Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, шеесет и деветто издание. Минатата недела светот се збогува со брилијантниот Стивен Хокинг. Легендарниот физичар и космолог Стивен Хокинг почина на 76 години. StarTalk ја објави епизодата со Стивен Хокинг на YouTube, а гејмерите во ММО играта EVE Online […]

Прочитај повеќе

Епизодата на StarTalk, шоу на National Geographic, во која гостин беше Стивен Хокинг е бесплатно достапна на YouTube. Каналот ја сподели епизодата во чест и во сеќавање на г. Хокинг. Ова беше финалната епизода од оваа сезона во која Нил Дегрис Тајсон го интервјуира г. Хокинг.

Прочитај повеќе

Светот остана посиромашен за еден навистина огромен ум. Легендарниот физичар и космолог Стивен Хокинг почина на 76 години. Во текот на својот живот тој напиша повеќе книги кои значително влијаеа на сфаќањето на универзумот. Г. Хокинг беше болен од Лу-Геринг и кога му била дијагнозирана болеста во 1963, докторите му предвиделе едвај 2, 3 години […]

Прочитај повеќе

Професорот Стјуард Расел, Илон Маск и Стивен Хокинг се дел од групацијата која бара мораториум на развојот на роботи за воени цели. За да ја рашири својата порака, групата сега преку видео ќе ги презентира идните опасности. Видето е своевидна претстава на заканите од автономните роботи и вештачката интелигенција. Заканата која е презентирана во видеото […]

Прочитај повеќе

Софтверот кој Стивен Хокинг го користи за комуникација отсега е достапен за сите и тоа бесплатно. Assistive Context-Aware Toolkit сега е со отворен код, а креирана е .NET 4.5 WinForms апликација која може да ја користи било кој, се разбира идејта е што повеќе луѓе да се запознаат со начинот на работа и да допринесат […]

Прочитај повеќе

Без разлка на сите учесници кои досега учествувале и одговорале на прашањата на корисниците на Reddit AMA, првото појавување на Стивен Хокинг без сомневање ќе биде посебен настан. Со оглед на специфичноста на настанот и на гостинот, овојпат AMA, закажан на Reddit Science во соработка помеѓу Nokia и Wired, ќе биде решен малку поинаку. Заинтересирани […]

Прочитај повеќе

Група научници, меѓу кои физичарот Стивен Хокинг и основачот на SpaceX, Илон Маск, потпишаа петиција со која се бара одговорност при развивање на вештачката интелегенција. Ова би требало да допринесе развојот да не предизвика проблеми и опасности за човештвото. Стравот од машини кои се надвор од контрола е можеби оправдан со оглед на тоа дека […]

Прочитај повеќе

По 20 години интерфејсот кој го користи Стивен Хокинг конечно доживеа надградба. Новиот систем како и сите претходни последниве 20 години, доаѓа во соработка со Intel, и доаѓа унапреден бидејќи за жал г. Хокинг, поради својата болест, започна пребавно да го користи стариот интерфејс. Претходната верзија на интерфејсот го следеше движењето на образите на г.Хокинг, […]

Прочитај повеќе

Стивен Хокинг ги израдува своите љубители со својата одлука да се приклучи на најголемата друштвена мрежа. Се разбира нема да бидете изненадени што веќе сега има над 1,5 милиони следбеници, иако профилот е стар едвај неколку дена. Веќе првите неколку постови на Facebook ветуваат дека навистина мора да го следите г.Хокинг. „Од секогаш се прашував […]

Прочитај повеќе

14 годишната Ребека Џавели по грешка поканило над 21.000 луѓе на журка за нејзиниот роденден. Забавата закажана за 7 октомври е откажана, а нејзината куќа vo Хемшир, Англија ќе биде обезбедувана од полицијата во случај да не се појават илјадници несакани, но најавени гости.

Прочитај повеќе