Space X пред неколку дена започна со првите тестови на ракетата која ќе биде погон за „Raptor“ леталото до Марс.  Тест постројката на Space X се наоѓа во близина на Мекгрегор, Тексас. Инженерскиот тим сега ќе може да започне да ги прави првите анализи на согорувањето. Она што може да се забележи е зелениот оган на […]

Прочитај повеќе

Space X испрати во орбита сателит тежок 7.076 килограми. Ова е досега најтешкиот сателит испратен во вселената. Ова е само втора мисија на „Block 5“ Falcon 9 ракетата, но досега и двете мисии се успешни. Сателитот Telstar 18 Vantage е во сопственост на канадски провајдер. Во следните 15 години со сателитот ќе се обезбеди Wi-Fi пристап […]

Прочитај повеќе

По вселената и транспортот Илон Маск ќе се обиде да го освои и образованието. Ad Astra е засега мал проект во кој учесниците работат на пламенофрлач и роботи, а сепак имаат време и за да поиграат. Причината за играњето е што сите учесници во овој проект имаат 10 години. Не станува збор за некој супер […]

Прочитај повеќе

Гвин Шутвел е одличен пример дека девојките и жените не треба да се плашат од технологијата. Гвин започнала како машински инженер во Chrysler Motors, а сега е дел од Space X. Г-ѓа Шутвел е седми вработен во Space X. Во ова интервју за TED зборува за својот пат до Space X, и секако за првиот […]

Прочитај повеќе

Ова ќе звучи малку лудо, но… Space X ќе се обиде да ги приземји горните делови од ракетите од орбитата со огромен балон, најави Илон Маск. Да бидеме искрени, ако било кој друг го најавеше ова тешко дека ќе сфатевме сериозно. Но, г. Маск и Space X не се било кој, па вестите од оваа […]

Прочитај повеќе

Најверојатно веќе никој не е изненаден од изјавите на Илон Маск. Можеби поради ова помалку се сомневаме во временскиот период кој го најавува, но никако и во определбата. „Во моментов го градиме првиот брод или меѓупланетарен брод. Најверојатно ќе бидеме подготвени за куси летови, куси полетувања и слетување, во првата половина на следната година“, вели […]

Прочитај повеќе

Неодамна бевме сведоци на полетувањето на Falcon Heavy, ракетата која за најмалку пари одлета во орбитата со најголем товар. Во ова видео еден од најинтересните научници денес, г. Нил Деграс Тајсон зборува за значењето на Falcon Heavy и Space X.

Прочитај повеќе

По 7 години тестови, првиот лет на Falcon Heavy е комплетен успех. Ракетата успешно полета од Кејп Канервал неколку часа подоцна од најавеното, поради неповолни временски услови. Ракетата e со еднаква моќ како 18 Џамбо џет авиони. Двата странични бустери успешно слетаа назад во Кејп Канеравал. Единствена дамка на летот е главниот бустер кој не […]

Прочитај повеќе

Најверојатно куп компании, претприемачи и иноватори имаа одлична 2017 година. Сепак, Илон Маск и неговите компании се чини дека се чекор пред сите. Г. Маск и неговите компании имаа куп подвизи и презентации оваа година. Новитети имаше од сите компании: Space X, Tesla и одделот на Tesla кој се однесува на батериски системи. Во 2017 […]

Прочитај повеќе

Планот за лансирање на сателити преку кој ќе се обезбеди брз интернет на Space X започнува во 2019 година. Колкав е проектот, најдобро покажува податокот дека во моментов има 1.300 активни сателити, а Space X планира да лансира 4.425. За реализација на овој план ќе бидат потребни 10 милијарди долари. Она што до неодамна не […]

Прочитај повеќе

Илон Маск предвидува дека првите ракети ќе отпатуваат на Марс во 2022 година. Можеби поинтересно е предвидувањето за патување од различни локации на земјата со ракети. Најдолгите патувања ќе бидат покуси од 30 минути, а патниците ќе можат да дојдат до било кое место на земјата за само 1 час. Она што е поголемо изненадување […]

Прочитај повеќе

Илон Маск и Џеф Безос се основачи и директори на Tesla и Amazon. Сепак, двајцата имаат и љубов за вселенски патувања и освојувања на вселената, Blue Origin и Space X се можеби помалку познати, но не и помалку важни компании. Г. Безос и Г. Маск не се единсвените инвеститори во вселенските патувања. Сепак, единствено 16 од […]

Прочитај повеќе