(Ова е гостински пост од Ирена Ефремовска, ко-организатор на Startup Grind Skopje и менаџер за иновации во South Central Ventures) Ова е обид искуствата од една недела во Силициумската долина да се сумираат во еден пост. Повод за мојата посета како како претставник на Startup Grind Skopje и South Central Ventures во Сан Франциско беше […]

Прочитај повеќе

Во светот се зборува за интернет на нештата, виртуелна реалност, паметни домови, дронови, роботи и автономни автомобили. И во Македонија си имаме свои предизвици. И свои успеси на кои треба да се гордее оваа млада технолошка сцена која допрва заживува, предизвикана од глобалните трендови, а игнорирана од локалниот менталитет. Најважно за нас сепак се стартапите, […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински пост на Иван Петрушевски, основач на хостинг компанијата MKхост. Постот е првично објавен на блогот на МКхост, и реобјавен со дозвола) Интернетот денес претставува многу повеќе од систем на компјутерски мрежи кои го поврзуваат целиот свет со цел разменување на податоци и информации. Интернетот денес, освен за неговата првична намена, се претвори […]

Прочитај повеќе

Startup Weekend е светски најпознат настан за стартапи, вели Ева Пиперевска, еден од организаторите на скопскиот стартап викенд кој е закажан од 8-ми до 10-ти мај. Дводневниот хакатон е наменет за млади претприемачи кои ќе соработуваат на креативни идеи и бизнис планови, со помош на искусни ментори, идеи кои подоцна ќе ги претстават пред инвеститорите. […]

Прочитај повеќе

Неодамна Владата на Македонија ја објави својата апликација Супер Фит која треба да ги мотивра граѓаните и да им помогне да водат поздрав живот. Со слична мотивација е и овој текст, да ви помогне на Интернет да пронајдете услуги и сервиси кои навистина ќе ви помогнат да бидете поздрави. За почеток треба да го посетите […]

Прочитај повеќе

Ако некој им кажеше на Емет Шир и Џастин Кан дека три години подоцна Twitch ќе чини речиси милијарда долари, не верувам дека и во најлудите соништа ќе поверуваа во ова. Но, веруваа дека гејмерите се моќна публика и на време забележаа дека стримовите од видеоигри стануваат се попопуларни. Го стартуваа Twitch како канал на […]

Прочитај повеќе

(Ова е текст на Филип Стојановски, програмски директор во Фондацијата Метаморфозис, изработен во рамките на Сервис за проверка на факти од медиумите. Текстот е објавен е со дозвола од Филип.) Новите технологии овозможуваат ефикасно ширење на информациите, но, исто така и можности за брзо ширење дезинформации и манипулирање на јавноста. Еден таков пример е примената […]

Прочитај повеќе

Соочен со дванаесет судии во Берлин, кои го исчекуваа да пристигне од Скопје по избрзаното патување бидејќи поканата за учество ја добија само пред неколку часа, Кирил Јакимовски знаеше дека мора да биде самоуверен, краток и јасен – „DoxBee е алатка за колаборација на документи со надворешни соработници и за склучување на договори“. Фокусот на […]

Прочитај повеќе

Вечната војна помеѓу Android и iOS веќе не се води помеѓу фановите на двете најпопуларни мобилни платформи, туку се претвара во лична битка за кој телефон да одбереме. Ако iPhone беше далеку посупериорен пред неколку години, сега има Android телефони како Samsung Galaxy S5, HTC One и Google Nexus 5 кои се исто толку моќни […]

Прочитај повеќе

Марк Закерберг го потврди стравот што многумина го прогнозираа дека мобилните аплиакции за чет и бесплатни пораки ќе ги преземат корисниците од друштвената мрежа. Во пост во кој го објави купувањето на WhatsApp за рекордни 19 милијарди долари во ИТ индустријата, основачот на Facebook беше приморан да каже дека WhatsApp и Facebook Messenger се сервиси […]

Прочитај повеќе

(Овој текст е претходно објавен од Сервис за проверка на факти од медиумите, проект на USAID за зајакнување на медиумите во Македонија, спроведуван од Фондацијата Метаморфозис. Авторот е Филип Стојановски.) Има ситуации кога е од јавен интерес да се пронајдат содржини кои биле објавени на Интернет, па потоа отстранети. Оваа лекција покажува како со помош […]

Прочитај повеќе

Tри македонски стартапи од 36 одбрани кои ќе се престават на Balkan Venture Forum (BkVF) во Софија од 21 до 22 мај, и не е толку лоша бројkа ако се земе предвид дека во Македонија стартап сцената допрва се поместува од нулта точката бидејќи и фали храброст, посебно на младите талентирани претприемачи кои одбираат аутсорсинг […]

Прочитај повеќе