Стив Балмер објави дека го напушта одборот на директори на Microsoft за да може целосно да и се посвети на својата нова љубов – NBA тимот Los Angeles Clippers кои ги купи за 2 милијарди долари. Љубителите на кошарката веќе сигурно видоа дека не ги напуштил своите oткачени навики на претставувањето на клубот. Крварев Microsoft […]

Прочитај повеќе

Од следната сезона на натпреварите помеѓу Portland Trail Blazers и Los Angeles Clippers ќе наликуваат на средба на врвот на Microsoft. Претходниот директор на компанијата Стив Балмер понуди 2 милијарди долари за клубот од Лос Анѓелес, а Пол Ален, ко-основач на Microsoft, од поодамна е сопственик на Портланд. Сумата од 2 милијарди за Клиперси е […]

Прочитај повеќе

Со изборот на Сатја Надела за директор на Microsoft и дефинитивно дојде време да се збогуваме со Стив Балмер. Гласниот и забавниот екс-директор ќе биде запомнет по ентузијазмот, љубовта која ја покажуваше кон Microsoft, но пред се тој е еден од ретките директори кои изгледаа дека постојано се забавува додека работи. Во негова чест, Verge […]

Прочитај повеќе

Стив Балмер во следните 12 месеци би требало да ја напушти позицијата на извршен директор на Microsoft. Г. Балмер во своето отворено писмо ја објави целосната причина зошто се повлекува од својата позиција и смета дека процесот на избирање на неговиот вистински наследник е завршен. „Тргнавме со нова стратегија, нова организацијата и со неверојатен тим […]

Прочитај повеќе

Иако Балмер на годишниот состанок изјави дека продажбата на Windows 8 оди многу подобро, во споредба со Windows 7, бројките покажуваат сосема друга слика. Изгледа дека лансирањето на новиот Windows 8 баш и нема некој ефект, каков што очекуваат од Microsoft. Од кога е објавен Windows 8, продажбата на производите на Microsoft е помала за […]

Прочитај повеќе

После објавувањето на Windows Phone 8 на почетокот од овој месец и критиките од Стив Балмер кон Google и Apple, корисниците ги пријавија своите први проблеми со своите уреди од HTC и Nokia. На форумите за техничка поддршка на произведувачите на мобилните уреди и оперативниот систем веќе може да се пронајдат пријави и дискусии за […]

Прочитај повеќе

Директорот на Microsoft, Стив Балмер, упати строги критики кон Android оперативниот систем, за кои можеби и е во право. Г. Балмер не успеа да се воздржи во последното интервју со Рид Хофман, основач на LinkedIn, на настан во Калифорнија каде разговараа на темата за најголемите конкуренти на Microsoft – Google и Apple. Според г. Балмер […]

Прочитај повеќе

Microsoft се раздели со Стивен Синофски, претседателот на одделот за Windows. Разделбата доаѓа по само неколку недели од излегувањето на Windows 8 и барем засега  компанијата не излегува со соопштение за заминувањето на г. Синофски. Аналитичарите веќе предвидуваат дека потегот ќе доведе до шпекулации врзани со оперативниот систем. Потегот на Microsoft и г.Синофски е изненеадувачки […]

Прочитај повеќе

Microsoft e толку ангажиран во својата маркетинг кампања за Windows Phonе 8, што дури и директорот Стив Балмер доби своја реклама, во која го пренесува своето искуство со новата платформа. Пораката која ја испраќа во рекламата е “Windows 8 телефонот е прекрасен, проверете!“. Во рекламата шармантно насловена „Запознајте го Стив. Погледнете го неговиот Windows телефон“ […]

Прочитај повеќе

Стив Балмер во својот воведен говор на Build конференцијата на Microsoft, која е наменета за програмерите кои работат на решенија на овој софтверски гигант, објави дека до сега се продадени околу четири милиони примероци од Windows 8. Тоа се четири милиони примероци во нешто помалку од недела дена од претставувањето на новиот оперативен систем. „Секако […]

Прочитај повеќе

„Добродојдовте во светот на Windows 8.“, Стив Балмер Microsoft денес во Њу Јорк не претстави само нов редизајниран оперативен систем, туку најави „цел нов бран“ на различни Windows 8 уреди кои ќе бидат синхронизирани меѓу себе, од 1.000 нови сертифицирани PC-ја до бројни таблет компјутери, и Windows Phone 8 паметни телефони. Windows 8 доаѓа со […]

Прочитај повеќе

Ќе се впуштиме секаде каде што има можности за подобрување на нови стандарди, вели директорот на Microsoft, Стив Балмер за BBC. Овој коментар на г. Балмер доаѓа ден пред Microsoft да го претстави својот нов редизајниран Windows 8 оперативен систем. Овој нов ОС e дизајниран да работи на таблет компјутери кои ќе бидат предводени од […]

Прочитај повеќе