По Spotify уште еден сервис за стрим на музика пристигна во Македонија. Најстарата стрим платформа за музика TIDAL е достапна во Македонија и корисниците веќе може да се претплатат на сервисот и да слушаат музика. Сервисот досега во регионот беше достапен единствено во Бугарија, а веќе може да се користи и во Македонија, Србија, Црна […]

Прочитај повеќе

Конференцијата М3Con продолжува денес со онлајн предавањето на Тод Су од Respawn Entertainment, креаторите на Apex Legends. „Тод Сју е ветеран – артист за видео игри, со 16 години искуство, кој придонесува за некои од најнезаборавните и најомилените блокбастери на нашето време“, велат организаторите од M3DS. Во неговото најавено едукативно предавање, Тод ќе одговори на […]

Прочитај повеќе

WarnerMedia неодамна откри дека планира да го затвори FilmStruck. Затворањето на платформата е дел од издавањето на стрим сервис на AT&T кој сега е сопственик на WarnerMedia. Платформата за стрим на уметнички филмови и класици има љубители кај публиката која сега полесно може да пронајде филмови кои претходно тешко се наоѓаа. FilmStruck доаѓаше со претплата, но едноставноста […]

Прочитај повеќе

Францускиот министер за култура повика на отстранување на страни кои стримаат пиратска содржина. Ова е со цел да се намали епидемијата на пиратирани содржини за онлајн стрим на видео, јави TorrentFreak. Барањето на министерот е да се овзможи блокирање од интернет провајдерите, пребарувачите и рекламните агенции. Министерот за кумтура на Франција, г.  Франбсоа Нисен побара […]

Прочитај повеќе

Најголемиот сервис за стрим на музика размислува да презентра хардвер. Spotify има закажано настан за 24 април и тогаш ќе дознаеме за што точно ќе станува збор. Сепак најверојатно станува збор за хардвер кој ќе биде стрим радио за автомобил, пренесе Verge. Ова и не е најлудата идеја. Компанијата има куп, ама баш куп музика, па […]

Прочитај повеќе

Презентациите на најголемите настани за мобилната технологија и овој пат нема да помине без дружба во канцелариите на Web Factory. Досега групно гледање од страна на оваа компанија беше организирано за неколку настани, помеѓу кои беа претходната: WWDC, Apple презентација и Google I/O. „Доколку сте вратени од годишните одмори и секако сте се одмориле, Ве покануваме […]

Прочитај повеќе

YouTube и Twitch добија нов конкурент и тоа речиси во истата недела кога YouTube ја најави својата платформа за стримање. Јапонскиот сервис DeNAвлегува на пазарот со Mirrativ апликацијата која овозможува стрим на видеоигрите и апликации на Android. Најголема предност на апликацијата е нејзината едноставност. Секој може со три клика веднаш да стане стример, односно медиум […]

Прочитај повеќе

Одлични вести за сите кои гејмери кои сакаат да стримаат и гледаат видеоигри. YouTube Gaming официјално е достапен и за прв пат по долг период Twitch има сериозна конкуренција. За сега сервисот е достапен на веб, но има iOS и Android апликации кои за сега се достапни единствено во САД и Велика Британија. Сервисот доаѓа […]

Прочитај повеќе

Неодамнешниот DotA 2 интернационален турнир на кој победи американскиот тим Evil Geniuses и освои 6,6 милиони долари, покажа дека YouTube може да се натпреварува со Twitch. Натпреварите се следеa на двете платформи за стримање од фановите на DotA 2, иако овојпат, за разлика од претходните години, најдобротот искуство беше на YouTube. Откако Google го подобри […]

Прочитај повеќе

Досадниот Facebook Ticker сега може да ви биде уште подосаден, бидејќи сега во додатокот каде се листаат корисничките активности ќе има и реклами. Ticker e налик на Twitter и беше претставен со цел да го исчисти централниот фид за вести од бројните кориснички активности, односно да ги групира во посебен дел од мрежата. „Неодамна направивме […]

Прочитај повеќе

Стримањето настани, конференции, и концерти, во последно време е навистина популарно, толку што дури и YouTube пред неколку месеци стартуваше таков сервис, наречен YouTubeLive. Еден од најпопуларните веб сајтови за стримање видео во живо, Livestream, најави дека ќе биде целосно редизајниран, задржувајќи ги моменталните опции, но збогатувајќи се со друштвени и мултимедијални алатки. Со новиот […]

Прочитај повеќе

За еден месец од сега Twitter во стримовите на своите корисници ќе започне да инкорпорира спонзорирани твитови од компании кои корисниците не ги следат. Овој чекор е надополнување на новиот начин на рекламирање кој Twitter започна да го имплементира минатиот месец. Според друштвената мрежа, која беше позната по тоа што одбиваше да ги бомбардира своите […]

Прочитај повеќе