Мicsrosoft објави на својот блог дека влегле во„дефинитивна зделка“ да ја купат најголемата бизнис мрежа LinkedIn за 26,2 милијарди долари во кеш. Официјалното купување ќе се случи до крајот на годината. LinkedIn е уште еден канал на Мicrosoft да се доближи поблиску до бизнисите и организациите, овој пат преку друштвена мрежа што им фалеше во […]

Прочитај повеќе

Од 2025 година во Норвешка повеќе нема да може да се купуваат автомобили на бензин или нафта, вели извештајот на Дагенц Нарлингслив, кој го пренесе TheNextWeb. Властите во Норвешка и досега беа огромен поддржувач на електричните возила, иако ова е радикален чекор. Но, она што е интересно е дека можеби нема да има потреба од […]

Прочитај повеќе

Watly е стартап кој сака да биде најголем соларен компјутер во светот. Знаеме дека струјата, водата и интернетот се столбовите на денешната цивилизација од 21-иот век, како што вели креаторот на Watly, Марко Атсиани, но тие основни потребни не се достапни секаде подеднакво. Oва е инфраструктурна солуција која може да помогне на многу луѓе низ […]

Прочитај повеќе

Од кариера на NFL суперѕвезда и неколку илјадна публика која го скандира неговото име, Патрик Херис се привикнува на новата работа во стартапот Open Source Storage во Силициумската Долина, работа во која се чини подеднакво ужива. „Додека растев, луѓето постојано ми велеа дака ако сакам да направам нешто навистина големо, ќе морам а имам физички […]

Прочитај повеќе

Автомобили-роботи, и комбиња и автобуси кои сами возат патници во следните пет години ќе ги освојат улиците на кинескиот град Вуху, вели BBC. Планот на градот е Вуху да биде првиот град кој во целост ќе ги прифати автономните возила. Отворањето на улиците за автономни возила е на барање на кинескиот ИТ гигант Bаidu, која […]

Прочитај повеќе

Јужнокорејскиот гигант во автомобилската индустрија Hyundai најави дека во блиска иднина би можеле да започнат со производство на егзоскелет со кој луѓето ќе можат да управуваат и ќе им овозможува да креваат товар од неколку стотици килограми. Компанијата не бега од споредбата со Iron Man, дури и самите ја споделија сликата од филмот на својот блог. Креирањето […]

Прочитај повеќе

Беше само прашање на време кога ќе се појави сервис како Roam, стартап кој ви нуди место за престој во целиот свет. Ова е идејата, иако засега тешко остварлива, барем според бројот на локации на кои стартапот би морал да има сместување. Сепак кога се во прашање дигиталните номади, Roam ќе им овозможи да имаат […]

Прочитај повеќе

Обновено на 5-ти мај, 2016: Австралијанецот Стив Рајт сепак не успеа целосно да потврди дека баш тој е основачот на крипто-валутата Bitcoin, односно дека тој се крие зад псевдонимот Сатоши Накамото. Иако Г. Рајт вети дека ќе достави повеќе докази, сепак скептицизмот бара големите тврдења да имаат и големи и непобитни докази. Тврдењето на австралијанецот […]

Прочитај повеќе

Drive.ai е нов стартап кој доби 12 милиони долари инвестиција да развие и тестира вештачка интелигенција за автономните возила. Станува збор за 13-та компанија која доби дозвола од властите да тестира на јавните патишта во, јави Wall Street Journal. Целта на компанијата е да креира вештачка интелигенција која ќе биде подобар возач на автомобилите. Компјутерите […]

Прочитај повеќе

Дали технологијата конечно ќе успее да им стави крај на силувањата на јавни места во Индија, или пак производителите на телефони ќе ги игнорираат властите кои бараат поголема поддршка против насилството? Од 2017 сите телефони кои ќе продаваат во Индија ќе мораат да имаат „копче за паника“, a од 2018 година секој телефон ќе мора […]

Прочитај повеќе

Хрватска го прослави Денот на планетата Земја со отворање на стотиот полнач за електрични автомобили. Јубилејната станица во Св. Иван Зелин е прва на оваа локација, иако не и во загрепската општина, јави Netokracija. Објавен е и сајт со локација на сите полначи, со цел да се информираат возачите на електрични автомобили и да се […]

Прочитај повеќе

Таргетираните реклами се дизајнирани да го следат корисникот и да „ги научат“ неговите интереси, дури и пред тој да ги сподели истите со најблиските. Податоците не се само сет на точни податоци, туку се чекор понатаму вод предвидувањата кои го класифицираат корисниците во категории на можни слични интереси. Иако ова звучи воајерски, сепак претераното следење […]

Прочитај повеќе