Нета се појави на сцената во 2015 година, со намера да ја прикаже ИТ заедницата од страна на еден софтерски инженер. Со својот хумор, стрипот се обидува да ја рефлектира нејзината секојдневната работа така што резонира со луѓето кои работат во областа. Целта на стрипот е да ги охрабри студентите да изберат инженерски студии и […]

Прочитај повеќе

Storyboard е Android апликација која овозможува брзо креирање на стрипови од видео содржина. Апликацијата е едноставна, а корисниците лесно може да си направат сопствени стрипови. Креираните слики наликуваат на слики обработени со филтер во некој софтвер за обработка на слики. Креирањето на слики е едноставно, но процесот не е супер брз. Брзината на процесот зависи од […]

Прочитај повеќе

Виртуелната реалност е кул нов медиум и сите сакаат да се испробаат во него. Стриповите или нивната нова верзија „анимирана книга“ се обидуваат да пронајдат најдобар начин за претставување во овој нов дигитален свет. Се разбира потребно е прилагодување на стриповите и пронаоѓање на вистинска презентација, но изгледа дека виртуелната реалност може да понуди интересна […]

Прочитај повеќе

Стормтрупери, трансформери, марвел херои и зомбија викендот го окупираа Сан Диего. Се разбира причината за ова е една од најпопуларните конференции за поп-културата Comic-Con 2016. И оваа година Comic-Con беше најдоброто место за презентирање пред се на трејлери за филмови и серии, и можност за блиски средби на љубителите на стрипови и серии, со нивните […]

Прочитај повеќе

Минатата година Google создаде нов формат за дигитални стрипови, а малку подоцна го купи стартапот Oyster кој требаше да биде „Netflix за книги“. Сега Google ја вметна вештачката интелигенција во стриповите, а новата технологија ја презентираше на Comic Con во Сан Диего. Новата технологија е вметната во Google Play Books апликација и ќе го олесни читањето на […]

Прочитај повеќе

За Нета.мк знаеме само дека е стрип кој го цртаат „повеќе луѓе и еден гуру стрип цртаж“. Можеби е само нивен забавен проект, можеби е и некоја ПР или маркетинг кампања. Сеедно. Ќе дознаеме „наскоро“, ни објасни Нета. Но, тоа што е интересно е што овој нов македонски стрип е фантастичен. Нацртан е одлично, и […]

Прочитај повеќе

Популарниот веб стрип Cyanide & Happiness нема да биде телевизиско шоу бидејќи авторите не сакаат да ги предадат авторските права. Сепак има и добри вести за фановите, креаторiте на Cyanide and Happiness ќе се обратат до својата публикa и преку Kickstarter ќе побараат средства за реализација на своето шоу. „Почнуваме да сфаќаме дека телевизиската индустрија не […]

Прочитај повеќе

Метју Инман е сопственик на веб страната  The Oatmeal кој доби закана за тужба за клевета откако се пожалил дека funnyjunk ги објавува неговите содржини (слики, кратки комични стрипови, анимации). Тужителот бара од него 20.000 долари и отстранување на писмото во кое тој го опишува начинот на работа на нивната страна. За да ги собере парите, […]

Прочитај повеќе

Fejs.mk, Fail.mk, 9gag.mk, Demotivacija.mk… За помалку од една година, овие „нови“ забавни сајтови, кои ги користат интернет меми и „рејџ“ карактерите, станаа едни од најпопуларните .мк сајтови посетувани од десетици илјади корисници дневно. Иако концептуално се копија на популарни светски сајтови, тие се оригинален хит кај македонските корисници бидејќи успеваат да ја локализираат најдобрата содржина […]

Прочитај повеќе

Кои супермоќи би му ги имал на Google? Можеби премногу моќи за да може да ги искористи, вели илустраторот на College Humor, Калдвел Танер, кој објави интересни цртежи на популарни сајтови претставени како суперхерои. Сите „суперхерои“ си имаат свој непријател или конкурент, пример Аmazon го има Creiglist, Reddit го има StumbleUpon, а Google+ го има […]

Прочитај повеќе

Не верувам дека корисниците на паметни уреди ја немаат сретнато или играно Cut the Rope барем еднаш. Играта со слаткото и секогаш гладно зелено Om Nom има над 1.6 милиони играчи дневно! Вкупно, од симнувањата од Android и iPhone, играта е симната 60 милиони пати, што е значителна бројка, но споредена со конкурентните Angry Birds […]

Прочитај повеќе

(ова е гостински текст на Новица Наков oд Слободен Софтвер Македонија)  Кампањите на организациите како RIAA и MPAA често се фокусираат околу идејата за „крадење“ кога станува збор за добрата од културата (види You wouldn’t steal a car). Ова не е случајно. Тие се обидуваат да го поистоветат пиратството од отворените мориња со непочитувањето на авторските права […]

Прочитај повеќе