Собранието на Република Македонија оваа недела го изгласа законот со кој дел од студентите ќе добијат ваучери кои ќе можат да ги искористат за купување на таблет комјутери со тастатура. Ваучерот е со вредност од 8.000 денари и ќе биде достапен за социјално загрозените студенти од фамилии чии приходи се помали од 32.741 денари. За […]

Прочитај повеќе

Viggo е хрватска iOS апликација која овозможува споделување на содржини со помош на паметни телефони кои се во близина преку Bluetooth и облакот. Штом ќе се поврзат уредите, содржината е достапна за сите други во близина, и се што треба корисниците да направат е да ја изберат содржината која сакаат да ја споделат, без разлика […]

Прочитај повеќе

Како што е редот, секој втор четврток, се одржува Beer & Code, овојпат во шеснаесето издание. Гостин ќе биде Златко Трајчески кој ќе зборува како од обичен хард-диск да направите стабилно и брзо складиште, со користење на неколку различни системи за фајлови, SSD, брза мрежа и многу, многу хард-дискови. Настанот, организиран од хрватско-македонскиот стартап Fridgecheck […]

Прочитај повеќе

Јадам Здраво е бесплатна македонска Android апликација за здрава храна од ChilloSoft. Станува збор за апликација готвач која овозможува брз преглед по рецептите и помага доколку не можете да се одлучите што да зготвите. Kако корисник на Windows Phone забележувам сличност со Food & Drink на Microsoft, што никако не е недостаток со оглед на […]

Прочитај повеќе

Популарната апликација за презентации, Prezi, која беше достапна за iOS и iPad, сега е достапна и за Android. Конечно сега Android корисниците ќе можат да си носат своите Prezi презентации насекаде, но треба да знаете дека апликација е додаток која ја надополнува услугата која ја нуди Prezi преку својот веб сервис. Со Prezi for Android […]

Прочитај повеќе

UNDP заедно со неколку партнери организира настан на кој иновативните идеи ќе се реализираат во прототипи што ќе ги намалат последиците од климатските промени. Во тек е повикот за идеи кој трае до 28-ми февруари, а потоа најдобрите идеи ќе бидат претворени во вистински решенија што ќе му помогнат на твојот град. Предизвикот #OдТебеЗависи е […]

Прочитај повеќе

If This Then That го објави својот нов сервис Do кој овозможува поедноставно користење на IFTTT за сите кои можеби не сакаа да потрошат премногу време во креирање на своите акции. Oбјавени се нови три апликации – Do Button, Do Camera и Do Note кои преку drag and drop овозможуваат едноставно креирање на aктивности. Доколку сте […]

Прочитај повеќе

Денот на отворените податоци e собир на поединци, организации и новинари низ целиот свет кои ќе имаат можност да дискутираат, научат повеќе и да споделат искуства за употребата на различните типови на отворени податоци. Школата за податоци – Македонија ве поканува да бидете дел од првото одбележување на Денот на отворените податоци во Македонија, на […]

Прочитај повеќе

Томислав Бронзин, основач на Citus и МVP на Microsoft, ќе оддржи интерактивно предавање на тема иновации и како да се зголеми продуктивноста со Office 365 пакетот. Предавањето, закажано за четврток 19-ти февруари, нема да се фокусира само на Microsoft продуктите, туку ќе се зборува како да се искористат придобивките на Office 365 облакот и на […]

Прочитај повеќе

Освен што може да направи кул презентации, Prezi сега може да ги направи вашите фотографии да бидат поинтересни. Сервисот има нова апликација Nutshell која е наменета за оние моменти кога една фотографија не е доволна. За сега епликацијата е достапна единствено на iOS и нема најави за префрлање на Android. „Nutshell е токму она што […]

Прочитај повеќе

Oтворен e нов повикот за апликации за стипендии за 2015 година за обучувачи за податоци коишто ќе ги споделуваат нивните вештини за работење со податоци ширум светот, објави

Прочитај повеќе

Една од подобрите апликации за цртање на iPad, Paper, реши да го смени својто бизнис модел и да ги направи алатките за цртање целосно бесплатни. Апликацијата ни претходно не беше прескапа, пример за алатка за цртање се плаќање по еден долар, но по отстранувањето на платежната бариера студиото FiftyThree, кое ја разви апликацијата со претходно […]

Прочитај повеќе