Gmailify е нов сервис од Google кој овозможува корисниците на Yahoo и Outlook да го користат најдоброто од Gmail. Корисниците на другите сервиси ќе можат да користат опции како спам заштита, организација на inbox и интеграција со Google Now, без притоа да ја менуваат платформата. Опцијата ги спојува профилите со Gmail и овозможува користење на […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Ева Пиперевска, маркетинг менаџер во G6 Solutions. Ева се реши да напише серијал на блог постови за Google AdWords на Medium. Ги реобјавуваме со нејзина дозвола) Електронската пошта претставува неразделен дел од нашето секојдневие. Таа е сигурен инструмент преку кој ние сме во постојан контакт со нашите блиски, пријатели и […]

Прочитај повеќе

Технологијата се покажува како фантастично помагало за лицата со хендикеп. Една од поновите добри идеи е AngelSense, апликација и преносен уред кои им помaгаат на родителите да внимаваат подобро на децата со аутизам. Креирани од Дорен Сомер и Нери Бен-Азар, и самите се родители на дете кое боледува од аутизам, AngelSense е GPS локатор и […]

Прочитај повеќе

Netflix на почетокот на годината овозможи пристап до сервисот во целиот свет, со исклучок на четири држави: Кина, Северна Кореја, Крим и Сирија. Најверојатно веќе знаете дека сервисот е достапен и во Македонија, а со оглед дека Netflix стои и зад петте најпопуларни ТВ серии, ова се навистина одлични вести. Но, еден од предизвиците пред […]

Прочитај повеќе

Илјадници книги за технологија, наука и медицина од издавачот Springer издадени пред 2005 година сега се бесплатно достапни за преземање во .pdf формат, јави LifeHacker. Станува збор за техничка литература која вообичаено е потешко достапна, и често поскапа. Над 50.000 книги се од областите наука, технологија, инженерство и математика, а без сомневање се корисни за […]

Прочитај повеќе

Словакот Јурај Иван успеа за 24 часа да развие екстензија Facebook friends feed која ќе ви ги прикаже само постовите кои се важни за вас. Достапна за Chrome и Safari, eкстензијата ги отстранува постовите од брендовите кои Facebook ви ги наметнува, и ги прикажува само постовите од пријателите и страните кои ги следите. „Што доколку […]

Прочитај повеќе

Новата надградба на Data Saver функционалноста за Android ќе им овозможи на корисниците да заштедат 70 отсто од мобилниот интернет, вели Google. Заштедата доаѓа поради вградената можност да не се отвораат слики и мултимедија, кога Chrome ќе забележи побавна конекција. Надградбата треба да помогне да се надмине проблем кој сè уште е актуелен – прегледување […]

Прочитај повеќе

Радио – Macedonia radio е македонска апликација изработена од Бране Петкоски, девелопер и долгогодишен член на форумот на IT.mk. Но, ова не е промоција на член на форумот, туку промоција на македонска апликација која е целосно бесплатна, без реклами, со минимален дизајн и корисна за слушање на македонско радио. Според Бране, мотивацијата му било да […]

Прочитај повеќе

Viber е популарна апликација за чет која ја користат 100 милиони активни корисници месечно. Тоа се 100 милиони телефонски броеви кои се регистрирале на сервисот. Тоа се и 100 милиони можни пропусти во приватноста бидејќи проблемот кој го има Viber е што ги користи телефонските броеви како идентификатор на корисникот. Зад тој телефонски број се […]

Прочитај повеќе

(„Стартап алатки“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) Луѓето во ИТ индустријата му „копаат” гроб на имејлот веќе цела една деценија, но нивните предвидувања секогаш изгледале […]

Прочитај повеќе

Adobe започна бесплатно да дистрибуира делови од својот популарен софтвер за едитирање на фотографии, но, наместо да го даде Photoshop во целост, компанијата го раздели својот софтвер на помали делови кои можат да бидат испорачани како апликации на паметни телефони. Photoshop Fix е една од овие апликации, и како што наговестува името, ќе им овозможи […]

Прочитај повеќе

Фондацијата Метаморфозис и Мисијата на OBSE во Скопје упатуваат повик за учество во обука за справување на говорот на омраза во медиумската сфера, првенствено наменети за уредници, новинари и администратори на веб портали. Целта на обуката е да придонесе кон зајакнување на капацитетите на онлајн медиумите во Македонија за препознавање и спротивставување на говорот на […]

Прочитај повеќе