Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, осумдесет и трето издание. Ultimate Custom Night нова, бесплатна игра која произлезе од Five Nights at Freddy универзумот. Играта ви дозволува да го пополните игралиштето со 50 ликови и да ја прилагодите тежината на предизвикот. На располагање имате […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, осумдесет и второ издание. Assassin’s Creed Odyssey користи актерски таленти од Грција. Ubisoft се изјасни дека за потребите на играта користеле актери со грчко потекло. Француските издавачи биле свесни за тоа дека имало актери со одлични акценти, но […]

Прочитај повеќе

Летната Steam распродажба е тука, но дали е тоа причина за славење? Доколку се сметате за штедлив гејмер кој сака одредена контрола врз тешко-спечалените пари, тогаш најверојатно ја дочекавте распродажбата на Steam со 0% ентузијазам и со превртување со очите од кое би можело да изгубите свест. Во последните неколку години, македонскиот гејмер има научено […]

Прочитај повеќе

Со години наназад, Steam го држи монополот како ултимативната алатка не само за купување и играње игри туку и за уникатна социјализација со истомислениците. Доколку ја проверите бета верзијата на Steam ќе најдете уште две причини кои дополнително го цементираат оваа убедување. Посебни страни за издавачи и девелопери До сега, доколку сакавте да видите кои […]

Прочитај повеќе

Никој нема да ви верува доколку кажете дека Steam е пребирлив и внимава што се објавува на Steam, особено кога ќе земете во предвид дека во последните неколку години имаме навалица од илјадници и илјадници игри од исклучително сомнителен квалитет. Но, одредена цензура сепак се наметнуваше, особено во поглед на таканаречените виртуелни новели каде одредени […]

Прочитај повеќе

Безбедносен пропуст на Steam апликацијата веќе 10 години им овозможува на напаѓачите преку Steam клиентот да преземат контрола врз компјутерот. Доба вест е дека најлошата верзија е веќе надмината. Steam од лани издаде закрпа со која овој проблем е надминат. Сепак безбедносен истражувач од компанијата Context вели дека системот сè уште има можност за злоупотреба. […]

Прочитај повеќе

Едноставна комплексност Окото патува. Набљудува и избегнува. Препреките ја менуваат формата, се претопуваат во комплексни механизми и тврдоглаво одбиваат слободен премин од една до друга точка. Окото го знае ова, но сепак продолжува. Добредојдовте во Odium to the Core, македонската игра на Dark-1 која ќе успее да ве исфрустрира до точка на еуфорично скубење коса […]

Прочитај повеќе

Steam објави дека Steam Link и Steam Video апликациите ќе бидат достапни и на Android и на iOS. Апликацијата ќе им овозможи на корисниците да играат на своите телефони или таблет компјутери. Преку апликацијата корисникот може да ја стрима играта од Steam-библиотеката на Mac или Windows компјутер. Уредите меѓусебно се поврзуваат преку 5GHz бежична мрежа или […]

Прочитај повеќе

Кога Steam стана задолжителен за играњето на Half-Life 2, многу гејмери беа крајно незадоволни и гледаа на клиентот на Valve како само-наметнувачка непријатност и ништо повеќе од тоа. Со годините, меѓутоа, Steam претрпе монументални промени, како во дизајнот така и во функционалноста и се наметна како задолжителна алатка за исполнителна гејминг сесија. Но, Steam е […]

Прочитај повеќе

Со убавото време доаѓаат и бројни распродажби на игри. Повеќето продавници на дигитални игри го искористија почетокот на сезоната за да понудат длабоки попусти на игри до 90%. Во случај да сакате да се подновите со некоја игра, би препорачале да се упатите на некоја од следниве дестинации. Fanatical, претходно познат по името Bundle Start, […]

Прочитај повеќе

Велат дека најдобрите работи во животот се бесплатни. Ова е особено вистинито во поглед на различни софтверски решенија. Здравата конкуренција и имплементирање поразлични тактики за заработка, имаат допринесено до експлозија од  квалитетен и исклучително корисен софтвер за корисникот. Кога изборот е огромен, лесно можете да се најдете во ситуација да не знаете со што да […]

Прочитај повеќе

Малкумина не знаат за Kongregate, онлајн гејминг портал кој со години наназад пробува да ги забаува посетителите директно од прелистувачот. Се чини дека платформата е конечно спремна да пушти подлабоки корени и да проба да им се приближи на гејмерите од малку поразличен агол. Токму поради тоа, Kongregate планира да лансира нова дигитална продавница која […]

Прочитај повеќе