Industroyer е вирус кој беше искористен во нападите врз електричната инфраструктура во Украина во 2016 година. Софтверот може да ги исклучи прекинувачите  во струјните постројките, велат експертите на ESET, кои го детектираа вирусот. Последниот прекин во Украина е од 17 декември 2016 година. Во напад во 2015 година без струја останаа 250.000 домаќинства. Вирусот е дизајниран да ја наруши […]

Прочитај повеќе

Сајбер нападите врз инфраструктурата сега редовно се дел од вестите. Првиот ваков инцидент е нападот на центрифугите за збогатување на ураниум во Иран. Филмот Zero Days ги документира настаните кои доведоа до овој напад, но и последиците по безбедноста по нападот. Режисер и сценарист на филмот е Алекс Гибни кој е автор и на: Steve […]

Прочитај повеќе

Иранските нуклеарни централи се мета на секакви хакерски напади и индустриска шпионажа, од кои најпознат е софестицираниот вирус Stuxnet со кој американските, и најверојатно израелските власти, крадеа информации и ја саботираа работата на иранските научници. Но, малку е познато дека нуклеарните централи биле мета и на хакери кои сакале само малку да се забавуваат. Финскиот […]

Прочитај повеќе

Инфраструктурата на Иран е постојана цел на сајбер напади, вели Иранската цивилна одбрана. Последниот напад е врз електраната Бандар Абас која се наоѓа на југот на земјата, но произведува струја за поголем број на околни провинции. Според цивилната одбрана, тие успеале да спречат напад од контроверзниот црв Stuxnet за кој се вели дека е сајбер оружје на […]

Прочитај повеќе

Откако се откри дека Stuxnet е сајбер оружје на САД и Израел, многумина се посомневаа дека и Flame, неодамна откриениот шпионски софтвер, е нивно дело со кое држат будно око врз Иран и нивната нуклеарна програма, иако и двете земји го негираа тоа. Kaspersky Lab, кои го открија Flame, вели за BBC дека целта на […]

Прочитај повеќе

Уште во првите месеци откако стана претседател на САД, Барак Обама наредил зголемени и софистицирани сајбер напади врз компјутерските системи кои ги одржуваат иранските нуклеарни централи, пишува New York Times. Сајбер нападите започнале уште во 2006 година, во ерата на претходниот претседател Џорџ Буш. Сајбер нападите чие кодирано име е „Олимписки игри“ поради програмска грешка […]

Прочитај повеќе

Kaspersky Lab откри софистициран злонамерен софтвер кој масивно инфицирал околу 600 системи на индивидуалци, компании, академски и владини институции на Иран, Израел, Судан, Сирија и Саудиска Арабија, крадејќи им информации уште од 2010 година. Flame, како што го нарекуваат софтверот, е дел од добро-координирана сајбер шпионажа за која се потребни ресурси од државно ниво. Kaspersky […]

Прочитај повеќе

Претседателот на Kaspersky, Јуџин Касперски побара од светските авторитети да направат договор за сајбер нападите, кој би требало да биде сличен и на исто ниво како договорите за некористење на биолошко, нуклеарно и хемиско оружје. Според Касперски, организираните сајбер напади се закана број еден за интернет и број еден закана со која се соочува светот […]

Прочитај повеќе

Кога прв пат го откривме Stuxnet се однесуваше како лабораториски црв кој не сака да јаде сирење, вели германскиот консултант за контролни сигурносни системи, Ралф Лангер, објаснувајќи ја функционалноста на компјутерскиот „црв“ Stuxnet, целата негова софистицираност и неговата намена во својот TED говор. Злонамерниот софтвер е доста софистициран, напаѓа само машини со одредена конфигурација, и […]

Прочитај повеќе

Безбедносни експерти детектирале малициозен софтвер Stuxnet, прв до сега кој ја напаѓа физичката иранска инфраструктура, како електричните станици, водоводите и индустриски згради. Експертите велат дека вирусот е толку комплексен што ресурсите потребно за негово креирање доаѓаат од национални институции, пишува BBC. „Фактот дека гледаме толку многу инфекции во Иран одошто на други места во светот […]

Прочитај повеќе