Не е тајна дека најголемиот производител на процесори за паметни телефони, Qualcomm е во тивка војна со Apple. Досега дел од проблемите беа скриени, но веќе не. Qualcomm го обвини Apple дека ги споделувал податоците од нивните процесори со Intel. Двете компании наскоро ќе се појават пред Врховниот суд во Калифорнија, јави CNBC. Според судскиот […]

Прочитај повеќе

По 7 години Apple и Samsung конечно ја завршија судската сага. Двете компании се договорија и судскиот спор е завршен. Колкава е сумата и кои се условите на договорот засега е непознато. Спорот со Samsung стана своевидна „термо-нуклеарна војна“ која иако се закануваше Apple никогаш не му ја објави на Android. Наместо ова, Apple се […]

Прочитај повеќе

Вилјам Алсуп е судијата на кој му беше доделен судскиот спор помеѓу Oracle и Google, во кој се одлучуваше иднината на Android. Пред почетокот на спорот, г. Алсуп немаше никакво познавање од Java, иако знаеше да програмира. Сепак за потребите на спорот судијата научи и Java. Иако и самиот признава дека не знае Java премногу […]

Прочитај повеќе

Издавачот на игри како Fallout, Skyrim и Doom, ZeniMax Media е во судски спор со Facebook и Oculus VR. Спорот помеѓу двете компании е пред судот во Далас; па Oculus може да ја чини најголемата друштвена мрежа повеќе од 2 милијарди долари, колку што платија за технологијата во 2014. Според ZeniMax креаторот на Oculus VR во […]

Прочитај повеќе

Bitcoin повторно е во фокусот на вниманието во САД. Овој пат причина е одлуката на федералниот судија Алисон Нејтан, од Окружниот суд во Њујорк. Судијата го одби повлекувањето на обвиненијата против обвинетиот, кој се бранеше дека не може да има илегална менувачница, бидејќи Bitcoin не се вистински пари. Првично г. Мургио беше осомничен за хакерски упад во JP Morgan […]

Прочитај повеќе

Apple повторно може да се најде пред суд, но овојпат како обвинет. Компанијата е обвинета дека го користи брендот iWatch за рекламирање на Google, иако iWatch во Европа е трејдмарк на Probendi – мала компанија од Ирска, пренесе Bloomberg. „Apple систематски го користи терминот iWatch на Google пребарувачот да ги пренасочи корисниците на сопствената страна, […]

Прочитај повеќе

Виенскиот суд се прогласи за ненадлежен по прашање на нарушувањето на приватноста од Facebook во Европа. Во моментов во процесот Европа против Facebook, над 25.000 корисници ја обвинуваат друштвената мрежа за нарушување на приватноста, а уште 60.000 се на листата на „чекање“. Овој случај е потенцијално најголемо нарушување на приватноста во Европа, вели TechCrunch. Тужбата […]

Прочитај повеќе

Серијата реклами за Samsung Galaxy S4 – Next Big Thing, во кои се исмева iPhone и неговите фанови кои чекаат со часови за новите верзии на телефонот, „го полуде“ шефот на маркетинг на Apple, Фил Шилер, тврди Samsung. Јужнокорејскиот гигант кој повторно се тужи со Apple ќе се обиде да го докаже ова и во […]

Прочитај повеќе

Apple и Samsung повторно се среќаваат пред суд, и овој пат станува збор за патенти. Apple го обвинува јужнокорејскиот гигант за смислено и систематско копирање на популарните функции на iPhone, и бара 40 долари за секој продаден телефон кој ги нарушил патентите. Samsung пак ја обвинува американската компанија дека ги користи за напад врз Android, […]

Прочитај повеќе

Апелациониот суд во Хаг ја промени одлуката со која интеренет провајдерите беа обврзани на граѓаните на Холандија да им го оневозможат пристапот до контроверзниот торент сајт The Pirate Bay. Оваа одлука на судот доаѓа поради фактот што забраната на еден од најпопуларните торент сајтови се покажа каконедеолотворна кога се во прашање авторските права, јавува BBC. […]

Прочитај повеќе

Поротата ја зголеми сумата која Samsung треба да ја исплати поради нарушување на авторските права на Apple на дополнителни 290 милиони долари за предизвикана штета, јави All Things Digital. Оваа казна доаѓа како надополнување на казната која му беше изречена на Samsung oд 1,049 милијарди дилари, која подоцна беше намалена од Судијата Луси Кох на […]

Прочитај повеќе

Rockstar Consortium, составен од Apple, Microsoft, BlackBery, Ericsson и Sony започна сериозна патент војна против Google и производителите кои го користат Android оперативниот систем на своите телефони и таблет компјутери, вклучувајќи ги Asus, HTC, Huawei, LG, ZTE, Samsung и Pantech. Rockstar здружението беше креирано во 2011-та година откако неколкуте ИТ гиганти го откупија портфолиото со […]

Прочитај повеќе