Овогодишните The Game Awards почнаа и завршија на исклучително висока нота, со трејлери и најави кои не можеа, а да не ја импресионираат публиката. Во случај да сѐ уште не сте го одгледале настанот или пак сакате едноставен преглед на најдоброто и најважното, се наоѓате на вистинското место! Far Cry: New Dawn запливува во постапокалиптични […]

Прочитај повеќе

Не толку одамна, ве информиравме дека и Epic ќе започне со продавање видео игри. Во екот на Video Game Awards, продавницата нападна со сета парeа и ги импресионира и гејмерите и развојните студија. Гејмерите со бесплатни игри, а девелоперите со значително помало плаќање на придонеси. Продавницата не е ни две недели активна, а Steam веќе […]

Прочитај повеќе

Epic Store ќе биде продавницата која ќе се потруди да го симне Steam од врвот. За да успее во оваа амбициозна цел, Epic Store ќе имплементира паметни тактики, како кај купувачите, така и кај девелоперите. Од една страна, Epic ќе подарува по две игри месечно на сите гејмери во првата година од постоењето. Од друга […]

Прочитај повеќе

Нешто повеќе од два месеци како Valve агресивно се труди да направи што е можно повеќе игри да се компатибилни и беспрекорно игриви на Linux. Во август, Valve објасни дека не се потпираат на девелоперите и дека со Proton ќе пробаат тие да ги направат игрите компатибилни на Linux. Proton е модифицирана верзија на Wine […]

Прочитај повеќе

И, како и секоја година, предвреме се дознаа датумите на трите поголеми Steam распродажби. Па така, за првата од трите замислени распродажби нема да чекаме многу. Halloween распродажбата е од 29.октомври до 1.ноември. Неколку недели по тоа, ќе започне есенската распродажба, од 21 до 27 ноември. Месец дена по тоа, ќе стапи на сила најголемата […]

Прочитај повеќе

Малку лоши работи би можеле да кажеме за Warhammer: Vermintide 2. Се работи за феноменална ко-оп игра во фантазиски опкружувања, со исклучително уникатни ликови и интригантни гејмплеј механики. Фановите на Left4Dead игрите има да се чувствуваат како да се дома со оваа игра. Fatshark, меѓутоа, и те како го имаат надградено урнекот кој беше воспоставен од […]

Прочитај повеќе

Dota 2 е исклучително популарна, бесплатна игра. Како и со сите игри на Valve, така и оваа содржи исклучително зависни елементи, особено во делот со најавувачи, информирање и бодрење на вашиот напредок. Гејб Њуел реши да го даде неговиот допринес и гостува во Dota 2 во форма на нов deadpan voice pack. Начинот на кој […]

Прочитај повеќе

За поголемиот број гејмери, идеалната платформа е Windows. Бројот на поддржаните игри е значително поголем за разлика од бројот на игри кој е поддржан на Linux. Но, од Valve тестираат нова бета верзија на Steam Play, верзија која е заснована на Wine. Преку овој неофицијален Linux проект за компатибилност, корисниците можат да играат многу повеќе […]

Прочитај повеќе

Последниве неколку месеци Steam и Discord почнаа да се имитираат еден со друг. Си крадеа бројни функции до таа мера што повеќето се шегуваа дека ништо чудно и Discord да започне да продава видео игри. Шегата стана реалност. Набргу по исфрлањето на одделот со игри, кој болно наликува на тој кај Steam, Discord изјави дека […]

Прочитај повеќе

Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, осумдесет и шесто издание. FIFA 19 ќе добие уникатен Survival мод каде губите по еден играч секој пат кога ќе дадете гол. Ваквото нешто, смета студиото, би требало да донесе нов предизвик и комични ситуации за играчите. Новиот […]

Прочитај повеќе

Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, осумдесет и петто издание. Civilization IV повторно стана актуелна неделава, откако хор од 145 пејачи настапија на шоуто America’s Got Talent и ја отпеаја главната песна од темата за една од најпознатите стратегии. Изведбата ја освои не само […]

Прочитај повеќе

2018 се покажа како исклучително профитабилна година во гејмерската индустрија, особено доколку играта се продава на платформата на Valve, Steam. При крајот на големата летна распродажба, на Steam може да се добие интересен увид за тоа кои се најпродаваните игри во 2018 година. Слично како и претходната година, наместо бројки, Steam ги има класифицирано најпродаваните […]

Прочитај повеќе