Microsoft и Apple долг период имаа тополо-ладни односи. Сепак Microsoft секогаш добро заработувал продавајќи софтвер за Mac. Ова е една од првите презентации на кои може да се видат основачите и „заштитните лица“ на двата гиганти.

Прочитај повеќе

Стив Џобс е еден од основачите на Apple, но иако имаше најмало влијание во креирањето на првиот хардвер г. Џобс е сè уште најпрепознатливо лице кога Apple е во прашање. Овој говор ќе ве потсети што значеше г. Џобс за индустријата, но и за јавноста која „ги голташе“ секој негов збор и идеја.

Прочитај повеќе

Бил Гејтс и Стив Џобс секако се дел од највлијателните личности кога развојот на ИТ технологијата е во прашање. Ова е едно од нивните ретки заеднички интервјуа организирано на D5, конференција организирана од All Things Digital.

Прочитај повеќе

Пред точно десет години започна продажбата на уредот што ги промени не само паметните телефони, туку и светот. Стив Џобс го претстави iPhone на 9 јануари 2007 година, а шест месеци подоцна, на 29 јуни започна продажбата на првите телефони. Во овој период најпродавани и најкористени телефони произведуваше Nokia. Малку кој се надваше дека Apple […]

Прочитај повеќе

Во 1985 година, откако Стив Џобс заминува од Apple, основа нова компанија, NeXT Inc, која требаше да креира хардвер и софтвер доволно моќни за на нив да може да се прават сложени компјутерски симулации. Компанијата никогаш не го достигна успехот на Apple. Сепак, откако Apple го купи NeXT софтверот, тој е имплементиран и на него се […]

Прочитај повеќе

Ден Бриклин е еден од програмерите чиj софтвер го промени светот.  Г. Бриклин е креатор на предокот на Excel, првиот spreadsheet софтвер – VisiCalc. Софверот во октомври 1979 започна да се продава и функционираше на Apple 2. Поради VisiCalc голем дел од компаниите за прв пат започнаа да гористат компјутери во своите канцеларии. „VisiCalc е […]

Прочитај повеќе

„Ова е денот кој го чекав две и пол години…“ ова е реченицата со која пред 10 години Стив Џобс ја започна конференцијата на која го претстави првиот iPhone. Уште тогаш г. Џобс со право беше сигурен дека iPhone е новиот револуционерен уред. Десет години подоцна се сеќаваме не само на првиот iPhone туку и […]

Прочитај повеќе

Новиот кампус на Apple се гради на големо. Компанијата во него инвестира околу 5 милијарди US долари, и е едно од последните дела на Стив Џобс. Тој самиот изглед на објектот го опиша „како да слетал вселенски брод“. Проектот е на Норман Форстер, британски архитект кој дојде на барање на Стив Џобс. Главната и придружните […]

Прочитај повеќе

Oва е едно од ретките видеа во кои е прикажан Стив Џобс како дискутира со неговиот тим од Next, компанијата која ја основа откако беше избркан од Apple. Подоцна Apple ќе го врати г. Џобс како директор, и ќе го купи софтверот на Next, што ќе се претвори во Mac OS X.

Прочитај повеќе

Првиот трејлер за филмот Стив Џобс покажува што може да очекуваме во октомври, за кога е најавена премиерата. За разлика од претходникот во кој главна улога имаше Аштон Кучер, се чини дека Мајкл Фасбендер е далеку подобар избор и барем според трејлерот филомот далеку подобро го доловува основачот на Apple кој е несомнено е еден […]

Прочитај повеќе

Говорот на тело е клучен кога се во прашање презентациите и успехот на некои од најуспешните претприемачи, смета Керол Кинси Гоман, експерт за говор на тело. Таа сподели дел од своите размислувања за најуспешните претприемачи и основачи на компании, со Inc. Говорот на телото е клучен фактор за лидерство бидејќи не е важно само што […]

Прочитај повеќе

Основан во 2008-ма година од Стив Џобс, Универзитетот на Apple, кој е всушност едукативна програма во компанијата, ги едуцира вработените во уметноста на Пабло Пикасо за да ги направи подобри дизајнери. На едно предавање се зборува за „Бикот“ со кој Пикасо го објасни процесот како уметник создава едно уметничко дело, започнувајќи со реалистични цртежи на […]

Прочитај повеќе