На денот на роденденот на култниот основач на Apple, Стив Џобс, во Белград беше претставен негов споменик, креиран од српскиот уметник Драган Раденовиќ кој победи на конкурс на кој се пријавија над 10.000 дела, пишува Netokracija. Иако статуетката е бизарно дело, украсена со кирилични букви и броевите 1 и 0 да потсетат на бинарниот систем, […]

Прочитај повеќе

По триесет години пронајдена е временската капсула која Стив Џобс ја закопа во 1983 година. Капсулата ја пронајде телевизиската екипа на серијата Diggers која се емитува на National Geographic каналот. Во предметите кои беа во капсулата е пронајдено компјутерското глувче од Apple Lisa серијата компјутери кое е донирано лично од Стив Џобс. Заедно со глувчето […]

Прочитај повеќе

Без сомневање човекот кој долго време беше икона на Apple, Стив Џобс е еден од најголемите визионери последниве триесетина години. Иако дел од Интернетот го смета за „разубавувач“ на веќе постоечките уреди, сепак можноста да согледа што сакаат корисниците и што ќе биде актуелно за 10-20 години го направи Apple еден од технолошките гиганти. Ова […]

Прочитај повеќе

По две години работење, тимот на Google беше блиску да претстави нов мобилен оперативен систем кој го чуваа како најголема тајна. Ќе се вика Android и ќе биде далеку подобар од BlackBerry, кралот на тогашните паметни телефони. Но, на 9-ти јануари 2007-ма година инженерите на Google седнаа да гледаат видео стрим oд презентацијата на Стив […]

Прочитај повеќе

jOBS е забавен филм, глумата е навистина добра, но за жал филмот е фикција, вели ко-основачот на Apple, Стив Возниак. Но, Ештон Кучер, актерот кој го глуми Стив Џобс, не му остана должен и го обвини г. Вознијак дека дава ваква остра критика поради тоа што соработува како консултант на верзијата за животот на Џобс […]

Прочитај повеќе

Кога пред 10 години Стив Џобс на презентација ја претстави новата верзија на iTunes, третата генерација на iPod и iTunes Store, многумина очекуваа дека музичката индустрија ќе се спротистави на обидот да се продаваат дигитални песни, наместо албуми, како што му се спротистави на Napster. Но, денес услугата на Apple ја користат над 435 милиони […]

Прочитај повеќе

Порталот за хумор и сатира, Funny or Die го објави своето најдолго видео. Се работи за iSteve, сатиричниот филм за основачот на Apple, Стив Џобс, кој почина во октомври 2011-та година. Филмот е полесна и комична верзија на биографијата на култниот основач. Сценариото е напишано за три дена со мало истражување на Wikipedia. „Во вистински […]

Прочитај повеќе

Две недели пред најавување на iSteve, саркастичниот портал Funny or Die го презентираше и првиот трејлер. Иако трејлерот е без сцени од филмот (можби една или две), сепак се чини дека, барем засега, Funny Or Die се претпазливи за да не ги налутат фановите на Apple. Ако судиме по трејлерот филмот навистина ќе се обиде […]

Прочитај повеќе

По верзијата со Ештон Кучер како Стив Џобс и верзијата на Аарон Соркин, ќе има и трета верзија на автобиографијата на култниот директор на Apple. Најновата верзија ќе биде во продукција на Funny or Die и се вика iSteve, јавува New York Times. Филмот е со траење помеѓу 60 и 70 минути, а својата интернет […]

Прочитај повеќе

Првата сцена од филмот за Стив Џобс е добра, но таа никогаш не се случила, вели ко-основачот на Apple, Стив Возниак. Во сцената Стив Џобс, глумен од Ештон Качер, и г. Возниак, глумен од Џош Гад, дискутираат за дали луѓето ќе сакаат да купат компјутер, иако г. Џобс инсистира дека „како некој знае дали сака […]

Прочитај повеќе

Бизнис магазинот Forbes го прогласи основачот на Amazon, Џеф Безос, за „вистински наследник“ на Стив Џобс. Заработката во третиот квартал е една од причините на кои е втемелена оваа констатација. Заработката од продажбата на iPad е пониска од предвидената, наспроти ова Amazon прикажа голема загуба, но има продадено производи во вредност од две милијарди долари. […]

Прочитај повеќе

Ти размислуваше за таблет компјутер и системи на допир многу пред Стив Џобс?, американскиот новинар Чарли Роуз го праша Бил Гејтс во интервју. „Многу порано.“, одговори основачот на Microsoft, Бил Гејтс. „Mислам дека имаше неколку работи кои ги направивме поразлично за да стигнеме до критичната маса. Тоа што го гледате сега е феномен каде кога […]

Прочитај повеќе