Ако вашата идеја за забава се видеа во кој се расклопува скап и нов хардвер имаме добра вест. Во раце на iFixit дојде новиот iPad Pro. Секако популарните поддржувачи на сервисирањето не разочараа и ни претставија новиот таблет компјутер на нивен карактеристичен начин.

Прочитај повеќе

Новиот iPad Pro е најмоќниот таблет компјутер досега. Уредот е толку моќен што А12x процесорот на бенчмарк тестовите е побрз од i7 процесорот на MacBook Pro. Таблетот доаѓа со голем 12,9-инчен Liquid Retina дисплеј. Разликата помеѓу помалиот и поголемиот iPad Pro под последната генерација e единствено во големината на дисплејот. Останатиот хардвер е непроменет. Apple користи […]

Прочитај повеќе

Еден ден пред Apple да го претстави новиот iPad, Google го претстави првиот Chrome OS таблет. ACER Chrome Tab 10 е фокусиран на едукативниот пазар, каде Google веќе има значителна предност пред конкурентите. Таблетот ќе доаѓа со истиот оперативен систем како и постоечките хибриди кои можат да се поделат на тастатура и таблет. Овој оперативен […]

Прочитај повеќе

Таблет компјутерите не се едноставни за поправање, многу лепак, малку простор за многу делови, кратки кабли кои се сериозен проблем при сервисирањето. Сепак новиот таблет компјутер на HP Elite x2 1012 G1 е вистинско изненадување. Често уредите кои доаѓаат на помал простор не можат да се поправат, но Elite серијата на HP е исклучок. Речиси сите […]

Прочитај повеќе

Новиот 10.5-инчен iPad Pro е достапен и веќе излегоа првите прегледи. Без исклучок сите констатираат дека новиот уред е многу подобар од неговиот претходник. Сепак останува прашањето дали и новиот iPad Pro ќе успее да ги замени десктоп компјутерите. Веќе подолго време Apple се мачи со продажбата на таблет компјутерите. Продажбата се намалува секоја година, […]

Прочитај повеќе

Kинескиот Huawei на новиот Mobile World Congress го претстави својот прв Windows 10 таблет кој треба да биде алтернатива за поскапите уреди наменети за професионалци. Се чини дека времето на таблет компјутери без тастатури е минато, а тоа е случај и со MateBook. Станува збор за таблет со 12 инчен екран кој е нешто помал […]

Прочитај повеќе

Најголемиот производител на компјутери, Lenovo, ги претстави своите нови лаптопи и хибридните компјутери за 2016. ThinkPad X1 Yoga, ThinkPad X1 Carbon, ThinkPad X1 Tablet, ThinkVision X1, ThinkCentre X1 се дел од серијата која ќе излезе во новата година. Уредите за прв пат официјално ќе бидат презентирани на CES 2016. Овојпат „ѕвезда“ на Lenovo е модуларниот […]

Прочитај повеќе

Ниту Microsoft не успеа со Surface RT, ниту Apple со iPad Pro нема да успее да ви го замени лаптопот, дури и ако сте најголем фан на таблет компјутерите. Ова е барем пресудата на првите рецензии на iPad Pro кој доаѓа со поголем дисплеј од било кој досега, подобар процесор, 32 GB или 128 GB […]

Прочитај повеќе

Најголемото изненадување меѓу новите уреди на Microsoft е нов хибриден компјутер, кој воопшто и не беше споменуван пред презентацијата. Сепак уште поголемо изненадување се насловите на медиумите кои го фалат уредот како „најдобриот хибриден лаптоп“ или „MacBook Pro убиец“. Microsoft вели дека станува збор за најбрзиот 13-инчен лаптоп досега. Иако повторно станува збор за хибрид, […]

Прочитај повеќе

На I/O конференцијата Google ги претстави своите најнови Nexus уреди и нов таблет компјутер кои го изработија сами. Како што се очекуваше, и овие уреди се навистина најдобрите Android уреди кои се појавиле на пазарот, и не само кога спецификациите и софтверот е во прашање, туку се најдобри и според изгледот. Компанијата ги претстави Nexus […]

Прочитај повеќе

Собранието на Република Македонија објави оглас во Бирото за јавни набавки за 130 таблет компјутери кои ќе им бидат поделени на пратениците, пренесува МКД.мк. Вкупната сума без ДДВ е 5.180.000 денари, или 84.182 евра. Ова значи пратеник ќе има таблет компјутер од 650 евра, што би било класата на најновите Apple iPad Аir 2, кој […]

Прочитај повеќе

Microsoft најави нова верзија на Surface 3 тaблет компјутерот, која ќе доаѓа со Intel Atom процесор, што овозможува цената на таблет компјутерот да биде значително пониска од Pro верзијата. Surface 3 со Atom процесор ќе чини „само“ 500 долари. Таблет компјутерот доаѓа со Intel Atom x7 (Cherry Trail) процесор; 2 GB RAM меморија, 64GB слободен […]

Прочитај повеќе