Покојниот Стив Џобс бил инволвиран во редизајнирањето на iPhone кој, како што дознавме пред некој ден, ќе има поголем екран од 4 инчи, наместо 3,5 инчниот каков што имаат сите досегашни модели. Според Bloomberg, култниот директор на Apple работел на новиот изглед на телефонот пред неговата смрт во октомври. Интересно, во 2010-та година г. Џобс […]

Прочитај повеќе

Актерот кој го замени Чарли Шин во Two and a Half Man, Eштон Кaчeр сега ќе го глуми Стив Џобс во независен филм биографија на легендарниот основач на Apple. Филмот ќе биде режиран од Џошуа Мајкл Стерн, познат по филмот Swing Vote. Variety ја објави веста на 1-ви април, по што многумина не ја сватија […]

Прочитај повеќе

Во интервју за Wired, креаторот на Linux kernel, Линус Торвалдс откри дека во 2000 година одбил работа во Аpple. Тој ја одбил понудата бидејќи не му се допаѓал Mac Os Mach kernel и бидејќи Стив Џобс инсистирал тој да престане да работи на Linux. „Тој сакаше да работам во Apple на не-Linux работи. Јас реков […]

Прочитај повеќе

После фијаското со Path, откако се покажа дека крадат контакт информации од iPhone и iPad и ги складираат на свој сервер без да побараат дозвола или да го информирааткорисникот, се отвори прашањето за севкупната безбедност на контактните информации на iOS уредите. Path се извини за пропустот, американскиот Конгрес испрати писмо до Apple да праша за […]

Прочитај повеќе

Мелницата на гласини кулминираше пред официјалната презентација на iPhone 4S, со фантастични предвидувања дека iPhone 4S ќе биде поѕирен до некои по нормални шпекулации дека iPhone 4S ќе има поголем 4-инчен екран и некои точни претпоставки како тоа дека новиот iPhone ќе има 1080p HD камера и гласовен асистент сега познат (или позната) како Siri. […]

Прочитај повеќе

Подолу е видео од 1990-та година во кое, тогаш 35 години стариот, Стив Џобс дискутира за концепт како може да се подобри учењето преку симулација и дигитализација на американската Конгресна библиотека. Г. Џобс го користи феноменот на видео игрите за да ја објасни својата визија за како може да се користат информациите од Конгресната библиотека […]

Прочитај повеќе

Американската Национална академија за музичка уметност и наука постхумно ќе му додели Греми награда на Стив Џобс за достигнување во забавната индустрија. Г. Џобс е награден бидејќи успеа да креира уреди кои комплетно го подобрија начинот на како слушаме музика, но и успеа да ја убеди музичката индустрија да ги прифати онлајн продавниците и да […]

Прочитај повеќе

Во следниве шест месеци ќе претставиме таблет компјутер, вели шефот на бордот на Google, Ерик Шмит за италијанскиот весник Corriere della Sera. Android таблет компјутерот на Google ќе биде од највисок квалитет, што значи дека ќе биде директна конкуренција на Apple iPad. Се претпоставува дека таблет компјутерот ќе биде поголема верзија на паметниот телефон на […]

Прочитај повеќе

Веќе нема да развиваме Flash Player во прелистувачите кои работат на новите мобилни конфигурации (чипови, прелистувачи, ОС верзии) по објавување на Flash Player 11.1 за Android и BlackBerry Playbook, напиша Adobe во блог пост. Ова значи дека Стив Џобс беше во право што тврдоглаво одбиваше да го прифати Flash на iOS, и бараше повеќе развој […]

Прочитај повеќе

Стив Џобс велел дека aко треба ќе ги потроши сите пари што ги има Apple за да го уништи Android. Ова беше откриено во неговата авторизирана биографија напишана од Волтер Исаксон која ќе се појави наскоро. Г. Џобс гледал на Android како на „голем крадец“ и е цитиран од г. Исаксон дека „ќе го уништам […]

Прочитај повеќе

Forbes објави интересна сторија за историјата и растот на најдобриот сервис за онлајн складирање, Dropbox, во која е исто така прикажано и дека сè моќниот Стив Џобс и не бил толку моќен. Во текстот стои дека Стив Џобс закажал средба со основачите на Dropbox, Дру Хјустон и Араш Фердовси, барајќи од нив да го купи […]

Прочитај повеќе

Се зборуваше и пишуваше многу за генијалноста и работата на Стив Џобс кој почина на 6-ти октомври. Затоа без да должиме го претставуваме овој интересен инфографик за работата на г. Џобс низ годините, за Appple, продуктите кои Apple ги претстави додека тој беше на чело на компанијата. Вклучени се и продуктите од Next, неговата втора […]

Прочитај повеќе