Првиот трејлер за филмот Стив Џобс покажува што може да очекуваме во октомври, за кога е најавена премиерата. За разлика од претходникот во кој главна улога имаше Аштон Кучер, се чини дека Мајкл Фасбендер е далеку подобар избор и барем според трејлерот филомот далеку подобро го доловува основачот на Apple кој е несомнено е еден […]

Прочитај повеќе

Порталот за хумор и сатира, Funny or Die го објави своето најдолго видео. Се работи за iSteve, сатиричниот филм за основачот на Apple, Стив Џобс, кој почина во октомври 2011-та година. Филмот е полесна и комична верзија на биографијата на култниот основач. Сценариото е напишано за три дена со мало истражување на Wikipedia. „Во вистински […]

Прочитај повеќе

Стив Џобс велел дека aко треба ќе ги потроши сите пари што ги има Apple за да го уништи Android. Ова беше откриено во неговата авторизирана биографија напишана од Волтер Исаксон која ќе се појави наскоро. Г. Џобс гледал на Android како на „голем крадец“ и е цитиран од г. Исаксон дека „ќе го уништам […]

Прочитај повеќе

Г. Џобс, дали велите дека овие луѓе што го направија PCjr немаат толкава гордост во продуктот?, праша PlayBoy во интервју во 1985-та година. Ако тие имаа гордост, тие немаше да го направат PCjr., одговори тогаш 29-годишниот Стив Џобс. Подолу се неколку инспиративни цитати од Стив Џобс, соберено од разни периоди од неговата кариера со Apple […]

Прочитај повеќе

„Биди чекор понапред во квалитетот. Некои луѓе не се навикнати нa околина во која се очекува совршеноста.“ – Стив Џобс. Легендарниот директор на Apple, Стив Џобс почина во својот дом на 56 години. Светот ќе го жали револуционерниот гениј кој го направи тоа што многумина се обидуваат – го промени светот на елегантен и нему-својствен […]

Прочитај повеќе

Стив Џобс, човекот кој успеа Apple да ја направи најмоќната технолошка компанија во светот, си даде оставка на позицијата извршен директрор. Стив Џобс отстапува од оваа позиција после 14 години, а на негово место ќе дојде Тим Кук, досегашниот директор за операции и десна рака на г. Џобс. Во извештајот на бордот на директори на […]

Прочитај повеќе

Аpple ги искористи празниците и се уште несоодветната конкуренција за да генерира рекорден 26.7 милијарди долари приход во првото фискално тромесечје, заклучно со 25 декември, од кои 6 милијарди се профит, генерирани од продажбите на Mac, iPhone и iPad. Ова е 78% зголемен приход споредено со ланската година.

Прочитај повеќе

Стив Џобс е прогласен за визионер на годината, за личност која го издигна Apple на врвот на светот со своите визионерски продукти, од влијателниот Financial Times.

Прочитај повеќе

На 23 години ја стартува Apple од гаражата на своите родители и станува милионер. На 30 останува без работа, надвор од својата компанија. Денес, Стив Џобс е еден од генијалците кои комплетно го променија светот со своите ИТ идеи. Како директор на Apple, г. Џобс го претстави Mac персоналниот компјутер, го претстави уникатниот Apple дизајн, го промени начинот како конзумираме музика претставувајќи го iPod, смени како ги користиме мобилните телефони со iPhone, го претстави iPad моделот за идните таблет компјутери. Стив Џобс едноставно е генијален визионер.

Прочитај повеќе

Ping е друштвена мрежа за споделување музика, но не пиратско споделување, туку споделување информации со пријателите за што корисникот слуша во моментот или на кој концерт ќе оди. Друштвената мрежа нема да биде поврзување на пријателите како што е на Facebook, туку ќе може да следите луѓе и нивни плејлисти, налик на Twitter. Ping ќе биде достапен на iTunes и iPhone и iPad уредите.

Прочитај повеќе

Кристијан Овенс е 16 годишно дете кои го направи својот прв милион долари за само 2 години мотивиран од успехот на директорот на Apple, Стив Џобс.

Прочитај повеќе

Нa D8 конференцијата AllThingsDigital направи интервју со шефот на Apple, Стив Џобс. Разговорот се водеше за се и сешто, за односот со Adobe и Flash, за станување втораа најбогата компанија проаѓајќи го Microsoft, за iPad-oт при што г-дин. Џобс откри дека првичната замисла била да се направи таблет уред, но функционалноста овозможила да се роди iPhone-от, се зборуваше и за Gizmodo и украдениот 4G iPhone…

Прочитај повеќе