Twitter се обидува да влезе во поактивно партнерство со телевизиите, и да ги привлече гледачите кои твитаат додека гледаат телевизија. Планот е да стримаат повеќе професионални спортови преку својата платформа. Twitter веќе има договор за пренос за натпреварите во американски фудбал организирани под покровителство на NFL. Но, сега преговара со NBA, MLS и кабловската мрежа […]

Прочитај повеќе

Марк Закерберг е опседнат со стримовите во живо и поради ова социјалната мрежа го прави стримот приоритет, јави Re/code. Интересот за стрим не е ексклузивитет на Facebook, но социјалната мрежа наскоро ќе ја има најинтересната предност, Oculus Rift. Доколку социјалната мрежа некако успее да овозможи стрим во живо во виртуелната реалност, ќе имаат навистина голема […]

Прочитај повеќе

Apple најави дека во живо ќе ја стрима презентацијата на која ќе ги претстави новиот iPhone и iWatch. За настанот веќе од поодамна се знае дeка ќе се одржи на 9 септември во Купертино, Калифорнија, со почеток во 18:00 часот по македонско време. Корисниците на Microsoft Windows, повторно не можат да ги следат настаните, бидејќи […]

Прочитај повеќе

е-Општество: Млади и медиуми е дводневна конференција која ги истражува медиумите од младинска перспектива, медиумите под водство на млади, медиумската писменост, квалитетот на информации, активизмот на дигиталните медиуми, музиката и движењата. Конференцијата е организирана од Метаморфозис и Младинскиот образовен форум (МОФ), и со поддржка на сервисот VoZivo.mk е достапна преку стрим во живо онлајн. [youtube]Wu_f3bgvJnk[/youtube]

Прочитај повеќе

Десетта година по ред на влијателната интернет конференција LeWeb ’13, која се одржува од 10 до 12 декември во Париз, ќе се дискутира за „следниве 10 години“. На конференцијата се соберени куп експерти, инвеститори, стартапи, еден официјален блогер од Македонија, и мноштво пионири во ИТ индустријата кои ќе ја разработат темата и ќе се обидат […]

Прочитај повеќе

(текстoт е споделен од Слободен софтвер Македонија) Останува уште многу малку до крајот на 2011та а како и секоја година така и оваа, при крајот на годината во Берлин се оддржува 28-миот најголем хакерски настан во Европа, Chaos Communication Congress или 28c3. Во периодот од 27-ми до 30-ти декември во Берлин се собираат хакери од целиот […]

Прочитај повеќе

Google е во разговори со NBA и NHL за да се договорат за стримање на спортски натпревари во живо на каналот, нешто што беше претходно направено со индиската крикет лига, вели Гаутам Ананд, директор во Google за содржинско партнерство во Азија.

Прочитај повеќе

YouTube.com/whitehousе во живо го стримаше обраќањето на американскиот претседателот Барак Обама кој од својата Овална канцеларија се обрати на американскиот народ и ја најави големата вест за повлекувањето на војската од Ирак. г. Обама на почетокот на својот мандат најави дека на 31 август 2010 ќе се повлечат од Ирак.

Прочитај повеќе

Фото клубот Козјак од Куманово вели дека е првиот фото клуб во Македонија кој стрима изложба во живо на интернет. Стримање во живо на културните случувања е одличен начин на една галерија, фото клуб, музичари или театар да допрат до ентузијастите и љубителите на уметноста кои не можат да присуствуваат на самиот настан.

Прочитај повеќе