Не толку одамна, пробавме да ги истакнеме најдобрите книги засновани на видео игри. Во случај да барате да ги продолжите авантурите во малку поразлична форма, на располагање имате и бројни стрипови. Borderlands: Origins не сака ништо повеќе отколку да се сфати исклучително озбилно. Ако во играта преовладуваше откачен хумор, стриповите нѝ оставија впечаток дека се […]

Прочитај повеќе

Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, шеесет и осмо издание. Blizzard слави 20 години постоење на Starcraft преку најразлични логин награди во сите нивни игри. Доколку се логирате во која било игра на Blizzard, како Starcraft II, Diablo III или WoW, ќе добиете неколку […]

Прочитај повеќе

Од 14.ноември, една од најдобрите стратегии, како во поглед на кампањата, така и во поглед на мултиплеерот, ќе стане бесплатна за играње. Сите заинтересирани ќе можат да се втурнат во целосната кампања Wings of Liberty. Во случај да ја имате купено оригиналната StarCraft 2, ќе ја добиете Heart of the Swarm кампањата бесплатно, но понудата […]

Прочитај повеќе

По осум години запоставеност од авторите, StarCraft и Brood War не само што добија нова закрпа за модерните системи туку и станаа целосно бесплатни за играње. PC гејмерите можат да ја симнат играта и проширувањето тука, а Mac гејмерите тука. Закрпата 1.18 и бесплатните верзии доаѓаат како директен резултат од ветувањето на Blizzard дека ќе […]

Прочитај повеќе

По бројни гласини кои ги распалувавме и низ нашите неделни извештаи, Blizzard конечно реши да ги удостои фановите со потврда дека оригиналната Starcraft, заедно со проширувањето Brood War ќе се појават летово како надградена верзија, со поддршка за 4К резолуции, ново аудио, поддршка од апликацијата на Blizzard и многу повеќе. StarCraft: Remastered ќе биде целосна […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, десетто издание. За време на овогодишниот неформален глобален празник познат како Black Friday/Cyber Monday, поголемиот број видни продавници на игри започнаа со распродажба на дигитални клучеви. Информирајте се правилно со нашиот водич за продавници! Dishonored 2 доби содржителна […]

Прочитај повеќе

Ах, есен! Доаѓаат празници и стартува нова гејминг сезона, која веќе има фантастични наслови предводени од Fallout 4, нова екстензија на Starcraft и нова Call of Duty: Black Ops 3. Овие игри се толку добри и толку профитабилни што ако некој ги спои, ќе експлодира светот, вели Гораст од GG.mk, единствената македонска емисија за игри […]

Прочитај повеќе

Дали сте подготвени за третото продолжение на StarCraft II?

Прочитај повеќе

Новата и најверојатно последната експанзија, со која ќе се заврши приказната од Starcraft 2, Legacy of the Void доаѓа на 10 ноември. Објавата дојде од Blizzard на финалето на World Championship Series, заедно со уште еден епски трејлер. Без изненадувања, по Wings of Liberty и Herath of the Swarm во кои ги дознавме Terran и […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните игри на Blizzard, популарната стратегија Starcraft благодарение на напорите на еден од фановите на играта е достапна за играње преку прелистувач, благодарение на HTML5. Креаторот на играта, познат како Ryuta го сподели кодот за играта нa Github. За сега верзијата е далеку од завршена и често заглавува или се однесува чудно, најчесто […]

Прочитај повеќе

Играњето на стратешки видео игри ве прави попаметни, велат истражувачите од Универзитетот Queen Mary и College London. Најновото истражување повторно тврди дека постои врска помеѓу играњето и подобрувањето на когнитивната приспособливост кај гејмерите. Со оглед на тоа дека една од дефинициите на интелегенцијата е „Способност за учење или разбирање и снаоѓање во нови ситуации“, резултатите […]

Прочитај повеќе

Хакери ги нападнаа Blizzard Entertainment. Компромитирани се имејл адреси на играчите на World of Warcraft, Diablo и Startcraft. Kомпромитирани се и енкриптирани лозинки на корисниците на Battle.net, услуга која е неопходна за играње на насловите на Blizzard. Со нападот се опфатени сите, освен кинеските профили. Иако Blizzard соопшти дека нема причина за вознемиреност и дека […]

Прочитај повеќе