Популарниот стрим сервис на HBO, HBO Max од следната година ќе биде достапен и во Македонија. Засега нема најава за точната дата и за висината на претплата на HBO Max за македонските корисници. Сепак праксата во регионите во кои е достапен HBO Max е стрим често платформата да биде достапна заедно со претплатата за HBO […]

Прочитај повеќе

Илјадници Европејци како последица на пандемијата на коронавирусот COVID-19 се затворени во своите домови, принудени да пронајдат нова и безбедна забава. Интернет со сè што нуди е главната платформа на која сите ние во овие денови на самоизолација или задолжителен карантин ја наоѓааме својата разонода, покрај нели работењето од дома, пребројувањето на деновите и сл. […]

Прочитај повеќе

Над 30% од содржините кои ги стримаат онлајн телевизиите мора да бидат локални, поточно од регионот. Ова е одлуката на Европскиот парламент, која се однесува на сервиси како Netflix, Hulu и Amazon. Одлуката се однесува и на Facebook и YouTube, но и на помали локални сервиси кои имаат стриминг. Ова не е сè, дистрибутерите ќе […]

Прочитај повеќе

Една година откако потпишаа договор за ексклузивност, Netflix и Disney највуваат прекин на соработката. Disney планира да ги повлече сите свои филмови од Netflix и веќе во 2019 година да започне сопствен стрим сервис, јави Gizmodo. Токму новиот стрим сервис на Disney е причината поради која ја прекинуваат соработката. Потегот на Disney не е изненадување, […]

Прочитај повеќе

Најверојатно најпопуларниот сервис за споделување на инди-музика, SoundCloud, започнува со нова услуга – аудио-стриминг. Бројот на корисници кои ја споделуваат сопствената музика на сервисот е огромен, па платформата е во добра положба да им стане конкурент на Spotify, Pandora, Tidal и сличните сервиси. Претплатата ќе чини 10 долари, но за жал вообичаено Македонија не е […]

Прочитај повеќе

YouTube работи на враќање на платформата која овозможуваше стрим на е-спорт во живо. Најавата доаѓа неколку месеци по неуспехот на Google да стане споственик на најголемата е-спорт стриминг платформа Twitch, кој сега е во сопственост на Amazon. „Гејмингот и е-спортот ќе бидат голем двигател зад новиот изглед на YouTube Live. Сервисот ќе биде огромна можност […]

Прочитај повеќе

Valve го презентираше своето решение за стримање на видео од игри – Stream Broadcasting – кој би требало да биде вистинска конкуренција за неприкосновениот Twitch. Гледањето на стрим на Steam е супер едноставно, секој пат кога ќе забележите дека некој ваш Steam-пријател игра некоја игра од менито можете да одберете „Watch Game“, по ова до […]

Прочитај повеќе

Сервисот за пренос на видеа и гејмплеј на игри, Twitch, е на четвртото место по интернет сообраќај во САД. Само Netflix, Google и Apple се подобри, додека зад себе ги има видео сервисот Hulu и најпопуларната друштвена мрежа Facebook. Анализата на DeepField покажува дека Twitch е заслужен за 1,8 отсто од највисоките оптоварување на интернет […]

Прочитај повеќе

Иднината на видео игрите е во стримингот или барем вака мислат креаторите на новата генерација на конзоли PlayStation 4 и Xbox One. Двете конзоли доаѓаат со поддршка за пренос од гејмплејот на TwitchTV, иако далеку поспремна е конзолата на Sony. Sony отиде дотаму што копчето за стрим го стави на дофат на играчите, директно на […]

Прочитај повеќе

Spotify, Rdio, Turntable.fm… овие нови сервиси стануваат се попопуларни бидејќи се решението за слушање музика без потреба да се закачуваат песните на веб, симнуваат или пиратираат. Сервисите се достапни само во одредени земји, главно ограничени поради лиценците, но се сервиси кои може набргу да ги очекуваме да се појават на сите пазари. Tоа што ја […]

Прочитај повеќе

Интернет порталот за видео игри GameSpot во своите рецензии за игри започна да нуди и можност читателите да ги испробаат и нивните демо верзии. Оваа нова опција која нуди бесплатно играње на демо верзиите е овозможена од страна на сервисот за онлајн играње видео игри OnLive. Демо сервисот на GameSpot ќе биде достапен за околу […]

Прочитај повеќе

Apple им даде пристап на програмерите до својот музички сервис, наречен iTunes Match beta, кој ќе ви овозможи да ја стримате вашата iTunes музичка библиотека од било каде, на било каков уред, без разлика дали е MacOS или iOS. Apple во јуни најавија дека овој музички сервис ќе биде достапен на есен како дел од […]

Прочитај повеќе