Украдени се 80 милиони долари од Централната банка на Бангладеш преку сајбер напад кој бил можен бидејќи банката штедеше на рутери, кои ги купила на старо за 10 долари. Индиската полиција за пропустот ја обвини банката, јави Reuters. Сепак евтините рутери од 10 долари не беа единствениот проблем, бидејќи банката штедела и на firewall, односно […]

Прочитај повеќе

Претставена е нова иновација со електронска кожа која може да креира дисплеј. Неодамна биохакери започнаа со „инсталирање“ на чипови под кожата, но новиот материјал има повеќе можности. Кожата ја направи тим научници од Универзитетот од Токио, а идејата зад проектот е да биде дисплеј на кој ќе се покажуваат важни параметри за здравјето. На дисплејот […]

Прочитај повеќе


Шефот на британската служба за разузнавање, GCHQ, по повеќе од шеесет години се извини за нивниот дискриминирачки однос што агенцијата го имаше кон „таткото“ на компјутерите, Алан Туринг, јави BBC. Алан Туринг успеа да создаде машина со која го откри криптирањето на германските пораки, и ги постави основите за првите компјутери. Како последица на неговата […]

Прочитај повеќе

Ако беше потребно малку подолго време за светските лидери да се приклучат на Facebook и на Twitter, сега е само прашање на време кога лидерите ќе се приклучат на Snapchat. Свои профили на платформата имаат Европскиот совет, Владата на Франција, Владата на Ирска, Стејт департментот, Обединитете нации, UNICEF и куп други организации. Освен ова профили […]

Прочитај повеќе

Законодавците во Њујорк разгледуваат предлог закон кој ќе им овозможи на властите да проверат дали при автомобилска несреќа било вклучено користење на паметните телефони. Новиот закон ќе предвидува проверка на телефонот на учесниците во незгодата и ќе може да утврди дали телефонот бил користен непосредно пред сообраќајната незгода. Законот е изнуден откако беше забележан пораст […]

Прочитај повеќе

Претседателот на Албанија, Бујар Нишани, одби да го потпише контроверзниот закон за следење на комуникациите. Предлагачите на законот тврдат дека е наменет за да ги заштити граѓаните од криминал и тероризам, но по предупредувањата за приватноста на граѓаните, г. Нишани го врати законот во парламентот. Претседателот се повика на европските конвенции за човекови права кои […]

Прочитај повеќе

Белата куќа во Вашингтон е надградена со нови технологии – од Wi-Fi, па сѐ до подобри звучници. Со неодамнешната надградба променети се и десктоп компјутери постари од 10 години, застарени црно-бели принтери, бавна интернет врска и старите BlackBerry телефони. Иако телефоните на персоналот се заменети со iPhone, претседателот на САД, Барак Обама, не може сам […]

Прочитај повеќе

Stairway to Tax Heaven е игра во прелистувач која на играчот барем на неколку минути ќе му покаже како е да се биде милионер. Дополнително играта помага за поедноставно запознавање со злоупотребите и малверзациите на политичарите, спортистите и бизнисмените чии податоци се јавно објавени со Panama Papers. Panama Papers е популарното име за над 11 […]

Прочитај повеќе

До 2025 година пазарот на труд ќе се промени драматично, а најголем дел од физичката и некреативната работа ќе ја извршуваат роботи и компјутери. Светскиот економски форум излезе со предвидување кои ќе бидат најпопуларните професии, но и најбараните вештини кои треба да ги има секој кандидат. Според извештајот, за само неколку години од сега 5 […]

Прочитај повеќе

Богатството на дел од светските лидери, јавни личности и популарни ѕвезди веше обелоденето пред јавноста во форма на 11 милиони документи и 2,6 терабајти информации за 300.000 офшор компании во Панама. Помеѓу сопственици на објавените сметки се наоѓаат претседателот на Русија, Владимир Путин кој се поврзува со сума над 2 милијарди долари(!); премиерот на Пакистан […]

Прочитај повеќе

Пишувањето пораки во движење наскоро може да стане забрането и за пешаците во американската држава Њу Џерси. Казната за пишување на пораки при поминување на улица, доколку се донесе предлог-законот ќе биде иста како и онаа за поминување на улица на неодбележано место – 50 долари или 15 дена затворска казна, но можно е да […]

Прочитај повеќе