Случајот против Хоакин Гузман Лоера, попознат како Ел Чапо има неочекуван херој. Полицијата го искористила Кристијан Родригез, ИТ експертот кој го изработил софтверот за криптирана комуникација на Ел Чапо, пренесе New York Times. Кристијан Родригез во февруари 2010 година во хотелска соба во Њујорк се сретнал со „скриен агент“ на Федералното истражно биро. Агентот се претставил […]

Прочитај повеќе

Американскиот војник Бредли Менинг се изјасни како виновен по 10 обвиненија за предавање доверливи документи на „нeавторизирани лица“. Тој призна дека е изворот на Wikileaks, но одби да прифати две обвиниенија дека „му помагал на непријателот“. Според десетте обвиненија тој се соочува со максимална казна од 20 години затвор. Но, доколку биде обвинет за предавство […]

Прочитај повеќе

Откако ги осудиjа на затворски казни, основачите на PIrate Bay ќе треба да исплатат и 550.000 евра на неколку музички куќи. За жал изведувачите на музиката која беше пиратирана нема да видат ни цент од овие пари. А ни дел од парите нема да видат и издавачите , вели TorrentFreak. Целата сума ќе оди во рацете на […]

Прочитај повеќе

Ким Дотком, основачот на контроверзното веб складиште Megaupload кое беше затворено од FBI во јануари 2012, сака да се спогоди со американските власти откако неговото судење беше презакажано за во март 2013-та година. Според него, американските власти немаат случај против него. Тие го обвинуваат Ким Дотком и уште неколку соработници од Megaupload за прекршување на […]

Прочитај повеќе

Американските федерални обвинители немаат ништо против корисниците на Megaupload да си ги преземат податоците што ги имаат поставено на својот Megaupload профил, но за тоа ќе мора да платат, пишува PCWorld. Тоа беше нивното изјаснување на судењето во петок за затварање на Megaupload, еден од најголемите сајтови за споделување на фајлови. Обвинителите одговараа на предлогот […]

Прочитај повеќе

Судењето меѓу двата гиганти продолжува, иако поротата од федералниот суд во Сан Франциско донесе одлуката дека кодот на Google Android е премногу сличен со API-јата на програмскиот јазик Jаva, чии авторски права ги држи Oracle. Ова значи дека Google морал да побара дозвола и да плати лиценци за користењето на Java API-ја за својата мобилна […]

Прочитај повеќе

Главниот програмер и ко-основач на Android платформата, Енди Рубин во имејл од 2006-та пишал дека java.lang API е заштитен со авторски права, но се чини дека тоа не му било важно да ги прекрши тие права, обвинуваат Oracle во втората недела од судењето во кое софтверскиот гигант го тужи Google за злоупотреба на 37 Java […]

Прочитај повеќе

Дваесет годишниот Ахмед Мoстафа, студент по инжинерство, на 7 март ќе се најде пред воен трибунал бидејќи на својот блог ја критикувал војната академија за непотизам.

Доказите против блогерот се само еден блог пост напишан пред година дена во кој Мостафа напишал дека син на професор бил тргнат од акадамијата за да на негово место дојде друг син на некој побогат кој го платил местото. Најчудно е што воопшто не е спроведена истрага во тоа што блогерот го напишал.
 
На Мостафа ќе му се суди бидејќи го прекршил египетскиот закон кој забранува објавување на тајни информации поврзани со војската.

Прочитај повеќе

Шведскиот суд во Стокхлом ја соопшти пресудата. Сите четворица членови на тимот на The Pirate Bay се виновни бидејќи олеснувале и промовирале пристап до содржини заштитени со авторски права. Петер Сунде, Фридрик Неиџ, Готфрид Свартхолм и Карл Лундстром: сите прогласени за виновни и осудени на 1 година казна затвор.

Прочитај повеќе

Судскиот процес против Pirate Bay, во кој четворица швеѓани беа обвинети за нарушување на авторски права, конечно заврши. Последниот ден беше наменет за одбраната на Pirate Bay да ги поднесе финалните аргументи пред судот. Фредрик Неј, Готфрид Свартхолм, Петер Сунде и Карл Лундстром се соочуваат со можна затворска казна од по две години и оштета од 12.7 милиони долари доколку бидат осудени за виновни.

Прочитај повеќе