После неколку правни порази, Samsung конечно ја доби поддршката од судот. Имено, Високиот британски суд ја изрече својата пресудата која против Samsung Electronics ја има покренато Apple, а се однесува на копирање на идејата и визуелниот изглед на iPhone и iPad. Судијата Колин Бирс изјави дека таблет компјутерите на Samsung не се „толку кул“ како […]

Прочитај повеќе

Во судската војна конечно и Samsung да добие една битка. Холандскиот суд одлучи дека Apple треба да му исплати отштета на Samsung. Судот вели дека Apple прекршиле патент кој е во сопственост на Samsung,  а се однесува на поврзувањето на телефони и таблети со интернет. Отштетата ќе биде пресметана подоцна во зависност од продажбата на […]

Прочитај повеќе

Австралискиот суд го казни Apple со парична казна од 2,25 милиони долари поради ширење на лажни информации. Имено, откако Apple го објавија новиот iPad, веднаш почна со рекламирање на можноста за користење на 4G мрежата. Аpple велеше дека нивниот iPad WiFi + 4G може да се поврзи на мрежата на Telstra LTE во Австралија, што не […]

Прочитај повеќе

Откако Megaupload беше исклучен на почетокот на година, секојдневно беше поставувано прашањето што ќе се случи со податоците кои беа поставени на серверите на Megaupload. Во изминатиот период имаше многу дискусии што да се прави со податоците, а дури еден од предлозите од страна на FBI беше да корисниците си платат за да си ги повлечат […]

Прочитај повеќе

Оracle нема да добие оштета од една милијарди долари бидејќи судот од Калифорнија пресуди во корист на Google, велејќи дека API-јата на програмскиот јазик Java кои ги користеше Google за Android не можат да се заштитат со авторски права. Oracle во својата тужба вели дека Google морал да плати лиценца за користење на Java API-ја. […]

Прочитај повеќе

Motorola Mobility успеа да го убеди Mенхејмскиот суд во Германија дека Microsoft прекршил два патенти за H.264 видео кодирање. Резултатот на одлуката е забрана на продажба во земјата на xBox 360 и Windows 7 кој ги содржи Internet Explorer и Windows Media Player, пишува BBC. Но, забраната не може да се спроведе, бидејќи се чека […]

Прочитај повеќе

Сведочењето на поранешниот директор на Sun Microsystems, Џонатан Швартц само што му помогна на Google да се одбрани од тужбата на Oracle дека украле делови од Java API-ја за Android без да платата лиценци и дозвола, пренесува Cnet. На судењето Oracle како доказен материјал претстави имејл докази од главниот за Android, Енди Рубин, од кои […]

Прочитај повеќе

Во Сан Франциско започна судскиот спор во кој Oracle тврди дека Google Android ги прекршува неговите патенти и авторските права кои се врзани со програмскиот јазик Java. Софтверскиот гигант бара околу една милијарда долари оштета и забрана на продавање на Android бидејќи Google злоупотребил Java API-ја за Android, кои се, според Oracle, интелектуална сопственост, во […]

Прочитај повеќе

Високиот хамбуршки регионален суд во Германија пресуди дека популарниот сајт за хостирање на фајлови Rapidshare работи легално во земјата. Сајтот е обивнет дека го потпомогнува споделувањето на пиратска содржина, и беше споредуван со контроверзниот MegaUpload. Иако Rapidshare е легален, според германскиот суд, сепак сајтот мора да ги мониторира надворешните сајтови кои линкаат до авторска содржина, […]

Прочитај повеќе

Во една од најразвиените ИТ земји во Европа, и светот, започнува дискусија околу предлог-закон кој ќе даде легална основа на естонските судови да праќаат покани преку друштвените мрежи. „Една од главнице причини зошто судските спорови се одвлекуваат во Естонија е најчесто многу спората испорака на важни документи за тие инвелвирани.“, вели портпаролот на Министерството за […]

Прочитај повеќе

Да се биде или не. Вака на кратко може да се објасни ставот на Samsung кој за корејските медиуми изјави дека Samsung ќе ги продолжи судските битки со Apple. „Без компромис!“, решително изјави главниот за телекомуникации во Samsung, Шин Јонг-Кјун, за Korea Times. коментирајќи го предлогот од Apple да им се плаќаат лиценци од 5 […]

Прочитај повеќе

Google ќе мора да му ги открие на конкурентот Apple своите планови за Android платформата, нареди американскиот суд од Чикаго, пишува Bloomberg. Оваа наредба доаѓа во судските битки кои ги водат Apple и Motorola Mobility за прекршување на патенти. Иако судскиот спор е започнат во 2010-та, тогаш Motorola Mobility не беше во сопственост на Google, […]

Прочитај повеќе