Веќе утре започнува светското првенство во најважната споредна работа на светот, фудбалот. Фудбалски репрезентации од 32 држави ќе се натпреваруваат за еден трофеј, трофеј кој ќе покаже која е најдобрата репрезентација. За жал, гледачите од Македонија нема да ја имаат можноста како гледачите од САД. Таму гледачите ќе имаат можност сите 64 натпреварите да ги […]

Прочитај повеќе

Бразил и Хрватска го отвараат Светското фудбалско првенство во Бразил во четврток во 22:00 часот. Со првиот натпревар започнува и новата ера на Светското првенство кое ќе изобилува со нова технологија од егзоскелетот со кој парализираниот тинејџер ќе го отвори првенството со помош на мозочните бранови, до GoalControl проверка дали топката ја поминала гол линијата […]

Прочитај повеќе

Првиот шут на Светското фудбалско првенство во Бразил нема да го изведат ниту Пеле, ниту Ромарио, ниту Роналдо, туку егзоскелет со кој ќе управува парализиран тинејџер со мозочните бранови, јавува New Scientist. Проектот со кој ќе започне Светскиот куп е дело на Walk Again Project, а доколку се оди според планот првиот удар ќе го […]

Прочитај повеќе

Неверојатно е што во 2010 година се испратени 25 милијарда пораки. Тоа се 68 милиони твитови дневно или 2.8 милиони твитови на час, односно над 47 илјади твитови секоја минута!

Прочитај повеќе

Google ги објави најпопуларните и најбарани термини и теми во тек на 2010 година. Меѓу „најжешките“ пребарувања се Светското првенство во Јужна Африка, контроверзниот Chatroulette сервис, поп ѕвездата Џастин Бибер, Apple-овиот iPad, земјотресот во Хаити… и уште неколку термини и теми кои го покажуваат глобалниот интерес за нештата и популарните настани кои се случија во тек на годината.

Прочитај повеќе

По лошиот настап на Нигерија на Светското фудбалско првенство, нигерискиот претседател Гудлак Џонатан им стави 2 години забрана на националниот тим да настапува на официјалните натпреварувања.

Прочитај повеќе