Samsung и Microsoft го продлабочуваат своето партнерство, по Samsung Galaxy S6, сега апликациите Skype, One Drive, One Note, One Note, Word, Excel, PowerPoint ќе започнат да доаѓаат и на дел од таблет компјутерите кои ги нуди јужнокорејскиот производител, јави Verge. „Нашето партнерство со Samsung е симбол на нашите напори да ги донесеме алатките за поголема […]

Прочитај повеќе

Се подготвува закон со кој ќе се оделат 1,5 милиони евра за да им се дадат таблет компјутер на студентите. Законот, кој е влезен во Собранието и според најавата ќе се донесе по скратена постапка. Таблет компјутерите секако може да им користат на студентите, посебно на тие ако немаат компјутер и имаат потреба да се […]

Прочитај повеќе

Само седум месеци откако Nokia го продаде одделот за паметни телефони на Microsoft и најави пензионирање на уредите, финскиот гигант се враќа со Nokia N1 Android таблет компјутер. Првите таблет комјутери ќе бидат наменети за кинескиот пазар, а ќе се појават на почетокот на 2015 година. Уредот наликува на iPad mini со изгледот и изработката, […]

Прочитај повеќе

Таблет комјутерите се присутни во 70 отсто од примарното и секундарното образование во Велика Британија, јави ВВС. За жал нема никаков показател дека таблет компјутерите воопшто го подобриле квалитетот на образованието кај учениците. Новата статистика направена во 671 државни и приватни образовни центри. Најголем дел од учениците ги користат таблет комјутерите цел ден дури и […]

Прочитај повеќе

iFixit го расклопи новиот таблет компјутер на Google и HTC, Nexus 9, зa да открие дека е потежок за поправање од сите преходници. Nexus 9 е преполн со лепак кој ги држи компонентите, поради што добива оценка од iFixit од 3 од 10, каде најголемата е оценка за лесно поправлив уред. По расклопувањето се откри […]

Прочитај повеќе

Прашање на време е кога ќе влезете во некој македонски ресторан и наместо да ве пречека келнер, ќе ги направите нарачките преку паметен уред. Всушност, ако го прашате Geoffrey, таблет компјутер наменет за угостителството, таквата еволуција е сосема природна, дури и во Македонија. Уредите се веќе достапни – Geoffrey нуди дигитално мени и електронски нарачки, […]

Прочитај повеќе

(Доколку сакате да дискутирaте за рецензијата, приклучите се на форумот на IT.com.mk. Претходните рецензии од Сашко Димитријевиќ може да ги најдете тука. Сите фотографии во текстот се дело на Сашко.) Овој пат правиме рецензија на таблет компјутер од таканаречената „low budget” класа, односно поевтин уред кој очекуваме да е спакуван со релативно добар хардвер споредено со цената. […]

Прочитај повеќе

Новитет на iPad Air 2 е Touch ID читачот на отпечатоци од прсти, иако интересна новина е што Apple повторно успеа да ја намали дебелината на iPad Air, кој овој пат е повеќе од милиметар потенок од претходникот, или 6,1 милиметри. iPad Air 2 доаѓа со А8X 64-битен процесор креиран специјално за таблет компјутерот. Втората […]

Прочитај повеќе

Google во соработка со Motorola и HTC ја претстави новата генерација на Nexus уреди. Новиот телефон Nexus 6 доаѓа во соработка со Motorola, a Nexus 9 таблет компјутерот е во соработка со HTC. Kако додаток на Nexus серијата Google го претстави и Nexus TV. Ова се првите уреди кои ќе доаѓаат со новиот оперативен систем […]

Прочитај повеќе

Emdoor и Ployer се наjверојатно производители за кои најголем број од нас не ни слушнале, но овие компании ги креираа најевтините Windows таблет компјутери. Цената на таблет компјутерите е 65 долари, а тоа е поевтинo и од верзијата на оперативниот систем, вели Geek. Станува збор за 7 и 8-инчни таблет компјутери а со оглед на […]

Прочитај повеќе

(Доколку сакате да дискутирaте за рецензијата, приклучите се на форумот на IT.com.mk. Претходните рецензии од Сашко Димитријевиќ може да ги најдете тука.) Сите оние кои се заинтересирани за буџет варијанта на моќен таблет компјутер, Ainol Numy Note 7 би бил можеби најдобриот избор. Имаме можност да го тестираме таблетот и да видиме какво изненадување ни […]

Прочитај повеќе

Инжиниерите на HTC последниве неколку месеци летаат до Googleplex каде работат на новиот Nexus таблет, јавуваат извори за Wall Street Journal. Google и HTC одбиваат да коментираат на се почестите најави за Nexus 9. За разлика од нив Nvidia на судска парница веќе објави дека до крајот на годината ќе излезе HTC-таблет со Tegra K1 […]

Прочитај повеќе