Valve сега започнува со првиот затворен бета тест на Steam за Linux, oткако претходно најави поддршка за видео игри за овој оперативниот систем,. За почеток Valve бара искусни Linux корисници кој ќе го тестираат Linux изданието на нивната продавница. Првиот бета тест ќе биде ограничен на 1.000 тестери кои треба да го тестираат Steam и подршката за […]

Прочитај повеќе

Гејминг платформата Steam стана продаваница за апликации. На платформата сега може да се најдат Windows апликации и како што беше праксата до сега, Steam ќе продолжи да нуди попусти за одредени апликации, во моментов има 10 отсто попуст на сите апликации. Но за разлика со видео игрите, програмерите нема да доиваат 70 отсто од продажбата, […]

Прочитај повеќе

Ричард Метју Сталман, основачот на движењето на слободен софтвер и борец за слобода на корисниците, даде свое мислење за доаѓањето на Steam на GNU/Linux дистрибуциите. Покрај тоа што Steam ќе го популаризира GNU/Linux, г. Сталман вели и дека Steam ќе им даде слобода на корисниците. „Претпоставувам дека достапноста на популарните неслободни програми на GNU/Linux може […]

Прочитај повеќе

Left4Dead 2 ќе биде првата игра која корисниците на Ubuntu ќе можат да ја купат од Steam, најави Valve на својот нов Linux блог на кој ќе објавуваат новости за дигиталната гејминг платформа. Steam е сервис преку кој корисниците можат да купуваат дигитални копии од игри. Штом платат за играта, таа е достапна за бројни […]

Прочитај повеќе

Valve откри дека второто продолжение на Counter Striker ќе се појави на 21 август. Global Offensive ќе биде достапна преку Steam од каде ќе може да се симне Windows и Mac верзија, PlayStation и Xbox Live по цена од 15 долари (oколу 750 денари) за сите платформи. CS:GO e освежување на веќе 8 години старата […]

Прочитај повеќе

Добри вести за сите обожаватели на постари игри. Good Old Games се враќа по кратката пауза. За тие што не се запознаени со GOG,  www.gog.com е платформа за дигитална продажба и зачувување на видео игри. Игрите кои ги продаваат се без заштита, а игрите ќе ви останат зачувани на GOG облакот  и во случај ако […]

Прочитај повеќе

Овoј викенд фановите на Half-life 2 кои се членови на Steam организираат заедничко, истовремено играње на нивната омилена игра. Бројот на фанови кои се најавени да присуствуваат на настанот е околу 30.000, а целта е Half-life 2 да се врати на врвот на најиграни игри барем во времетрање на групната сесија. Членовите главно се собираа […]

Прочитај повеќе

И покрај конзолите и мобилните игри, се чини дека PC-то останува популарно меѓу гејмерите. Ова се потврдува од 5-те милиони гејмери кои биле активни во еден момент на веб платформата Steam на Valve, креаторите на игрите Half-Life и Portal. Тој нов рекорден врв на активни корисници се случил на пладне на 2-ри јануари. Според статистиката […]

Прочитај повеќе

Гејминг студиото 2D Boy откри интересни и успешни бројки за продажбата на World of Goo за iPad. Со цена меѓу 5 и 10 долари, iPad верзијата се продаде во 125.000 копии во првите месец дена, што е „најуспешна продажба и најмногу генериран приход“ во споредба со WiiWare верзијата, продадена над 68.000 копии, односно Steam верзијата која се продаде над 97.000 пати.

Прочитај повеќе

Мicrosoft на 15 ноември ќе го стартува веб базираниот Games for Windows Marketplace, односно пазар преку прелистувач за игри каде корисниците ќе можат легално да си купат игри.

Прочитај повеќе

По завршувањето на квалификации за World Cyber Games во Македонија, дојде време и за самото финале кое оваа година се одржува во Лос Анџелес, САД. Официјален почеток на турнирот е во четврток а ќе заврши во недела. WCG има натпреварувања во компјутерски игри (шест официјални и три промотивни), игри за Xbox (три) и мобилни игри (една).

Прочитај повеќе