Microsoft за прв пат сподели дел од техничките спецификации од својот уред за проширена реалност. Компанијата ќе започне да ги испорачува првите HoloLens уреди до развивачите наскоро, вели Брус Харис од Microsoft на презентацијата во Тел Авив, а пренесува Petri. HoloLens ќе биде потполно безжичен и ќе се поврзе со компјутер преку WiFi и преку […]

Прочитај повеќе

Речиси еден месец откако започнаа да ги испраќаат тест конзолите Valve го објави списокот на партнери и спецификациите за Steam Machine. Минималната цена на конзолите е 500 долари, а сите имаат најмалку 8 GB RAM. Покрај Intel процесорите на конзолите ќе доаѓаат и од AMD, а производители на графички картички за Steam Machines се Intel, […]

Прочитај повеќе

Откако вчера ја објави цената на Surface, Microsoft започна и со претпродажба на Surface таблет компјутерите. Заедно со цената и почетокот на продажбата, подетално се презентирани повеќе информации за уредите. Оперативниот систем кој е инсталиран ќе биде Windows RT, заедно со Office Home и Student 2013 RT Preview (Word, Excel,PowerPoint и OneNote). Останати апликации кои […]

Прочитај повеќе

PocketNow успеа да ги најде деталите за новиот Galay Note 2 ден пред Samsung да го претстави официјално. Но, тоа не е важно сега бидејќи телефонот изгледа доста интересно. Galaxy Note 2 има 5,5-инчен 720p екран со 16:9 резолуција од 1280 x 720 резолуција, што е малко помала од претходниот кој имаше 1280 x 800. […]

Прочитај повеќе

Главната организација за воспоставување на веб стандарди, W3C, најави развивање на алатки кои ќе ги предупредуваат корисниците доколку веб сајтови не ја почитуваат нивната приватност. Алатките кои W3C ги развива ќе им помогнат на корисниците да контролираат како нивните лични податоци ќе бидат користени. Д-р Матијас Шунтер, човекот кој го води овој проект на W3C, […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа го стартува Open Compute Project, споделувајќи ги отворено своите спецификации и дизајни за „38% поефективни и 24% поефтини“ еколошки дата центри кои се ладат со природно движење на воздухот, наместо со скапите клима системи за одржување на температурата.

Прочитај повеќе

Нa Reddit се појави листава со скоро 20 Android таблет компјутери, од кои некои ќе се појават при крај на годинава, а за други нема датум. За некои модели има и цена, која варира од 99 долари до 500 долари, зависно од спецификациите.

Прочитај повеќе

На Web 2.0 Expo кој е моментално во тек во Сан Франциско, Аdobe претстави прототип на таблет PC кој што работи на Android и подржува Flash и Аir апликациите.

Прочитај повеќе

Slate е новиот таблет PC од HP кој моментално е директен конкурент на Apple-овиот iPad.

Прочитај повеќе