Илјадници фанови, љубители на Star Wars серијалите и универзумот оваа недела ги погоди веста дека актерката Кери Фишер веќе не е помеѓу нас. Актерката е позната по тоа што ја играше улогата на принцезата Леа Органа. Причината за смртта е срцев удар. Саканата актерка има работено и на неколку сценарија за филмови, како Sister Act и […]

Прочитај повеќе

Во чест на пет годишнината, Bioware и Star Wars: The Old Republic тимовите ги наградуваат сите играчи со неодоливо симпатични и корисни подароци. Имено, сите оние кои ќе се вклучат во играта до 16 јануари, ќе можат да купат дом на Корусант или Дромунд Кас за само 5 кредити, наместо нормалната цена од 5.000 кредити. […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, дванаесетто издание. FPS игри на годината е нашата скромна листа од најдобрите пукачки игри во прво лице кои дефинитивно ќе остават белег во 2016-та година. Разгледајте ги нашите предлози, а потоа придружете нѝ се на социјалните мрежи и […]

Прочитај повеќе

Добредојдовте на дестинацијата каде нема ништо поубаво од сервирање огромни гејминг настани во исклучително мали, но неодоливо слатки дози. Ова е вашиот најнов извештај од светот на игрите! Сите претплатници на EA Access можат да ја преземат и играат Battlefield 1. За време на пробниот период од десет часа, играчите ќе можат да поминат низ […]

Прочитај повеќе

Со шест минутната бура од емоции неодамна се најави најновото проширување за ММО играта Star Wars: The Old Republic. Betrayed е трејлер од малку зборови, но трејлер достоен за епскиот Star Wars универзум и во тие шест минути успева да предизвика повеќе емоции отколку повеќето долгометражни филмови. Она што Betrayed гради е вознемирувачки почеток за […]

Прочитај повеќе

Новогодишните празници значат дека ќе имаме повеќе време за гејминг! Но, што да се игра? Најголемата дигитална продавница за видеоигри, Steam, традиционално во овој период ја одржува големата зимска продажба со попусти на игри до 80%. Новитет е што нема веќе дневни и брзи продажби, па попустот на секоја игра трае во текот на целата […]

Прочитај повеќе

Code.org во соработка со Disney и Lucasfilm ќе се обидат да ја искористат популарноста на Star Wars и да го приближат програмирањето до децата. Во новиот Hour of Code најмладите во друштво на Принцезата Леа и Реј од филмовите ќе можат да учат или вежбаат програмирање. „Една од најважните работи за нас е да ја […]

Прочитај повеќе


GG.mk, или според нив „најдоброто шоу за игри во галаксијата далеку, далеку!!!“, ја стартува својата втора сезона. Премиерите од секоја нова епизода повторно одат секој понеделник на Twitch.tv каде имаат над 90.000 прегледи, и уште илјадници прегледи на YouTube каде се објавуваат снимката. Големи промени нема, истата екипа составена од Данко, Гораст и Бобо се […]

Прочитај повеќе

Star Wars од секој пат биле популарни не само кај фановите, туку и кај колекционерите. Бројот на куклички, светлосни мачеви, наметки кои компаниите ги продаваат најверојатно е доволно голем за сопствена индустрија. Но како што напредува технологијата, и интерес за роботиката, така се појавуваат нови и откачени играчки. Новите филмови допринесоа за креирање на нови […]

Прочитај повеќе

Long time ago, in a galaxy far, far away… Најверојатно за љубителите на Star Wars не е потребно никакво дополнително претставување за филмот кој за многумина има посебно место во филмската колекција. Џедаите се враќаат во режија на Џеј Џеј Абрамс, и засега го имаме само трејлерот кој Disney го претстави за Star Wars: The […]

Прочитај повеќе

Star Wars беше (за некои сè уште е) епик филмски серијал во 80-тите, додека Game of Thrones е моментално омилената серија на сите љубители на политички манипулации, змејови и битки со мечови, многу, многу мечови. Наместо да се препукуваат со зборови околу која приказна е подобра, Интернетот (подгурнат од „random person“ на Reddit) реши да […]

Прочитај повеќе