Плановите за летни одмори ќе мора да почекаат некое подобро време, но ова не значи дека нема да може да го разгледаме светот. Google не потсети на StreetView и можностите. Најголем дел од музеите и местата кои сакате да ги посетите за жал сега се затворени, но не и на Street View. Од Ајфеловата кула […]

Прочитај повеќе

Кратко откако Македонија беше прикажана на Google Street View, се појавија и првите локални бизниси кои се презентираат пред светот со виртуелни тури преку Google Business View. Винаријата Камник и студиото за ентериер и осветлување Lux се првите бизниси во Македонија кои се појавија на Google Business View, односно верзија на Street View која ја […]

Прочитај повеќе

На Google му требаше една година откако прв пат го забележавме нивниот автомобил во земјава, да ги додаде градовите и патиштата во Google Street View. Наместо од птичја перспектива на Google Maps, сега со Street View може да се спуштите директно на улиците на Скопје, Битола и другите градови, и да ги разгледате одблиску со […]

Прочитај повеќе

Дали некогаш сте се запрашале како изгледа недопрена пустина? Благодарение на Google Maps сега може да се прошетате низ пустината Лива која се наоѓа во Обединиетите Арапски Емирати. За оваа цел Google натовари камила со Street View Trekker камери, па не само што можете да видите како изгледа пустината и песечните дими високи до 40 […]

Прочитај повеќе

Mакедонските улици ќе го добијат Street View третманот. Наскоро, од 29-ти септември, ќе го забележите специјализираниот автомобил на Google кој ќе вози низ Македонија и ќе ги фотографира улиците за панорамски фотографии од 360 степени. Првите улиците кои ќе бидат фотографирани ќе бидат од Скопје и Битола, потоа Куманово, Прилеп, Тетово, Охрид и останатите градови […]

Прочитај повеќе

Google Street View пристигнува во неколку српски градови. Станува збор за Белград, Нови Сад и Ниш чии граѓани наскоро ќе го споделат својот град со светската публика. Автомобилот пред околку една година беше забележан на улиците на главниот град на Србија, а сега има и официјално озвестување за сервисот, јави Netokracija. Во следните неколку месеци […]

Прочитај повеќе

Направете си сам Street View, вели Google во најавата дека ги отвара мапите за краудсорсинг фотографии направени од корисници со Android телефон или DSLR фотоапарат. Новата опција за View заедницата дозволува во Google Maps да се додадат корисничките панорами од 360 степени од „омилените места“. Штом се поврзат фотографиите тие ќе бидат објавени на мапите, […]

Прочитај повеќе

Автомобилот на Google Street View е забележан на улиците во главниот град на Србија, Белград. Возилото првпат е забележано од Бане Андреев кој ги сподели сликите на својот Google+ профил, известува Netokracija. Google Street View е дел од Google Maps кој ви овозможува да се спуштите долу, на улиците на поголемите градови во светот за […]

Прочитај повеќе

За да обезбеди што е можно повеќе информации за стотиот по ред Tour de France, кој започна пред една недела и трае до 21 јули, Google стартуваше YouTube канал, Google+ профил, Android апликација и интерактивни тури од секои етапи на познатата велосипедскa трка. Преку сајтот ќе може да ги следите сите етапи прегледани преку камера […]

Прочитај повеќе

Google го рашири Street View проектот и Бугарија, па отсега ќе можете да ги разгледувате Софија или Варна додека се подготвувате да ги посетите овие градови. Google во најавата извести и дека во соработка со Yandex се додадени панорамски фотографии на 200 градови и локации од Русија, помеѓу кои и организаторот на Зимските илимписки игри Сочи. […]

Прочитај повеќе

Google со својот сервис Street View успеа да не прошета низ многу градови, улици, музеи и локации за кои може само да сонуваме, а сега ќе ни ги открие и тајните на Големиот кањон. Кањонот во Колорадо е една од најпопуларните туристички атракции во САД. Снимањето на овој кањон ќе се одвива со најновата технологија […]

Прочитај повеќе

Како што најавивме претходно, Google во Сан Франциско ја претстави новата димензија на Google Maps – Офлајн мапи за Android, Street View за стази во природа и 3D Google Earth се трите подобрувања кои ќе бидат составен дел од Google Maps. Офлајн мапи за Android – Google Maps од сега ќе може да се користи […]

Прочитај повеќе