AnyGet е апликација која ви дозволува да преземате видео и аудио материјали од илјадници сајтови, сајтови како YouTube, Vimeo, DailyMotion, SoundCloud, TED, Facebook и, секако, Instagram. По вклучување на исклучително скромната апликација, можете да пребарувате според клучни зборови или, доколку ја имате URL адресата, можете да ја внесете во соодветното поле. По извршеното пребарување и […]

Прочитај повеќе

Заработката на музичките сервиси денес е голем проблем. Дури и огромни и популарни сервиси како Spotify и Pandora работат со загуби. Со слични проблеми е и платоформата за споделување на музика SoundCloud. Денес инвеститорите ќе мора да донесат тешка одлука за иднината на SoundCloud, а според извори на Axios можно е и затворање на сервисот. Компанијата неодамна мораше […]

Прочитај повеќе

Најверојатно најпопуларниот сервис за споделување на инди-музика, SoundCloud, започнува со нова услуга – аудио-стриминг. Бројот на корисници кои ја споделуваат сопствената музика на сервисот е огромен, па платформата е во добра положба да им стане конкурент на Spotify, Pandora, Tidal и сличните сервиси. Претплатата ќе чини 10 долари, но за жал вообичаено Македонија не е […]

Прочитај повеќе

Ричард Џејмс кој е познат електронски музичар под псевдонимот Aphex Twin ги повлече своите песни од Soundcloud и речиси веднаш ги сподели сите на Mega. Станува збор за претходно непознати песни, демо и помалку познати дела, кои досега беа на Soundcloud, а сега може да се преземат од Mega или да се преслушаат на YouТube, […]

Прочитај повеќе

SoundCloud, популарната платформа за објавување и пребарување на музика од ентузијасти и гаражни бендови до популарни артисти, објави редизајнирана апликација за iPhone, која веќе нема опција за снимање на песни. Апликацијата е направена повторно од нула со намера да се стави фокусот на слушање и откривање на нова музика преку минималистички интуитивен интерфејс, замислен да […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа за споделување на аудио и музика, SoundCloud, месечно има повеќе од 250 милиони активни слушатели, објави основачот Александар Љунг на денешниот негов настап на TechCrunch Disrupt Europe. На настапот беше најавено и дека SoundCloud нуди и интегрирање на Instagram од каде што на корисниците им овозможува да ги зимаат фотографиите како кавери на […]

Прочитај повеќе

Ауди платформата Soundcloud објави дека надминаа 10 милиони регистрирани корисници по само четири години од стартувањето во 2008-ма. Сервисот од Берлин кој служи за споделување на музика, имаше 5 милиони корисници пред само осум месеци, во јуни 2011-та година. На DLD конференцијата, ко-основачот Александер Љунг вели дека мобилните апликации и екосистемот на програмери се главниот […]

Прочитај повеќе

SoundCloud, платформата за споделување аудио, минатата недела лансираше своја верзија за iPad, а од сега исто така ќе има и HTML5 виџет кој ќе овозможи пристап до секое SoundCloud од било кој уред. Досегашниот виџет беше направен во Flash, па оттука не можеше да се користи на iPad и на iPhone. Новиот HTML5 виџет е […]

Прочитај повеќе

За разлика од САД кaде инвеститорите се тркаат за ИТ компании, во Европа има помалку интерес бидејќи се работи за мулти-културен пазар на повеќе јазици каде секоја земја си има свои закони и правила на игра. Но, како што стануваме дигитално општество, како што ЕУ ја турка Дигиталната агенда, така и интересеот на инвеститорите се […]

Прочитај повеќе

Soundcloud е популарна аудио платформа за споделување музика, која во моментов тестира опција Taking Questions со која фановите и музичарите можат да дискустираат за парчето музика, за семплот, за миксот, за песната…

Прочитај повеќе

Souncloud е лансиран во 2008-та година, достигнувајќи еден милион корисници 100 дена потоа, за сега да ја достигне и бројката од 3 милиони.

Прочитај повеќе