енергија, имајќи го во предвид капацитетот на батериите. Новата серија ќе биде базиран на i3, i5 и i7 процесорите, а главна карактеристика им е што […]

Прочитај повеќе

Google работи на таблет комјутер кој ќе може да „фотографира“ во 3Д, јави Wall Street Journal. Таблетот е дел од Project Tango програмата во која претходно излегоа паметни телефони кои можат да го „снимат“ 3Д просторот. Изворите на Wall Street Journal велат дека и таблетот како и телефонот ќе биде достапен во лимитиран број на […]

Прочитај повеќе

Со 12 инчен екран и 2160×1440 резолуција, Surface Pro 3 е најголемиот таблет компјутер на Microsoft до сега, и истовремено со 9,1 милиметри е и најтенкиот уред на Microsoft кој работи на Intel Core i7 процесор. Microsoft можеби очекува дека големиот екран, што го прави Surface поблиску до димензиите на лаптопи, отколку до 9,7 инчниот […]

Прочитај повеќе

Наскоро Microsoft и Samsung ќе го изгубat единствениот адут кој ги правеше нивните таблет компјутери подобри од iPad. 9to5Mac пишува дека Apple планира во iOS 8 да додаде вистински мултитаскинг, односно ќе може да се користат две апликации истовремено на поделен екран. Пример, ќе може да гледате YouTube видео додека пишувате имејл истовремено. [youtube]_H6g-UpsSi8[/youtube] Според […]

Прочитај повеќе