Бразил го притвори заменик директорот на Facebook за Латинска Америка, Диего Џордан, откако компанијата покажа непослушност спрема властите. Facebook одби судски налог да помогне во истрага за трговија со наркотици која е поврзана со корисник на WhatsApp, апликација за чет која е во сопственост на Facebook, јави Fortune. Одговорот од WhatsApp пристигна речиси веднаш: „Соработуваме […]

Прочитај повеќе

Ако во САД се води битка помеѓу Apple и FBI за отклучување на податоците, британските власти брзаат да воведат закон кој ќе ги предвиди ваквите случаеви. Британската влада поднесе контраверзен предлог-закон со кој предвидува намалување на безбедноста на WhatsApp, iMessage, Viber и останатите текст апликации. Законот под името „Snooper charter“ предвидува пристап на полицијата до […]

Прочитај повеќе

Индискиот град Мумбај забрани селфи фотографии во 16 зони на градот откако 18 годишна девојка загина додека се фотографираше. Помеѓу забранетите места се дел од најпопуларните локации, како Marine Drive и плажата Girgaum Chowpatty, јави BBC. „Полицијата сега ќе може да влезе во овие општини и да превенира несреќи предизвикани додека минувачи се сликаат на […]

Прочитај повеќе

Германските разузнавачки служби добија законска можност да ги следат компјутерите на корисниците кои се под сомневање за криминал. Портпаролот на владата објави дека ја одобрила употребата на тројанци за следење на осомничените. Разузнавачките агенции ќе имаат легален пристап до компјутерот, лаптопот и телефонот на осомничениот. Ќе можат да ги сoберат податоците од дисковите на корисникот […]

Прочитај повеќе

Uber започнува со нова услуга, UberMOTO која е наменета за градовите каде што има потреба за транспорт, но улиците се постојано заглавени од возила. Прва дестинација за сервисот е Тајланд и преполните улици на Бангкок. Карактеристично е што превозот ќе се прави со мотори на кои има место за двајца. Сѐ останато е исто, возилата […]

Прочитај повеќе

Крис Редлиц oд Kicklabs е еден од ретките луѓе кои можат да се пофалат дека успешно рехабилитираат криминалци. Неговата идеја да им даде втора шанса на затворениците е да ги воведе во програмирање преку програма која има успех веќе шест години. „Кога започнав да зборувам забележав дека луѓето се концентрирани на секој мој збор. Нeма […]

Прочитај повеќе

NewMan’s Business акцелераторот од април ќе закупи канцеларија во coworking просторот на WeWork во Сан Франциско преку која сакаат да ги промовираат македонските и регионални стартапи кои се дел од нивната програма. Планот е во текот на една година, почнувајќи од есен, да се пратат две групи по четири регионални стартапи во Калифорнија, каде што […]

Прочитај повеќе

Хакерска група бара 3,6 милиони долари да ја вклучи повторно мрежата во медицински центар во Холивуд. Засега е непознато која група стои зад нападот, но трендот да се користи ransomware е очигледен, иако овој пат наместо лични компјутери и податоци, станува збор за болница. Откупот треба да биде исплатен во 9.000 биткоини. Нападот е направен […]

Прочитај повеќе

Facebook доби нова тужба во Франција поради слика од 19-ти век. Најголемата социјална мрежа е под обвинение за цензура откако отстрани фотографии на кои се гледаше слика од 19 век која е поексплицитна од другите. Уметничкото дело L’Origine du Monde на Гистав Курбе беше во фокусот пред една година кога Facebook го затвори профилот на […]

Прочитај повеќе

Нова одлука на американското Федералното истражно биро овозможува автономните возила да бидат третирани како обични возила, а наместо оператор на возило, зборовите се сменети во оператор на сигнали. Мерката значи дека наместо да се третираат како роботи, што и се, одговорниот за автономните возила ќе биде човекот кој се вози во нив. Одлуката е одговор […]

Прочитај повеќе

Шон Ридл е можеби првиот пилот на дронови кој е обвинет за предизвикување опасност и срушување на беспилотно летало во облакодер. Тој успеа да удри со дронот на 40-тиот кат на познатиот Емпаер Стејт Билдинг во Њујорк, иако според него, пред да лета се консултирал со полицаец кој му кажал дека е сосем безбедно да […]

Прочитај повеќе

Грешка на 15 GPS сателити предизвика сериозни проблеми кај неколку компании чиј проток на податоци зависи на апсолутната точност на времето. Проблемите од 12 часа ги предизвика наизглед минимална грешка – поместување на GPS сигналите за 13 микросекунди, јави BBC. Грешката ја забележа компанијата Chronos која ги регистрира и мониторира временските разлики. Поради ова неколку […]

Прочитај повеќе