Поради проблеми со авторизацијата на GoDaddy последните неколку месеци значителен е бројот на спам пораки. Дел од пораките се закани за бомби и изнудување на пари поради поседување на домашно секс видео. Проблемот е и поголем од ова. Пропустот кој на напаѓачите им овозможил да дојдат до контрола врз GoDaddy домени е присутен и на дел […]

Прочитај повеќе

Најголемата база на имејл адреси за спам пошта има над 711 милиони адреси. Неодамна оваа база дојде до Трој Хант, авторот на have i been pwned. Претходната најголемата база која ја внел во сервисот има 393 милиони имејл адреси. Адресите на сервер во Холандија ги откри безбедносниот експерт Benkow. Дел од адресите во базата се и непостоечки, но […]

Прочитај повеќе

„Конструкцијата на спам поштата е совршена. На овие пораки ќе одговорат единствено најнаивните луѓе. И јас!“, вели британскиот комичар и писател Џејмс Вич кој долго време се забавува со спам пошта. Ако веќе сте гледале некој од говорите на г. Вич тогаш нема потреба од повеќе објаснувања. Ако не, ова е добра прилика да почнете.

Прочитај повеќе

Стотици корисници на Skype јавуваат дека од август започнале да добиваат спам пораки од своите контакти. Пробиените профили не биле заштитени со двојна авторизација, иако според сѐ требало да бидат, јавува The Verge. Компромитираните профили потоа се користат за испраќање на пораки кои водат до сајтови со малициозна содржина. Најголем дел од спам линковите личат […]

Прочитај повеќе

Британскиот комичар и писател Џејмс Вич, по незаборавниот TED говор минатата година во кој ни ја раскажа неговата преписка со е-маил спамерите, на овогодинешнава TED конференција сподели уште една негова е-маил преписка со локален британски супермаркет кој го спамирал…

Прочитај повеќе

Жител на Лас Вегас призна дека е виновен за испраќање на 27 милиони спам пораки на Facebook. Овој подвиг му успеал откако илегално се здобил до пристап до околу 500.000 профили од кои ги испратил пораките. Санфорд Валас го призна делото, а се чини дека сосем заслуженo го носи името Spam King. Престапот е направен […]

Прочитај повеќе

Постои сомнеж за нова интернет измама со автомобили која оди преку македонските огласувачи. Предупредувањето доаѓа од @jp389 кој напиша дека постојат лажни огласи кои најлесно може да ги препознаете бидејќи користат чуден превод, најверојатно направен со Google Translate. Се работи за познатата Virtual Vehicle измама. Тактиката е следна: измамникот објавува огласот на возило кој е […]

Прочитај повеќе

До сега научивме како да ги избегнуваме имејл спам пораките, но SMS спамот за многумина може да биде нешто ново, посебно што овие пораки не содржат ништо повеќе од „повикај ме итно“ и број од друга земја кој ќе ви наплати еден куп пари за повик. Засега се чини дека само T-Mobile е зафатен од […]

Прочитај повеќе

Интернетот ширум светот е забавен поради најголемиот сајбер напад во историјата. Нападите се одмазничкa DDoS борба помеѓу организација која се бори против спам пораките и хостинг компанија. Пет национални агенции против сајбер криминал отворија истрага за инцидентот, вели BBC. Нападот е предизивкан откако Spamhaus, непрофитна организација која им помага на имејл провајдерите во чистење на […]

Прочитај повеќе

Како што најавивме во петокот и пишувавме за како да пријавите неправилности на Facebook, продолжуваме со оваа мини-серија на водичи и денес ќе пишуваме за пријавувањето на спам, навредлива содржина и слични неправилности на Twitter. Како и сите страници на кои може да се дискутира и во неа директно се вклучени сите корисници, без никакви […]

Прочитај повеќе

Aко се плати еднократната цена од 1 долар, било кој ќе може да добие пристап до вашето сандаче, дури и тие што не ви се пријатели, и да ви праќа рекламни пораки. Во овој нов експеримент Facebook тестира да види како ќе реагираат огласувачите, но и корисниците кои лесно можат да ја маркираат пораката како […]

Прочитај повеќе

Сигурно до сега сте добиле куп пари од непознати лица, или пак сте добиле европска лотарија, можеби уште полошо, ви ги украле податоците од кредитната картичка или не ви стигнало тоа што сте го нарачеле и платиле. Oвие измами не се нешто ново на интернет, но вознемирувачки е што успеле да направат неверојатна штета од […]

Прочитај повеќе