Припејд телефоните кои нудат анонимност наскоро би можеле да станат забранети во САД. Веста за ваков закон доаѓа неколку дена откако беше обелоденето дека терористите во Париз користеа припејд телефони, а не софистицирана технологија како што претходно се мислеше. Предлог-законот, кој е сличен на законот кој го имаме во Македонија уште од 2013-та година, кој […]

Прочитај повеќе

Дубровник ќе биде првиот паметен град во Хрватска. Преубавиот град во кој се снимаат Game of Thrones и новиот Star Wars Episode VIII, досега беше познат по старата архитектура, а отсега ќе биде познат и по тоа штo ќе биде првиот град во Хрватска кој ќе користи паметни технологии. Засега станува збор за една паметна […]

Прочитај повеќе

„Зелена SIM“ картичка прави револуција во земјоделството во Индија. Евтината картичка овозможи надминување на еден од најголемите проблеми со кои се среќаваат земјоделците во Индија, а тоа за жал е недоволната писменост на населението. Наместо текстуални пораки, преку картичката се испраќаат гласовни пораки и информации до земјоделците. Освен пораки за временските услови, Агенцијата за земјоделство […]

Прочитај повеќе

Uber конечно ќе додаде семејни профили кои ќе имаат заедничка сметка за превoз. Компанијата започнува со тест фаза во американските градови Атланта, Далас и Феникс, каде десетмина корисници ќе можат да делат заедничка сметка, јави Next Web. Секој од овие десет корисници ќе мора да креира сопствен Uber профил, но потоа ќе може да се […]

Прочитај повеќе

„Нема апсолутистички поглед на ова“, вели претседателот на САД, Барак Обама, на South by Southwest. „Доколку вашиот аргумент е силно криптирање без разлика какви се последиците, а ние може, и треба, да креираме од телефоните црни кутии; тогаш мислам дека ова не е истиот баланс во кој живеевме последните 200-300 години, и прави фетиш од […]

Прочитај повеќе

Лук Банистер има само петнаесет години, но тој е новиот шампион на Dubai World Drone Prix. Настанот е првиот глобален натпревар во пилотирање со дронови, а на него учествуваа над 150 тимови. Tинејџерот леташе за тимот на Tornado X-Blades кој ја освои наградата од 250.000 долари. Во финалното друштво имаше место за 32 учесници, а […]

Прочитај повеќе

Најголем дел од жителите на САД сметаат дека роботите ќе ги заменат луѓето во најголем дел од работните места. Но, исто така веруваат дека тоа нема да биде нивното работно место. „Две третини од Американците сметаат дека за 50 години роботите и компјутерите најверојатно или дефинитивно ќе ги преземат работните задолженија на луѓето“, вели анкетата […]

Прочитај повеќе

Новиот светски шампион во традиционалната кинеска игра на табла – Go e AlphaGo! Вештачката интелегенција на Google во октомври минатата година го победи европскиот шампион во Go, па се чини дека беше единствено прашање на време кога и светскиот шампион ќе ја дочека истата судбина. Go е кинеска игра на табла која е посложена од […]

Прочитај повеќе

Законот кој го донесоа српските власти сериозно ќе го промени начинот на кој корисниците се огласуваат на Интернет. Имено, 20 отсто од заработката која нерезидентните правни лица ќе ја направат од компаниите или граѓаните на Србија, ќе треба да ги платат како дополнителен данок. Данокот ќе биде платен од резидентните компании или здруженија, објаснува Rnids […]

Прочитај повеќе

Американското Федерално истражно биро (FBI) може да ја пробие заштитата на iPhone, но намерно не го прават ова бидејќи се надеваат дека ќе издејствуваат судска одлука која ќе постави преседан, и ќе им овозможи легален пристап до информациите на телефоните. FBI е во конфликт со Apple кои одбија да креираат таканаречен backdoor во iPhone телефонот […]

Прочитај повеќе

Франција и Британија ќе инвестираат 2 милијарди евра за креирање на дрон кој ќе им стави крај на сите дронови. Планот предвидува креирање на дрон досега кој би можел да се користи за следење и набљудување, но и за ракетирање на различни мети. „Овој дрон ќе биде најсовремениот во Европа“, вели премиерот на Велика Британија, […]

Прочитај повеќе

САД започнаа со сајбер напади на цели на Исламската држава (ISIS) во Мосул, најави Ештон Картер, кој е министер за одбрана. Ова е прв сајбер напад кој САД го најави, додека претходните се означени како тајни. Според воената команда, акцијата која ќе вклучува и активности на терен, ќе биде најголемата воена акција во Ирак од […]

Прочитај повеќе