Г. Џобс, дали велите дека овие луѓе што го направија PCjr немаат толкава гордост во продуктот?, праша PlayBoy во интервју во 1985-та година. Ако тие имаа гордост, тие немаше да го направат PCjr., одговори тогаш 29-годишниот Стив Џобс. Подолу се неколку инспиративни цитати од Стив Џобс, соберено од разни периоди од неговата кариера со Apple […]

Прочитај повеќе

Цртањето стрипови е форма на поедноставување, вели илустраторот и дизајнер Том Папалардо. „На многу начини, технологијата – посебно таа наменета за корисниците – цели кон истите нешта што илустраторите се обидуваат со години“, вели тој. „Поедноставно, помало, порационализирано“. Но, за жал на стрипот, Стив Џобс претстави елегантни и мали уреди кои не би можеле да […]

Прочитај повеќе

Следниот голем настан на Apple на кој ќе се поканат бројни медиуми е закажан за 4-ти октомври. Настанот ќе го води новиот извршен директор Тим Кук, кој од пред месец дена го замени легендарниот Стив Џобс, открива AllThingsD. Скоро е сигурно дека на тој настан ќе биде претставена петата генерација на iPhone телефони. А според […]

Прочитај повеќе

Кога би го сретнале Бил Гејтс, Стив Џобс, Лери Пејџ или Марк Закерберг каква визит картичка, со каков дизајн, би очекувале да ви дадат? Подолу се неколку визит картички, објавени од DesignYouTrust, од кои тешко дека ќе претпоставите дека се работи за ИТ гении кои ја предводат дигиталната револуција, но сепак се визитки кои тие […]

Прочитај повеќе

Со повлекувањето на Стив Џобс од позицијата извршен директор, во Apple заврши една ера (прилично успешна ера), и додека најголемите Apple зависници жалат, тим на тајвански аниматори направија генијална анимирана приказна за кариерата на Стив Џобс. Next Media Animation е тајванска компанија за анимација која и претходно има направено анимации за интересни случки од светот […]

Прочитај повеќе

Новиот извршен директор на Аpple, Тим Кук, веднаш по седнување на фотељата им се обрати на вработените преку имејл велејќи им дека работењето со Стив Џобс „беше привилегија“ и дека Apple „нема да се смени“. Еве го имејлот од г. Кук до вработените, првин објавен од Ars Technica кои ја потврдија неговата веродостојност: „Тим: Возбуден […]

Прочитај повеќе

Стив Џобс, човекот кој успеа Apple да ја направи најмоќната технолошка компанија во светот, си даде оставка на позицијата извршен директрор. Стив Џобс отстапува од оваа позиција после 14 години, а на негово место ќе дојде Тим Кук, досегашниот директор за операции и десна рака на г. Џобс. Во извештајот на бордот на директори на […]

Прочитај повеќе

Според вредноста на берзата, Apple Inc. за момент го надмина нафтениот гигант Exxon и стана најголемата компанија во светот која вреди 347,3 милијарди долари. До крајот на денот, Exxon успеа да се врати на првото место со вредност од 368 милијарди. Сепак, ставајќи го Exxon на страна, Apple сега е убедливо највредната ИТ компанија во […]

Прочитај повеќе

Според извештај на Strategy Analytics, Apple моментално е најголемиот произведувач на паметни телефони во свет, благодарение на одличната продажба на нивниот единствен телефон – iPhone. Во вториот квартал од 2011 година, Apple успеа да ги надмине Nokia и Samsung. На глобално ниво, бројката на испорачани паметни телефони за вториот квартал има пораст за 76 отсто, […]

Прочитај повеќе

iCloud на Apple е апликација која ви ги закачува вашите фајлови на облакот, т.е. на веб, и преку која ќе може да пристапите до нив преку било кој компјутер или било кој iOS уред. Можеби сте запознаени со Dropbox, SugarSync, Amazone Cloud Drive и Google Docs… сите тие се сервиси во облакот, слични на iCloud. […]

Прочитај повеќе

Apple најави дека на 6-ти јуни ќе ги претстави новиот музички сервис iCloud и новиот Мac оперативен систем Lion, а ќе биде претставен и iOS 5 за мобилните уреди. Претставувањата ќе бидат дел од Worldwide Developers конференцијата во Сан Франциско. Најавено е дека Стив Џобс ќе ги претстави новините.

Прочитај повеќе

Стив Џобс го претстави iPad 2, вториот таблет компјутер на Apple кој е со „нов дизајн“ и е „потенок, полесен и побрз“ од првата генерација.

Прочитај повеќе