По две конференции и презентации во два дена; претставување на повеќе или помалку слични, ако не и исти производи; се чини дека Microsoft сега ги надмина Apple, барем кога компјутерите се во прашање. Без сомневање разликата најдобро се гледа на контролерот. Touch Bar и Surface Dial секако се надградба врз стандардните контролери, но контролерот на […]

Прочитај повеќе

Девелоперите навистина имаат среќа што никој не ги проверува тврдењата кои ги наведуваат во своите фитнес апликации. Истражувачи од Универзитетот на Флорида неодамна тестираа 30 фитнес апликации објавени на Apple AppStore за квалитетот на вежбите, а тестот го помина единствено една апликација. Истражувачи ги споредуваа апликациите со препораките на Американскиот колеџ за спортска медицина за […]

Прочитај повеќе

Камерманот на CNN, Харви Хоган, ги спореди можностите на камерата на iPhone 6 и професионалната камера која ја користи за снимање на прилозите за телевизијата. Доколку помисливте дека iPhone е подобар или e барем блиску до квалитетот на професионалната камера, тогаш ќе се изненадите од резултатите. Професионалната камера има подобар контраст, перспектива, сликите се појасни, […]

Прочитај повеќе

Несомнено e дека новиот Nexus 7 доаѓа освежен со голем број подобрувања, но прашањето кое ги интересира сите е како овој нов таблет компјутер на Google се споредува со најсериозниот конкурент – Apple iPad Mini. Во ова споредба ќе ги изоставиме оперативните системи бидејќи и Android и iOS (кој наскоро ќе биде комплетно редизајниран) може […]

Прочитај повеќе

Очекувавме и добри и лоши рецензии за новиот BlackBerry Z10. Несомнено беше дека ќе го споредат со сите можни Android и iPhone-и, па во нешто ќе е подобар, во нешто полош. Но, Z10 добива неверојатно лоша репутација пред се поради камерата која вади лоши слики при слабо осветлување. Gizmodo пишува дека камерата на Z10 е […]

Прочитај повеќе

Кога станува збор за периферни уреди, никако не смее да се изостави важноста на глувчињата. Доколку сте гејмер или едноставно сакате да уживате во некоја добра игра, веќе сигурно имате одличен глушец кој ви одговара на навиките. Доколку се уште се двоумите околу изборот на гејмерско глувче, ви подготвивме кратка споредба на два одлични уреди […]

Прочитај повеќе

Иако и сега владее со пазарот на таблет компјутерите со iPad, Apple со „мини“ се реши да се обиде целосно да ги истурка Android уредите. Мini треба да конкурира точно на местото каде што Android има најголема продажба, на пазарот на мали таблет компјутери. Новиот таблет на Apple, iPad Mini влезе на пазарот за 7-инчни […]

Прочитај повеќе

За многумина англиската Премиер лига е највозбудливата фудбалска лига во светот, но двата најголеми клубови сепак се шпанските Реал Мадрид и Барселона. Овие два клуба придонесуваат многу кон популарноста на оваа лига што се забележува и на друштвените мрежи, кои се место за дискусија и расправии меѓу фановите. Ако ги споредиме на Twitter, ќе видиме […]

Прочитај повеќе

Агенцијата за електронски комуникации изработи софтвер за Преглед на понуди чија цел ќе биде да ги заштити македонските корисници на телекомуникациски услуги. Според директорот на АЕК, Роберт Орданоски, благодарение на оваа услуга граѓаните сега ќе можат, со помош на унифицирани параметри и цени, на едно место, да го изберат пакетот на услуги од постоечките оператори, […]

Прочитај повеќе

Секоја година од ребрендирањето на International Soccer Superstar во Winning Eleven односно Pro Evolution Soccer како што е позната фудбалската франшиза на Konami, љубителите на фудбалот насекаде прават споредба помеѓу оваа игра и малку попопуларната FIFA. И покрај тоа што критиката вообичаено е понаклона кон EA Spots, и на нивниот серијал му дава подобри оценки, […]

Прочитај повеќе

Веб алатката Вистиномер.мк на Метаморфозис фондацијата има интересен концепт да ги следи ветувањата на партиите, и преку „тим на стручни лица од соодветните области да ги анализира ветувањата на политичките субјекти и ги презентира во лесно читлива, агрегирана форма, заедно со систематски статистички податоци“. Секое идентификувано ветување добива оценка според степенот на исполнетост: исполнето, делумно исполнето или неисполнето.

Прочитај повеќе

Apple App Store се уште е на врвот со над 350.000 апликации, следен од Android Market со над 150.000 апликации додека другите продавници за HP webOS, Blackberry, Ovi Store, Windows Phone, Amazon Android Appstore заостануваат со по меѓу 5.000 до 35.000. Можеби малку поистакнати се Get Jar, со над 80.000, односно Pocket Gear и слични продавници, со над 140.000 апликации, кои ги покриваат сите мобилни платформи.

Прочитај повеќе