BitTorrent објави нова верзија, 1.4, за својот Sync сервис, која сега го олеснува споделувањето на содржина. Компанијата на својот блог објави и дека алатката за споделување на големи фајлови веќе стигна до бројката 10 милиони преземања. Новитет во верзијата 1.4 – за сите десктоп и мобилни платформи – е воведувањето на линкови кои ќе го […]

Прочитај повеќе

BitTorrent ја објави својата алтернатива на Dropbox и останатите сервиси за чување на податоци – Sync – која користејќи го BitTorrent протоколот ќе им овозможи на корисниците да синхронизираат датотеки помеѓу повеќе уреди. Dropbox, Google Drive, SkyDrive, Mega… се исто така сервиси кои нудат чување на документи и различни датотеки, но тука се поставува прашањето […]

Прочитај повеќе

BitTorrent го претстави својaта нова апликација Sync која функционира како веб складиште со можност за peer-to-peer синхронизирање на фајлови преку повеќе компјутери. Сервисот е се уште во рана алфа-фаза, но е достапен за тестирање. Sync очигледно има сериозна конкуренција како Dropbox, SugarSync, Google Drive, Apple iCloud и куп други веб складишта од поголеми или помали […]

Прочитај повеќе

Ако не ја симнавте новата верзија на Firefox од FTP серверот, сега можете да ја симнете од официјалната страница на македонски јазик.

Прочитај повеќе

<Надополнето>Објавена е официјната верзија на Firefox 4. Повеќе ќе прочитате тука. </надополнување>
 
Иако се очекува новиот Firefox 4 да биде официјално претставен покасно денес, сепак финалната верзија од прелистувачот е достапен за симнување во моментов преку FTP сервер. Преку серверот ќе најдете фолдери зависно од оперативен систем, а во нив ќе најдете и верзија на македонски јазик.

Прочитај повеќе

Моzilla Firefox 4 Release Candidate 1 е достапен за симнување на македонски јазици. Firefox 4 RC 1 ги содржи новините како Sync и Panorama. Но, oваа верзија на прелистувачот не е конечна, туку е кандидат за објавување, сè уште во фаза на тестирање и собирање фидбек од корисниците, па може да се појави по некој проблем при користењето.

Прочитај повеќе

Хакери од XDA-Developers форумот користејќи рутирани Android телефони успеаја да го стартуваат се-уште- необјавениот Google-ов музички сервис за синхронизирање на музиката со облакот.

Прочитај повеќе

Со четвртата бета на Mozilla Firefox 4 се претставија две интересни опции. Првата е Panorama опцијата, претходно позната како Tab Candy, со која се групирараат табовите. Пример, ако имате отворено десетина табови (јазичиња) ќе можете да ги организирате само со повлечи-и-спушти.

Прочитај повеќе